Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czym jest formaldehyd, który powoduje upośledzenie pamięci i jest klasyfikowany jako czynnik rakotwórczy?

podstawowy
Formaldehyd jest szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu, ale jest klasyfikowany jako sprawdzony czynnik rakotwórczy dla ludzi. Ale jej występki na tym się nie kończą. Według francuskich naukowców osoby, które mają kontakt z tym gazem podczas pracy, mogą rozwinąć zaburzenia poznawcze w późniejszym życiu.

Formaldehyd to bezbarwna substancja chemiczna, która wydziela nieprzyjemny zapach. Znajduje się w wielu zastosowaniach przemysłowych, na przykład jako środek biobójczy, konserwujący lub stabilizujący. Tak więc można go znaleźć w budownictwie, tekstyliach, przemyśle chemicznym, a nawet w sektorze zdrowia.

Problem polega na tym, że w czerwcu 2004 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) sklasyfikowała go jako „udowodniony ludzki czynnik rakotwórczy” w przypadku wziewnego raka nosogardzieli.

Zaburzenia funkcji poznawczych

Według naukowców z Uniwersytetu w Montpellier ten produkt ma inne negatywne skutki. Według nich długotrwałe narażenie na formaldehyd podczas porodu może później wiązać się z upośledzeniem funkcji poznawczych.

W ich badaniu wzięło udział 75 322 osób w średnim wieku 58 lat. Spośród nich 8%, czyli 6026, było narażonych na działanie formaldehydu w trakcie swojego życia zawodowego. Zawodami byli pielęgniarki, pielęgniarki, technicy medyczni, pracownicy przemysłu tekstylnego, chemicznego i metalurgicznego, stolarze…

Uczestnicy zostali podzieleni na kilka grup zgodnie z ich poziomem narażenia zawodowego na substancję chemiczną (6 lat lub młodsi, 7 do 21 lat lub powyżej 22 lat). Ponadto przeprowadzono testy poznawcze obejmujące testy pamięci, uwagi, wnioskowania itp.

W rezultacie osoby narażone w pracy na formaldehyd były średnio o 17% bardziej narażone na problemy z pamięcią. Pracownicy narażeni na działanie formaldehydu przez 22 lata lub dłużej mieli o 21% zwiększone ryzyko rozwoju upośledzenia funkcji poznawczych.

„Stosowanie formaldehydu spadło w ciągu ostatnich dziesięcioleci” – wyjaśniają autorzy. „Jednak nasze odkrycia podkreślają fakt, że wciąż istnieją tysiące ludzi, których praca naraża ich na działanie tej substancji chemicznej, a którzy będą następnie narażeni na ryzyko rozwoju demencji z tego powodu”.