Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy Unii Europejskiej uda się wymusić uniwersalną ładowarkę do smartfonów i tabletów?

Jeden kabel i to wszystko. Taka jest ambicja Komisji Europejskiej, która w czwartek 23 września zaproponowała wprowadzenie jednej ładowarki do wszystkich smartfonów sprzedawanych na starym kontynencie. Projekt jest szeroko broniony w państwach członkowskich, ale mimo to koliduje z gigantem Apple, drugim co do wielkości sprzedawcą smartfonów w Europie, który niechętnie rezygnuje z własnego połączenia. Czy Unii Europejskiej uda się narzucić globalną ładowarkę? Franceinfo rozwiązuje ten problem elektryczny.

Komisja Europejska podaje wiele powodów wyrównanie portów ładowania wyposażonych w smartfony, Tablety i wiele innych urządzeń przenośnych. Wśród nich argument środowiskowy został szeroko rozwinięty przez światowych zwolenników kabli, takich jak komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton, kto wypowiedział wojnę? Dla mnie „Coraz więcej niewymiennych lub niepotrzebnych ładowarek”.

Dla Thierry’ego Bretona pojedynczy nadawca ograniczy e-odpady, jednocześnie oszczędzając “więcej komfortu” dla użytkowników. W rezultacie, według szacunków brukselskich, można by uniknąć 980 ton e-odpadów każdego roku, przy jednoczesnej oszczędności 250 milionów euro dla konsumentów rocznie.

Standard ładowarki został już wybrany przez Europejską Fundację. Jest to złącze USB Type-C lub USB-C, które zostało wprowadzone na rynek w 2014 roku i podobno jest bardziej praktyczne i trwałe, ponieważ można je wkładać w dowolnym kierunku. To właśnie to połączenie zasila również zdecydowaną większość smartfonów sprzedawanych przez dwa lata, nawet jeśli wciąż mają problemy z osiedleniem się na innych urządzeniach, takich jak słuchawki lub przenośne głośniki, które zazwyczaj zawierają port mikrofonu. mniej silny.

Projekt ustawy o globalnej ładowarce po raz pierwszy odniósł sukces w styczniu 2020 r., kiedy Parlament Europejski głosował nad rezolucją w tej sprawie. Ważne szczegóły: Tekst ten został przegłosowany przytłaczającą większością posłów (582 głosy za, 40 przeciw) oraz wybranych urzędników, którzy wkrótce zostaną zaproszeni do rozważenia dyrektywy przygotowanej przez Komisję. W przeciwieństwie do decyzji, dyrektywa europejska jest wiążąca i zmusza producentów do przestrzegania zasady.

READ  Xbox ogłasza Space Jam dla Xbox Game Pass i 3 dedykowane konsole | Xbox One

Aby tekst wszedł w życie, musi również uzyskać zielone światło od Rady Europejskiej, na której zasiadają szefowie państw lub rządów 27 państw członkowskich. Tekst powinien zostać przeanalizowany przez te dwa organy w 2022 r., ma nadzieję Komisja Europejska, która już zapewniła zaangażowanym firmom 24-miesięczny okres przejściowy.

Ale to nie praca Apple, który od 2012 roku wyposaża wszystkie swoje telefony i tablety w port Lightning, zaprojektowany we własnym zakresie i przeznaczony tylko dla urządzeń markowych. Kalifornijski gigant IT, drugi co do wielkości producent smartfonów w Europie Według Counterpoint Research (link w języku angielskim)W czwartek nastąpiła silna reakcja W komunikacie prasowym wysłanym do Reuters : „Nadal obawiamy się, że surowe przepisy nakazujące jeden rodzaj złącza raczej stłumią niż zachęcą do innowacji, co ostatecznie zaszkodzi konsumentom w Europie i na całym świecie”.

La firme à la pomme n’est pourtant pas allergique à la norme USB-C, puisqu’elle l’utilise pour charger tous ses ordinateurs portables vendus depuis 2015, et vient de l’étendre à sa dernière genation de tablettes, lancée mi- Wrzesień. Obawia się jednak, że przejście na globalną ładowarkę wpłynie na resztę jej produktów w Europie. Od 2019 roku jestem również w komisji. „Ponad miliard urządzeń Apple ma złącze Lightning, Firma potwierdza. Chcemy mieć pewność, że nowe przepisy nie spowodują wysyłania zbędnych kabli, ani nie sprawią, że te urządzenia staną się przestarzałe.”.

Uniwersalna ładowarka może też oznaczać koniec akcesoriów zarezerwowanych dla urządzeń Apple, a co za tym idzie niedobór, ponieważ akcesoria muszą obecnie płacić licencję, aby móc korzystać ze złącz marki. Z kolei Komisja Europejska obroniła się przed atakiem na konkretny zakład i wzywa do globalnego porozumienia między liderami sektora. „na rzecz konsumentów”. Według analiz Apple zdecydowanie lub dalekowzrocznie już aktywnie pracuje nad nowym systemem ładowania Według specjalistycznej strony The Verge, (artykuł w języku angielskim), który tym razem powinien być oparty na standardzie… bezprzewodowym.

READ  Porsche Cyklær, nowa marka połączonych rowerów elektrycznych