Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Deszcz gwiazd spodziewany jest następnej nocy

Po Perseidach od 12 do 13 sierpnia miłośnicy astronomii mają kolejną randkę z supergwiazdami Kappa-Cygnides następnej nocy. W przeciwieństwie do zeszłego tygodnia, na godzinę widać od trzech do czterech gwiazdek.

Sierpień obfituje w zjawiska astronomiczne. Podczas gdy gwiazdy spadają Perseidyktóra działała od końca lipca do końca sierpnia, a swój szczyt osiągnął w nocy z 12 na 13 sierpnia,gwiazdy Następnej nocy masz randkę z innym zjawiskiem o tym samym wzorze. To są wysokie gwiazdy Kappa-Cygnids.

„To rój spadających gwiazd, które wizualnie pochodzą z Gwiazdozbiór Łabędzia Stąd nazwa Kappa-Cygnides. To wygeneruje meteor nieco podobny do Perseidów” – zauważa CNEWS Gilles Dawidowicz, wiceprezes Towarzystwa Astronomicznego Francji (SAF).

W przeciwieństwie do Perseidów, gdzie od północy do świtu można obserwować od 100 do 200 jasnych gwiazd na godzinę, Kappa-Cygnids wyróżniają się niską aktywnością.

„Nie będzie dużo górujących gwiazd, ponieważ mówimy o bardzo słabej aktywności, która osiąga szczyt, być może, w tempie trzech lub czterech na godzinę (…) Nie znamy zbyt dobrze tego roju meteorów, tak nie jest” – wyjaśnia. Gil Dawidowicz: „To było wiele studiowane w historii.

Oczekiwany szczyt pod koniec nocy

Aby właściwie obserwować spadające gwiazdy Kappa-Cygnides, „należy oddalić się jak najdalej od pasożytniczych świateł miast lub przemysłu i spojrzeć w kierunku konstelacji Łabędzia”, zwanej także Krzyżem Północy.

„Szczyt jest pod koniec nocy. Jest wczesny poranek. Spadające gwiazdy można obserwować, gdy tylko się ściemni, od północy do 5 rano” – mówi wiceprezes Towarzystwa Astronomicznego we Francji (SAF).

READ  Liczba osób zarażonych wirusem Covid-19 wzrosła o 300% w ciągu 15 dni