Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego głosy ludzi jedzących są tak niepokojące?

Dlaczego głosy ludzi jedzących są tak niepokojące?

Czy ludzie, którzy żują z otwartymi ustami i wydają odgłosy podczas picia lub połykania, powodują, że jesteś tak zdenerwowany, że czujesz się zniesmaczony, niespokojny, zły, a nawet gwałtowny? nie jesteś sam. Prawdopodobnie cierpisz na mizofonię – dosłownie fonofobię – która jest dość powszechnym zaburzeniem neuropsychiatrycznym. Coraz więcej naukowców bada ten temat.

Niedawno naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle twierdzili, że odkryli powody, dla których te codzienne dźwięki są tak irytujące dla niektórych ludzi. Według ich badań Został opublikowany w The Journal of NeuroscienceU osób z mizofonią połączenie między częścią mózgu przetwarzającą dźwięk a częścią kory czołowej ruchowej, która reguluje ruchy mięśni jamy ustnej i gardła, będzie silniejsze.

W tym badaniu trzydziestu siedmiu uczestników musiało słuchać „Dźwięki wyzwalacza”To znaczy odgłosy jedzenia, oddychania lub żucia. Podczas tego ćwiczenia przeszli skan mózgu. W rezultacie, gdy pacjenci usłyszeli jeden z dźwięków, obszar mózgu odpowiedzialny za ruchy ust i gardła był nadpobudliwy w porównaniu z grupą kontrolną.

W kierunku skuteczniejszych metod leczenia?

„Sugerujemy, że w Mezofonii dźwięk wyzwalający aktywuje region motoryczny, nawet jeśli dana osoba tylko słucha dźwięku”.Dr Sukhbinder Kumar, neurobiolog z Newcastle University i główny autor badania, mówi: The Guardian Daily. „Daje im wrażenie, że przeszkadzają im głosy”.

Badacze przypisują to zjawisko neuronom lustrzanym w mózgu, które są aktywowane, gdy dana osoba podejmuje działanie lub gdy widzą inne osoby wykonujące określone ruchy. Chociaż aktywacja systemu neuronów lustrzanych przez te dźwięki nie powodowała, że ​​ludzie z mezofonią mimowolnie przeżuwali lub połykali, naukowcy uważają, że może tak być.

Dr Kumar mówi, że niektóre mezofony mogą w szczególności naśladować dany dźwięk, aby uzyskać ulgę lub kontrolować odczuwane doznania. W związku z tym nowe badanie może utorować drogę do skuteczniejszych metod leczenia mezofonii, które dotyczą obszarów mózgu odpowiedzialnych za ruch, a nie samych dźwięków. Profesor uważa również, że neurony lustrzane można wytrenować, aby przerywały połączenie między dźwiękiem a efektami, których doświadczają pacjenci.

READ  Astronomowie odkryli pierwszy dysk formowania planet poza naszą galaktyką