Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Do czego będzie wykorzystywana 25 konstelacja satelitów wystrzelona przez Kinéis w Tuluzie?

Do czego będzie wykorzystywana 25 konstelacja satelitów wystrzelona przez Kinéis w Tuluzie?

Od czerwca przyszłego roku te satelity nanokomunikacyjne, dedykowane Internetowi Rzeczy, pozwolą na analizę informacji zebranych przez czujniki umieszczone w lasach lub w pobliżu rzek i powiadomią w przypadku anomalii.

opublikowany


Czas czytania: 1 minuta

W okresie od czerwca 2024 r. do początku 2025 r. Kinéis z Tuluzy wyniesie 25 nanosatelitów. (KINEIS)

Dzięki konstelacji nanosatelitów (po 30 kilogramów każdy) Kinéis inspirowany jest systemem beaconów Argos, którego działanie jest bardzo proste: umieszczasz czujnik na pokładzie łodzi lub niedźwiedzia polarnego, a zebrane informacje są regularnie wysyłane do użytkownika za pośrednictwem łącze satelitarne. W ten sposób naukowcy monitorują populacje zwierząt od kilkudziesięciu lat, jednak z dość długim okresem przejściowym.

Skracając ten okres, nowa francuska konstelacja umożliwi w 100% nowe zastosowania poprzez umieszczanie czujników, na przykład wzdłuż rzek. „Mamy czujniki, które potrafią obliczyć nienormalny wzrost poziomu wody, co uruchamia alarm, a informacja jest natychmiast przesyłana do satelity i natychmiast wysyłana do władz”.podsumowuje Alexandre Tisserand, dyrektor generalny Toulouse Kinéis.

Niski koszt użytkowania

W ten sam sposób można by umieścić w lesie czujniki mierzące wzrost poziomu dwutlenku węgla, który jest wskaźnikiem rozpoczęcia pożaru. Zaleta systemu: niski koszt użytkowania i czujniki wymagające niewielkiej mocy. „Jeśli weźmiemy za przykład pożary lasów, czujnik waży prawie sto gramów, jego zakup to tylko sto euro, a potem podłącza się kilka euro miesięcznie”.

25 nanosatelitów zostanie wysłanych na orbitę od czerwca 2024 r. w grupach po pięć. Zakończenie wdrożenia zaplanowano na początek 2025 roku.

READ  Nieregularne miesiączki wiążą się z większym ryzykiem chorób serca