Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dochodzenie. Jak „Touche pas à mon poste” Cyryla Hanouna przekształciło się w polityczne spotkanie

“Nie boisz się?”– pyta Jean-Luc Melenchon, siadając na swoim miejscu. Obok niego historyk Valerie Benaim mówi mu, że nie. Oboje pokazują szczery uśmiech. Wydarzenia sceny rozgrywają się 30 maja 2013 r. na planie kręcenia programu „Touche pas à mon poste”, prezentowanego przez Cyryla Hanouna. Tego wieczoru gospodarz zadał wielki cios: “to jest pierwszy raz”Krzyczy, że w jego grupie zgadza się postać polityczna. I daleko do bycia ostatnim dla ‘TPMP’, który zostanie wznowiony w poniedziałek 30 sierpnia o 19:10 w C8.

mniej niż Makaron w majtkachWięcej polityki. Lubiący przebrania i podstęp telefoniczny, Cyryl stopniowo dopuszczał swoje serdeczne zaproszenie do dyskusji społecznych w swoim programie, w którym szczyci się “Witajcie wszyscy” : Związkowcy wszelkich pasów, „żółte kamizelki”, postacie skrajnej prawicy… Mimo licznych ostrzeżeń i sankcji ze strony Naczelnej Rady Audiowizualnej (CSA) program z kontrowersyjnym poczuciem humoru przyciąga coraz więcej wybieralnych urzędników i polityków. liderzy.

„Tu, na tym płaskowyżu odbędą się wybory prezydenckie” tak ogłoszono Pisarz Jan Moix, luty ubiegłego roku. Prognozy mogą być nieco przytłaczające. Ale osiem miesięcy przed wielkim spotkaniem w 2022 roku TPMP radzi sobie dobrze jako arena polityczna. Daleko, daleko od początkowych ambicji galerii 100% mediów, która wystartowała jedenaście lat temu.

W tym czasie, w kwietniu 2010 r., „TPMP” był emitowany na France 4 i opierał się na prostej zasadzie: Cyril Hanoun z grupą felietonistów oglądał w telewizji i wchodził w interakcję z fragmentami w każdy czwartkowy wieczór. Po trzech sezonach z zaszczytną publicznością serial przenosi się do D8 (który stał się C8 w 2012 roku), idzie codziennie i szybko osiąga szczytosiągnąć prime timeTo czas przed wieczorem, do którego aspirują reklamodawcy.

W ramach grupy Canal+, która jest właścicielem C8, Cyril Hanoun tworzy na zamówienie program w kostiumie producenta hosta. Wkrótce zwrócił się do jednego ze swoich zainteresowań: polityki. “nic dziwnego”Według jego świty. „To ktoś, kto wszystko czyta, wszystko ogląda, wszystkiego słuchaRadwan Talha, redaktor programu, spisuje Lancet M O France Inter, który współpracował z nim na początku “TPMP”. Czuły młodzieniec uwielbia kłótnie, hałas i ludzi z osobowością. Wraz z wyborami prezydenckimi w 2017 r. wiadomość dotarła przez frontowe drzwi [dans l’émission]“.

Był to czas pierwszych sondaży opinii publicznej, a nawet bezpośrednich telefonów do niektórych polityków. 27 kwietnia 2017 r. w sercu Entry Docks Tours, Emmanuel Macron, który jeszcze nie został wybrany, życzy „TPMP” z okazji urodzin do numeru 1000. Życzenia te zostały zwrócone kilka miesięcy później przez Cyryla Hanoune’a nowemu Prezydentowi RP, podczas kolejnego bezpośredniego kontaktu.

Następuje zmiana w talk show, którego ton ma być poważniejszy. Stopniowo „fani” Hanouny mają prawo do społecznych dyskusji na temat przemocy policji, rasizmu, noszenia chusty na głowie czy kryzysu zdrowotnego. wszystko w „Dobry atmosfera” i “ciemny” – Zrozum “wielki śmiech” – który gospodarz uczynił swoim znakiem rozpoznawczym.

READ  Między Harrym Potterem a Domino Challenge internauci nie zdecydowali

„Wspólnym mianownikiem jest wszystko, co sprawia, że ​​ludzie wchodzą w interakcję”, przyznaje franceinfo Théo Macel, redaktor naczelny programu od stycznia 2020 roku. W wieku 25 lat osoba, która powiedziała, że ​​przyjechała jako stażystka, a następnie felietonista w domu, zmieniła swoje nawyki: „Mamy w tle kanały informacyjne przez cały dzień, a na moim telefonie komórkowym mam 1000 powiadomień. Tak robimy koncerty, codziennie zaczynamy od zera.”

Pomiędzy szalonymi wyzwaniami a analizą ludzkiego życia, „TPMP” rozsypuje swoją listę najbardziej odmiennych tematów. „Ruch„ żółtych kamizelek ” był punktem zwrotnym, a Cyryl był pierwszym, który przyjął protestujących w telewizji”, wspomina były współpracownik gospodarza. że oni [les ‘gilets jaunes’] „Nie możemy rozmawiać z silnymi”, powiedział mi.I Cyryl Hanouna powiedział W czerwcu ubiegłego roku w grupie CNews, która również należy do grupy Canal+. Zastanawiałem się, czy mógłbym wykorzystać moje oprogramowanie (…) jako łącznik między ludźmi w potrzebie a decydentami”. Rola mediatora, którą Papa zawsze chciał odgrywać (przydomek Cyryla Hanoune).

Po stronie kierowcy TPMP przestrzega teraz wytycznych: „Zajmij się ważnymi wiadomościami dnia i poproś pierwszych, aby zwrócili uwagę na stronę”, Théo Macel podsumowuje. Na przykład po śmierci dostawcy Cedrica Chauveta – który pozdrowił swoją rodzinę Cyrila Hanouna – podczas rozpadu skrajnie prawicowej grupy Identity Generation, czy podczas wywiadu z konsultantem sportowym Pierrem Menesem, wszedł “wytłumaczyć” Po oskarżeniach go o napaść seksualną. „Jeśli nie mają odpowiednich ludzi, mogą wysadzić dyskusję, czasami w ostatniej chwili”, ujawnia prawnik franceinfo Raquel Garrido, były rzecznik La France ds. niepełnosprawności i stały gość „TPMP”.

Na rysunku pokaz jest wyposażony w upływ pór roku w sekcjach, które są najbardziej odpowiednie dla tego typu tematu. „Obserwuj dzień”, „wielkie południe” czy nawet „kwadrans bez filtra”. Kluczowe spotkania, na których historycy z góry decydują o złożonych dyskusjach „tak” lub „nie”.

READ  Światowa premiera: odkrycie egipskiej mumii w siódmym miesiącu ciąży w Polsce

W tym talk show wSos uduchowiony”, przeplatany żartami, gwizdami, oklaskami, a czasem głośnym skrzekiem kierowców. „Tworzymy rozrywkę z wiadomości, podsłuch Radwana Talhy, Z poważnymi tematami, interesariuszami, którzy są równie poważni, ale na końcu nie traktują tego wszystkiego poważnie”. Prosty, nawet usprawniony, ale skuteczny, biorąc pod uwagę krzywe ocen. Tym samym “TPMP” przekroczyła dwa miliony widzów wieczorem w marcu ubiegłego roku.

„Kiedy przygotowujemy się do spektaklu, mamy bohaterów z rządowej publiczności, tych, którzy radzą sobie lepiej niż inni. [Marlène] Schiappa, jest w porządku, W szczegółach gospodarz w czerwcu ubiegłego roku W wiadomościach o wiceministrze odpowiedzialnym za obywatelstwo. Mówimy sobie, że uderzy (…), wyjdzie z opony.” Być może to jest powód byłego ministra spraw zagranicznych Odpowiedzialny za równość kobiet i mężczyzn, w marcu 2018 roku był pierwszym członkiem zarządu, który wylądował w grupie „TPMP”. Minister jest tam teraz Z jego pierścionka na chustkę. Jeśli chcesz rozmawiać na temat polityczny, musisz umieścić na nim Cyrila Hanouna.Czy usprawiedliwiła się w 2019 roku? O Senacie Publicznym.

Kilku innych ministrów poszło w ich ślady. Jak rzecznik rządu Gabriel Attal czy minister rolnictwa Julian Dinormandy (wówczas minister miasta i mieszkalnictwa). Nawet minister pracy Elizabeth Bourne uczestniczyła 19 maja wraz z Cyrylem Hanouną w specjalnym wydaniu poświęconym młodzieży, podczas którego prywatnie oferowała pracę dla studenta.

Z drugiej strony, inni rządowi gracze wagi ciężkiej wciąż wali nosem na wzmiankę o programie. Tak jest w przypadku Ministra Edukacji Narodowej Jean-Michela Blanquera. lub jego odpowiednik w dziedzinie ekonomii Bruno Le Maire, kto to wyjaśnił? M, magazyn światowy : “Nie sądzę, abyśmy mogli spokojnie określić tam swoje stanowisko. Myślę też, że to nie jest miejsce dla Ministra Gospodarki i Finansów.” Dzieje się tak, ponieważ program zachowuje obraz siarki napędzany poślizgiem werbalnym, Ostrzeżenia CSA Siedmiocyfrowe grzywnyTrzy miliony euro za oszustwo antygejowskie, zwłaszcza w 2019 r.).

Bo w grupie „Baba” nie wystarczy dobry agent polityczny. Facylitator woli przeciwstawiać się im podczas napiętych spotkań twarzą w twarz. ćwiczenie “Środek pobudzający” Ale to trudne, mówią jego goście. „Czasami dyskusje idą we wszystkich kierunkach, uznawać Poseł Aurélien Taché, który kilkakrotnie przemawiał w „TPMP”. Musisz zaakceptować stronę automatyczną i zostawić język w szatni.” Ta sama notatka do członka związku kolejowego Anasa Kzeeba, który został dwukrotnie zaproszony: „Logika mediów polega na tym, by jak najwięcej dzielić”.

„W przeciwieństwie do innych programów publicystycznych, przy stole jest nas wielu”Jej rolę obserwuje dziennikarka i aktywistka Rakhia Diallo, była felietonistka programu (2017 i 2018), która od tego czasu jest często zapraszana. „Wszystko toczy się naprawdę szybko, więc musimy zdefiniować nasze interwencje”. Przyznaje, że nie będzie „Nie stawiaj na bieżącą turę” Przedstawienie zostało zajęte. „Ale to działarozpoznać, Wskazuje to na ogólne żądanie.”

“że oni [les politiques] Zdają sobie sprawę, że przychodzą przemawiać do publiczności, która nie została nabyta”., zauważa też Rokhia Diallo. według ostatnie badania Jeśli op dla punktWiększość fanów Cyrila Hanouny to robotnicy, pracownicy lub rzemieślnicy w wieku poniżej 50 lat, którzy w 2017 roku głosowali głównie na Marine Le Pen i Jean-Luc Mélenchon. „Inna publiczność, która nie ogląda wiadomości telewizyjnych”W słowach przedstawiciela Aureliena Tashi.

„Wielu gości boi się powiedzieć coś głupiego, patrząc na publiczność. Wiedzą, że kiedy do nas przychodzą, to miecz obosieczny”.

Theo Masel, redaktor naczelny „Touche pas à mon poste”

do francjiinfo

Czy w obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w 2022 roku rozpoczynający się pod koniec sierpnia dwunasty sezon TPMP będzie bardziej polityczny niż kiedykolwiek? Cokolwiek się stanie, gwiazdor C8 zamierza wziąć udział w kampanii. Jeśli grzecznie odmówi zorganizowania dyskusji między dwiema rundami, Jak wpadła na pomysł Marilyn Schiappa, ogłosił uruchomienie „Wspaniały program polityczny” Jesienią kto chciałby ugotować wszystkich kandydatów na prezydenta. Wszyscy, w tym Marine Le Pen, liderka Rajdu Narodowego, która do tej pory nie chciała być zaproszona do swojej grupy. „Jesteśmy teraz lepiej uzbrojeni, on zdecydował w CNews, Mamy nadzieję powitać wszystkich na początku roku szkolnego.” zawsze po prawej Atmosfera i ciemność?

READ  Rakuten TV rozszerza swoją ofertę AVOD