Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Didier Reynders, komisarz europejski: „Presja na tych, którzy nie przestrzegają praworządności, będzie silna”.

To historyczny krok: komisarz europejski powołał Prokuraturę Europejską, która będzie w szczególności stróżem miliardów euro w europejskim planie naprawy.

Berlaymont był porozrzucany, ale Didier Reynders jest w swoim biurze, pod głębokim spojrzeniem dużego zdjęcia Nelsona Mandeli – wspomnienia z podróży do RPA. Après avoir décroché un accord sur le certat Covid, qui permettra aux Européens de voyager cet été, le commissaire à la Justice a annoncé cette semaine une nouvelle étape de l’intégration européenne: le lancement opérationnel du européenne: le lancement . Z planem Unii Europejskiej na następne pokolenie, Zaczniemy wydawać więcej pieniędzy, szybciej i bardziej elastycznie. „Więc naprawdę potrzebujemy kontroli i zdolnego prokuratora” – powiedział liberał. Postanowił więc iść dalej, nie czekając na dwa z 22 uczestniczących krajów, które z opóźnieniem wyznaczyły pełnomocników prokuratorów do prowadzenia tego procesu.

Rozpocząć postępowanie, gdy dwa uczestniczące kraje, Finlandia i Słowenia, nie wyznaczyły prokuratora, czy nie stanowi to problemu?

To sytuacja, której naprawdę żałuję. To, czego nie chcieliśmy, to ciągłe opóźnianie procesu ścigania, co oznaczałoby przyznanie państwu członkowskiemu swego rodzaju prawa weta. Państwa powinny się przygotować, ale jeśli tego nie zrobią, nie przeszkodzi to w prowadzeniu dochodzeń: prokurator europejski w Luksemburgu będzie mógł nimi zarządzać. Jeśli państwo członkowskie nie egzekwuje przepisów, komisja może wszcząć postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości, ale jeszcze do tego nie doszliśmy.

Czy w przypadku Słowenii występuje „brak lojalnej współpracy”, jak powiedziała prokurator Laura Covici?

Sytuacja jest delikatna i bardzo tego żałujemy: wprowadzono procedurę wyboru dwóch zastępców prokuratora generalnego, ale rząd zdecydował o ponownym wszczęciu procedury. Będziemy prosić o szczegółowe wyjaśnienia i pełną przejrzystość i chcemy uniknąć jakichkolwiek wątpliwości co do wyboru uprawnionych powodów.

Od samego początku spodziewamy się, że na stole pojawi się około 3000 plików: Czy prokuratura będzie miała środki, aby rozważyć skorzystanie z planu naprawczego?


„Tak czy inaczej, w nadchodzących miesiącach i latach mamy narzędzie, aby odpowiedzieć, to presja na te kraje będzie bardzo silna”.

Polska i Węgry nie brały udziału, ale te dwa kraje w szczególności wskazują na masowe naruszenia praworządności: Jak dalece prokuratura będzie w stanie odegrać tam rolę?

Prosimy, aby kraje te zawarły porozumienie z Prokuraturą Europejską. Z Węgrami to koniec, pozdrawiam go. Jeżeli Prokuratura Europejska nie ma możliwości działania w tych krajach, to do władz krajowych należy podjęcie działań, a jeśli okaże się, że tak naprawdę nie mają one takiej możliwości ze względu na brak niezależności, wtedy mamy inny mechanizm, który pozwala na zawieszenie lub obcięcie finansowania. Wolę jednak, aby te kraje uczestniczyły w Prokuraturze Europejskiej i nadal będziemy ich o to prosić.

Naruszenia praworządności w tych krajach zostały już dobrze udokumentowane: czy komisja omawia konkretne kwestie, które mogą prowadzić do zawieszenia pieniędzy stymulacyjnych, jeśli nie zostaną rozwiązane?

Możemy szybko wejść w dialog oparty na zebranych elementach. Tak czy inaczej, w nadchodzących miesiącach i latach mamy narzędzie, aby odpowiedzieć, presja na te kraje będzie silna.


Większość państw członkowskich udzieliła odpowiedzi [au rapport sur l’État de droit] Dzięki projektom reform system będzie działał ”.

W lipcu przedstawi Pan swoje drugie sprawozdanie na temat praworządności: Czy widzą Państwo pogorszenie sytuacji, w szczególności w Słowenii?

Po pierwsze, potwierdzimy, że większość państw członkowskich odpowiedziała na pierwszy projekt reformami, a zatem system działa. Ale są kraje, które nas najbardziej interesują. W Polsce jest sposób na atak na sprawiedliwość, który prowadzi nas do stawienia się przed sądem i wygrania naszej sprawy. W Słowenii rosną obawy nie tylko o powołanie wiceprokuratorów, ale także o media. To jest temat, nad którym pracujemy: umiejętność poszanowania pluralizmu i niezależności mediów w Europie.

Instytucje europejskie tak szybko zgodziły się na certyfikację Covid, więc czy jesteś pewien, że kraje będą gotowe 1 lipca?

Od samego początku pracowaliśmy od strony technicznej: postawiliśmy 49 milionów na stole, aby zbudować europejską platformę do walidacji kodów QR i pomóc państwom członkowskim w konfigurowaniu aplikacji. 10 maja mogliśmy rozpocząć testy. Udało się już to zrobić w dwudziestu stanach. Chcemy, aby wszyscy byli gotowi do 1 lipca – mamy sześciotygodniowy zawór bezpieczeństwa – ale zaczynamy od: Od początku czerwca chcemy, aby kraje były gotowe do obsługi systemu.

READ  Jakie są ekonomiczne konsekwencje przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej?

„Chcemy, aby od lipca było jak najmniej ograniczeń i aby były one jak najbardziej spójne”.

Poziomy ograniczeń różnią się w poszczególnych krajach: czy zmierzamy w kierunku harmonizacji?

Przygotowujemy poprawkę do zaleceń dotyczących środków przymusu. Musisz mieć negatywny test, aby móc podróżować: staramy się skłonić państwa członkowskie do przejścia z testu PCR na test antygenowy, ponieważ przebiega szybciej, ponieważ jest wysokiej jakości i bardzo tani. Czy potrzebujesz testu na 48 godzin lub 72 godziny przed odlotem? Zadzwoń na 72 godziny. Czy potrzebuję pełnego szczepienia, czy wystarczy jedna dawka? Chcemy, aby od lipca było jak najmniej ograniczeń i aby były w jak największym stopniu skoordynowane.

Poprzednie zalecenia nie były dobrze przestrzegane, więc dlaczego tym razem miałoby działać lepiej?

Rada zmierza w tym kierunku, poprawia się sytuacja zdrowotna, rośnie presja: za dużo nudy wśród obywateli i niezwykła troska o wolności jednostki.


„Widziałem w Belgii, że rozmawialiśmy o bilecie [Covid]. Mówimy krajom: Jeśli tak, skorzystaj z europejskiego certyfikatu.

Czy za kilka miesięcy będę mógł wyjechać do USA z europejskim certyfikatem Covid?

Kiedy otwieramy granice na kraje trzecie, osoba, która zostanie zaszczepiona szczepionką, która jest dopuszczona w Europie i może to udowodnić (omawiamy dokument, który na to pozwoli) będzie mogła uzyskać certyfikat po przyjeździe do Europy. Z niecierpliwością czekamy również na możliwość zapoznania się z naszym certyfikatem, aby Europejczycy mogli z niego korzystać w Stanach Zjednoczonych. Współpracujemy z Wielką Brytanią, Japonią i całym łańcuchem partnerów.

Czy Belgia powinna używać tego certyfikatu na przykład do zarządzania dostępem do festiwali?

Widziałem w Belgii, że mówiono o bilecie. Mówimy do krajów: Jeśli tak, skorzystaj z certyfikatu europejskiego. W Tomorrowland są ludzie, którzy przyjeżdżają z całego świata: jeśli ponownie otworzymy granice z niektórymi krajami, zobaczymy, jak ludzie przyjdą i będą musieli ubiegać się o stopień europejski, a następnie poprosimy ich o drugi dokument, aby mogą udać się do Tomorrowland. A jeśli pójdą do restauracji w Austrii, po trzecie? To wszystko, czego chcieliśmy uniknąć.

READ  Białoruś: Kubańczycy wśród imigrantów pragnących wstąpić do Unii Europejskiej

„W Belgii, podobnie jak w wielu państwach członkowskich, pierwszym problemem jest debata na temat dokładności planu (naprawy)”.

Komisja skierowała do Belgii nowe pytania dotyczące planu naprawy i harmonogramu reform: Czy pod koniec czerwca nastąpi pozytywna odpowiedź?

Odpowiedz mimo wszystko. Nasz harmonogram ma ruszyć do zatwierdzeń w drugiej połowie czerwca, co pozwoli na ponowne rozpoczęcie płatności latem. W Belgii, podobnie jak w wielu państwach członkowskich, pierwszym problemem jest debata na temat dokładności planu. Nie prosimy tylko o oświadczenie: chcemy szczegółów, z harmonogramem i możliwością szybkiego działania. Naprawdę chcemy, aby plan naprawy był przede wszystkim konkretnymi projektami inwestycyjnymi, które można szybko zrealizować. Nie musisz komentować metra w Charleroi ani rusztowań Pałacu Sprawiedliwości, ale jasne jest, że plany ewoluują, ponieważ Komisja wskazuje, że niektóre części planów powinny być raczej finansowane z budżetów krajowych i regionalnych. I lepiej jest skierować naprawy finansowane z funduszy europejskich na wspólne cele, zielony ład, technologię cyfrową. Ale nie dlatego, że Komisja powie, że projekt nie jest częścią europejskiego planu naprawy, powinien całkowicie porzucić projekt.

Kluczowe frazy

  • Większość państw członkowskich udzieliła odpowiedzi (na sprawozdanie na temat praworządności) Napraw projekty, aby system działał. „
  • „Chcemy, żeby tam było Mniej ograniczeń jest możliwych od lipcaI być tak skoordynowanym, jak to tylko możliwe ”.
  • W Belgii, podobnie jak w wielu państwach członkowskich, Pierwszym problemem jest rozmowa o dokładności planu (Wyzdrowieć). „