Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego NASA nie spróbuje po raz ostatni polecieć samolotem Ingenuity?

Dlaczego NASA nie spróbuje po raz ostatni polecieć samolotem Ingenuity?

Helikopter Ingenuity, który leciał na Marsa, został uszkodzony. NASA ogłosiła, że ​​jej misja została zakończona. Ale dlaczego nie spróbować wszystkiego i nie spróbować sprawić, by poleciał po raz ostatni?

To był helikopter inny niż wszystkie. Ingenuity już nigdy więcej nie poleci na Marsa, po prawie 3 latach podążania za swoim towarzyszem Perseverance. Mały robot NASA został zmuszony do zderzenia z Ziemią 18 stycznia 2024 r. podczas swojego 72. lotu, uszkadzając swoje ostrza. Zdjęcia wykonane przez Perseverance pokazują skalę uszkodzeń helikoptera Ingenuity. NASA będzie wkrótce musiała pozostawić Ingenuity własnemu losowi.

Można się zastanawiać, dlaczego NASA nie robi wszystkiego, co w jej mocy, aby po raz 73. polecieć helikopterem. Jeśli kreatywność zostanie utracona, to ostatecznie nie ma nic do stracenia, dokonując ostatniego lotu i obserwując, co się stanie? To nie takie proste. ” Aby Ingenuity mógł latać w marsjańskiej atmosferze [ndlr : où la pression est nettement inférieure à celle sur Terre], Musi być w stanie bardzo szybko obracać swoje ostrza. Obsługa 3 ostrzy, z których jedno jest prawie zepsute, może być bardzo trudne „, wyjaśnia Numerama Whitney Jerosme, studentka inżynierii mechanicznej i streamerka lotnicza na Twitchu na swoim kanale. Badacz kosmosu W.

Próba sprawienia, by Ingenuity latała, oznacza jeszcze większe zepsucie jej

Próba wysłania Ingenuity na Ziemię nie jest już nawet opcją dla NASA. Niepotrzebna dodatkowa podróż może zakończyć się chmurą gruzu. ” Byłoby szkoda, gdyby NASA próbowała wystrzelić łazik Ingenuity, ponieważ mogłoby to mu wyrządzić więcej szkód– podkreśla Whitney Gerosme. Aktualnie brakuje mu tylko ostrza i stoi na nogach. W pewnym sensie jest „idealny”. Nawet jeśli pewnego dnia pokryje się marsjańskim piaskiem i przestaniemy go widzieć, szkoda byłoby spróbować wszystkiego i skończyć ze stertami drobnych śmieci. Z mechanicznego punktu widzenia wytrąci to go z równowagi, upadnie i pęknie jeszcze bardziej. »

READ  Odkryj nową serię Swipe Into Space na Snapchacie: Space Walk!
Pomysłowość jest sparaliżowana na Marsie.  // Źródło: NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/IRAP/Simeon Schmauß (przycięty obraz)
Zręczność jest uszkodzona na Marsie. // źródło : NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/IRAP/Simeon Schmauß (przycięty obraz)

Co prawda komunikacja z Pomysłowością jest nadal możliwa poprzez Wytrwałość, ale łazik nie będzie w stanie przeprowadzić akcji ratunkowej. ” Ingenuity nadal robi zdjęcia, a jego czujniki działają, ale niestety latanie nie jest już w ogóle możliwe. To spadło i tak pozostanie przez kilka następnych lat. Wytrwałość nie ma szczypiec, żeby ją odzyskać. Misja została oficjalnie uznana za zakończoną i jest mało prawdopodobne, aby NASA podjęła ponownie jakiekolwiek próby. »

Ponieważ helikopter nadal nadaje, zespoły NASA mogą to wykorzystać do analizy swoich danych. Zwłaszcza, że ​​wydaje się, że wciąż są do odkrycia tajemnice dotyczące konsekwencji wypadku Ingenuity, wspomina Whitney Jerosme. ” Nie wiemy tylko, czy wirnik nadal działa. Jednak dzięki temu Ingenuity z łatwością usunie kurz z panelu słonecznego. Panele słoneczne zawsze były piętą achillesową misji marsjańskich: jeśli nie ma nic, co mogłoby usunąć kurz z paneli słonecznych, znacznie ogranicza to żywotność misji.. » Tak było w przypadku łazika InSight, którego misja na Marsa zakończyła się w energetycznym ślepym zaułku.

Pomnik przyszłych marsjańskich astronautów?

Musimy także pamiętać o imponującej trwałości Ingenuity, która przekroczyła wszelkie oczekiwania. Pierwotnie helikopter miał służyć jedynie jako demonstracja technologii, zademonstrowanie możliwości lotu na inną planetę. Po co skupiać się na nim, skoro pobił już tyle rekordów? ” Program Ingenuity miał trwać maksymalnie 30 dni, więc się sprawdził. Zakończył swoje życie zbyt dobrze i przeżył zbyt wiele », szacuje Whitney Gerosmi.

Mając takie osiągnięcia, nie powinniśmy również zaniedbywać symbolicznego wymiaru misji Ingenuity. Samolot szybko zyskał sympatię opinii publicznej i prawdopodobnie nikt nie chciał, aby wylądował w małej górze gruzu. A już na pewno nie astronauci, którzy za cel skierowali się na Czerwoną Planetę, mając nadzieję, że pewnego dnia postawią tam stopę. ” Najlepiej tak to zostawić i mieć nadzieję, że pewnego dnia uda się je odnowić i naprawić. Jeśli kiedykolwiek wyślemy ludzi na Marsa, być może znajdą Pomysłowość w większości nienaruszoną i będzie ona służyć jako mały pomnik. »

READ  Choroba Meniere'a: objawy, leczenie, co robić?


Chcesz wiedzieć wszystko o mobilności przyszłości, od samochodów elektrycznych po rowery elektryczne? Zapisz się teraz do najnowszego biuletynu Wat!

Eksploruj Czerwoną Planetę dzięki misji Mars 2020