Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego cierpię na wzdęcia i jak się ich pozbyć?

Dlaczego cierpię na wzdęcia i jak się ich pozbyć?

Nazywa się je również meteorytem, ​​ale problemy z pęcznieniem nie mają nic wspólnego z żadną skałą kosmiczną. Właściwie to bardzo prosty problem. Są to uczucie wzdęcia brzucha, które często wiąże się ze zwiększeniem rozmiaru lub obwodu brzucha, wyjaśnia Pauline Guth, dietetyczka w Diego. według Skan IFP Według laboratorium PileJe 48% Francuzów twierdzi, że cierpi na co najmniej jeden rodzaj zaburzeń trawiennych. Nawet jeśli często mają one charakter „łagodny”, to należy je wziąć pod uwagę, gdyż wiele mówią o zdrowiu i ewentualnych zaburzeniach w organizmie.

Różne przyczyny wzdęć

Zwykle wzdęcia są spowodowane gromadzeniem się gazów w układzie pokarmowym, co może prowadzić do dyskomfortu lub wzdęć. Nie ma jeszcze nic niepokojącego, gdy jednak stają się częste i bolesne, należy poznać ich przyczyny. „Brzuch to jeden z cudownych narządów, który uwielbia się z nami komunikować i daje nam znać, gdy coś mu nie pasuje, więc słuchajmy go!” – zachęca dietetyk.

Fizjologicznie wzdęcia mogą być spowodowane różnymi czynnikami:

1. Nadmierna fermentacja niektórych rodzajów żywności przez bakterie jelitowe.

2. Połykanie lub nadmierne wciąganie powietrza. Może się to zdarzyć, gdy jesz lub pijesz zbyt szybko.

3. Problemy z wchłanianiem składników odżywczych oraz zaburzenia ze strony układu pokarmowego, które mogą objawiać się alergiami i nietolerancją pokarmową. „Żywność, która wydaje się zdrowa, może nie być odpowiednia dla naszego układu trawiennego” – ostrzega dietetyk. Dlatego na przykład fasola, kapusta, soczewica, produkty mleczne lub wysoko przetworzony gluten wymagają „większej czujności w zakresie reakcji żołądka”.

4. Brak równowagi w mikroorganizmach, a nawet zaburzenia reprodukcji. Specjalista wyjaśnia, że ​​jest to nadmiar złych bakterii w porównaniu do złych bakterii.

5. Choroba. Na przykład zespół jelita drażliwego (IBS) lub celiakia. W takich przypadkach, jak wyjaśnia Pauline Guth, wzdęcia mogą być bardzo częste. Zdecydowanie zaleca, aby towarzyszył mu profesjonalista.

READ  Trzy pytania dotyczące pareidolii, zdolności naszego mózgu do widzenia przez głowę niedźwiedzia na Marsie

Dobre sposoby na pozbycie się wzdęć

Każdy organizm jest inny i przyczyny wzdęć są zupełnie inne. „Bardzo trudno określić, czy uda się ich trwale pozbyć” – ostrzega Pauline Guth. Dietetyk oferuje jednak kilka podstawowych wskazówek, jak uniknąć jej rozwoju.

1. Jedz powoli. Ponieważ, jak wyjaśnia Pauline Guth: „Powolne żucie pomaga zmniejszyć ilość powietrza połykanego podczas posiłków, a tym samym zmniejsza ryzyko wzdęć”.

2. Unikaj napojów bezalkoholowych i gumy do żucia oraz słodyczy. W rzeczywistości napoje bezalkoholowe mogą „wprowadzać pęcherzyki powietrza do przewodu pokarmowego”, powodując w ten sposób wzdęcia – wyjaśnia profesjonalista. Ciągłe żucie może prowadzić do „połykania dodatkowego powietrza, przyczyniając się w ten sposób do wzdęć”.

3. Monitoruj swój styl życia. Zaczyna się od bardziej regularnej aktywności fizycznej. „Regularne ćwiczenia stymulują wypróżnienia, co sprzyja wydajniejszemu trawieniu, a tym samym zmniejsza wzdęcia” – mówi Pauline Guth. Będziesz także musiał zwrócić uwagę na swoją dietę. Dietetycy zalecają spożywanie wystarczającej ilości błonnika (średnio od 30 do 35 gramów dziennie).

4. Oprócz wszystkich innych zaleceń korzystaj z roślin i naturalnych rozwiązań. Kurs probiotyczny jest idealnym uzupełnieniem pozostałych rozwiązań wymienionych w kontekście „szybkich efektów”. W tym przypadku zaleca stosowanie składników aktywnych, takich jak kminek i koper włoski, „o których wiadomo, że pomagają zmniejszyć dyskomfort trawienny, taki jak wzdęcia”. Ale także węgiel aktywowany, który „łagodzi wzdęcia, uczucie pełności i wiatrów” czy enzym alfa-galaktozydaza, który „pomaga ograniczyć procesy fermentacji i zapobiega wytwarzaniu gazów”.

Aby lepiej określić przyczyny wzdęć, specjalista zachęca do prowadzenia „dziennika jedzenia”, w którym zapisuje się dietę przez co najmniej dwa tygodnie w ciągu miesiąca. Będzie to zawierało wszystkie doznania, możliwe zaburzenia trawienia i ból, które odczuwasz, aby lepiej zrozumieć rozwój wzdęć i skuteczniej na niego zareagować.

READ  Ziemia ma „drugi księżyc” i właśnie odkryliśmy jego możliwe pochodzenie