Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego gwiazdy mogą wkrótce zniknąć na stałe z nieba

Dlaczego gwiazdy mogą wkrótce zniknąć na stałe z nieba

Czy Drodze Mlecznej grozi erozja przez nasze światła? Niestety tak myśli wiele osób. Naukowcy astronomiiktóry niedawno o tym ostrzegał gwiazdy Wkrótce może zniknąć z naszego pola widzenia. Według nich dość prawdopodobny scenariusz, ponieważ zanieczyszczenie Światło związane z wykładniczym wykorzystaniem oświetlenia LED w miastach i raporty Stróż.

Według tych badaczy, którzy przeprowadzili badanie jasności nieba, problem ten nie jest nowy. W 2016 roku naukowcy oszacowali już, że jedna trzecia ludzkości nie widzi już gwiazd z powodu elektryfikacji naszych miast, rozprzestrzeniania się oświetlenia publicznego, ale także wystrzelenia wielu bardzo jasnych satelitów, takich jak satelity Elona Muska.

W kierunku ustanowienia „Ministerstwa Ciemnego Nieba”?

„Nocne niebo jest częścią naszego środowiska i byłoby wielką niekorzyścią dla przyszłych pokoleń, gdyby nie mogły go obserwować” — mówi Martin Rees, brytyjski astronom, który uważa, że ​​rządy powinny poważnie potraktować ten problem. On i jego koledzy opowiadają się za utworzeniem „Ministerstwa Ciemnego Nieba” i wdrażaniem nowych środków, takich jak kierowanie świateł w dół lub ograniczanie ich mocy.

Według naukowca Christophera Kyby z Niemieckiego Centrum Nauk o Ziemi w Poczdamie niebo oczyszcza się w tempie 10% rocznie. Gwiazdy mogą zniknąć z naszego pola widzenia za dwadzieścia lat, uniemożliwiając przyszłym pokoleniom cieszenie się gwiaździstą nocą. Naukowcy zwracają uwagę, że nadmierna konsumpcja oświetlenia LED jest też jedną z przyczyn globalnej epidemii cukrzycy i otyłości. Dotyczy to również zwierząt, które mają trudności z orientacją podczas migracji.

READ  Ten napój, który wszyscy uwielbiają, szybko pozbędzie się zbędnych kilogramów – Tuxboard