Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dania głosuje za przystąpieniem do polityki obronnej Unii Europejskiej

Dania głosuje za przystąpieniem do polityki obronnej Unii Europejskiej

Duńczycy zagłosowali w środę prawie 67% 1Werset czerwca, za integracją z polityką obronną Unii Europejskiej (UE), według 97% głosów.

„Dzisiaj wieczorem Dania wysłała ważny sygnał. Do naszych sojuszników w Europie i NATO oraz do… [président Vladimir] Smażone ziemniaki z serem. Pokazujemy, że kiedy Putin najeżdża wolny kraj i zagraża stabilności w Europie, reszta z nas się jednoczy”.Premier Mette Frederiksen powiedziała. „Była Europa przed 24 lutego, przed rosyjską inwazją i jest Europa po”.ona dodała.

Przywódcy Unii Europejskiej Ursula von der Leyen i Charles Michel z zadowoleniem przyjęli głosowanie „Historyczny” z Danii. „Z zadowoleniem przyjmuję silne przesłanie Duńczyków o zaangażowaniu na rzecz naszego wspólnego bezpieczeństwa”Dla mnie Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała na TwitterzeA „Jesteśmy przekonani, że Dania i Unia Europejska skorzystają na tej decyzji”.. „Ludzie Danii dokonali historycznego wyboru”A Ze swojej strony przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Trzy miesiące po wybuchu wojny na Ukrainie Dania głosuje nad swoim udziałem w europejskiej obronie

Europejska obrona nabiera tempa

Dwa tygodnie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę mI Frederiksen zapowiedział porozumienie z większością partii w parlamencie, aby wprowadzić koniec duńskiego wyłączenia z referendum, a także znaczne inwestycje wojskowe, przekraczające pożądany przez NATO limit 2% PKB dla budżetu obronnego.

Dania, tradycyjnie europejski sceptyk, otrzymała w 1993 roku szereg wyjątków, zwanych „anuluj subskrypcję” („opcje nieuczestniczenia”) w wielu sprawach europejskich, zwłaszcza w dziedzinie obronności. W konsekwencji kraj skandynawski – członek-założyciel NATO – nie mógł wziąć udziału w żadnej misji wojskowej UE.

Polityka obronna 27. potęgi, niegdyś marginalna, nabrała w ostatnich latach rozmachu, nawet jeśli idea armii europejskiej wciąż jest dla wielu stolic frustracją.

Świat z AFP