Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Marzec: Po nieoczekiwanej awarii NASA przywraca kontakt ze swoim helikopterem Ingenuity

NASA ogłosiła w sobotę, że przywróciła kontakt ze swoim helikopterem stacjonującym na Marsie.
W czwartek komunikacja pomiędzy Pomysłowością i Wytrwałością została nagle zerwana.
Agencja spróbuje teraz zrozumieć to załamanie w komunikacji.

Ulga po lekkim strachu jest dobra. Amerykańska Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) przywróciła kontakt ze swoim małym helikopterem o nazwie „Ingenuity” znajdującym się na powierzchni Marsa – ogłosiła w sobotę agencja kosmiczna po nieoczekiwanej awarii, która wzbudziła obawy, że maszyna się skończy.

Łączność między dronem a łazikiem Perseverance, który trzymał go przed lotem z Ziemi w 2021 r., została nagle zerwana w czwartek podczas 72. lotu Ingenuity.

Pomoc z wytrwałości

Ten helikopter, który wygląda jak duży dron, ponad dwa lata temu stał się pierwszym zrobotyzowanym urządzeniem, które wykonało lot na niskim poziomie na innej planecie. Pomyślnie oddzielił się od łazika Perseverance, który pełni funkcję przekaźnika danych pomiędzy helikopterem a Ziemią i którego misją jest poszukiwanie śladów starożytnego życia na Marsie.

„Dobra wiadomość dzisiaj”W sobotę na koniec dnia Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA (JPL), ostatecznie odpowiedzialne za X. Agencja poinformowała następnie, że w końcu nawiązano kontakt z helikopterem dzięki prośbie Perseverance. „Przeprowadzanie długotrwałych sesji odsłuchowych w celu uchwycenia sygnału kreatywności”..

Zespół odpowiedzialny za helikopter „Bada nowe dane, aby lepiej zrozumieć nieoczekiwaną przerwę w komunikacji podczas lotu 72.”ona dodała.

Łączność zostaje zerwana przed lądowaniem

NA Jego strona internetowaNASA wyjaśniła, że ​​czwartkowy lot był celem „Sprawdzanie systemów śmigłowca po nieplanowanym wcześniejszym lądowaniu podczas poprzedniego lotu„. „Dane dotyczące zręczności przesłane do łazika Perseverance… podczas lotu wskazują, że pomyślnie wzniósł się on na maksymalną przypisaną mu wysokość 12 metrów. Podczas planowanego lądowania komunikacja pomiędzy helikopterem a łazikiem zakończyła się przedwcześnie, przed lądowaniem.”Agencja szczegółowo.

READ  NASA ujawnia przyczynę awarii całej floty satelitów Starlink i powołuje się na burzę słoneczną, która wpłynęła na ziemską magnetosferę.

W X firma JPL ogłosiła w piątek, że łazik Perseverance nie widzi Ingenuity, ale jego zespoły „Mógłby rozważyć podjazd w celu kontroli wizualnej”.. NASA już w przeszłości chwilowo traciła kontakt z helikopterem, w tym na dłuższy okres około dwóch miesięcy w zeszłym roku.

Mały szperacz antenowy

Samolot Ingenuity, który waży zaledwie 1,8 kg i ma rozpiętość skrzydeł zaledwie 1,2 metra, miał pierwotnie wystartować zaledwie pięć razy, ale misja przekroczyła wszelkie oczekiwania. Podstawową misją małego helikoptera NASA, wyposażonego w kamerę nawigacyjną i kolorową kamerę o wysokiej rozdzielczości, było wykonywanie zdjęć terenu na małych wysokościach, służąc jako rozpoznanie powietrzne i pomoc swojemu czterokołowemu towarzyszowi. Eliminowanie śladów potencjalnego życia na czerwonej planecie. Co więcej, w sierpniu ubiegłego roku sonda odkryła cząsteczki organiczne w kraterze Jezero, starożytnym marsjańskim jeziorze, w którym kiedyś mogło istnieć życie…

  • Przeczytaj także

    Na zdjęciach – Zapierający dech w piersiach widok na marsjański horyzont, jakbyś był za iluminatorem

W sumie helikopter Ingenuity przeleciał około 17 kilometrów, lecąc na wysokości 24 metrów. Jego trwałość jest imponująca, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że musi przetrwać mroźne marsjańskie noce i utrzymywać ciepło dzięki panelom słonecznym, które ładują jego akumulatory w ciągu dnia.


Nick z AFP