Afgańskie kobiety „Będzie mogła pracować, studiować i (…) aktywnie uczestniczyć w życiu codziennym.” Taką obietnicę złożył rzecznik talibów Zabihullah Mujahid podczas konferencji prasowej we wtorek 17 sierpnia w Kabulu po przejęciu kontroli nad stolicą.. ale to Przedsięwzięcie już przeczy faktom. Na terenach kontrolowanych przez fundamentalistyczną grupę islamską prawa kobiet są kwestionowane: zakaz edukacji po ukończeniu siedmiu lat, przymusowe małżeństwa, zakaz ruchów indywidualnych… nowa siła.
>> Znajdź najnowsze informacje o dojściu talibów do władzy w Afganistanie na naszej stronie na żywo
Aby wyjaśnić ten problem, wielu internautów przesłało to samo zdjęcie w sieciach społecznościowych. Zdjęcie przedstawiające trzy młode Afgańczyki w mini spódniczkach spacerujące po ulicy w Kabulu w 1972 roku. „złoty wiek”, komentuje jeden z tych internautów, który przedstawia się jako nauczyciel filozofii. Ale czy ten obraz przedstawia życie afgańskich kobiet w latach 70.? Czy właściwe jest używanie go do porównania z Afganistanem pod rządami talibów?
złoty wiek
Trzy kobiety spacerujące po ulicach Kabulu, Afganistan, 1972.
Pomysł dla wszystkich, którzy dziś będą musieli walczyć o zachowanie lub odzyskanie prawa do wolności, by żyć tak, jak im się podoba. Po prostu. pic.twitter.com/Q0FYHrU0od– Kant musi odejść… (@ sirius1936) 15 sierpnia 2021
To zdjęcie jest oryginalne. Pojawia się w katalogu agencji Obrazy Getty. Zdjęcie zostało zrobione w 1972 roku w Afganistanie. Legenda potwierdza, że istnieje Młodzi studenci w krótkich spódniczkach spacerujący po ulicy A dokładniej w Kabulu „w sąsiedztwie Chahr-e-Nao„, Ten „nowe Miasto”W którym na północ od historycznego centrum miasta koncentrują się supermarkety, hotele i banki.
Ale opis zdjęcia określa, że tylko w tym czasie „Niektóre wyzwolone dziewczyny noszą minispódniczki” I odważą się to zrobić „Pomimo ostrej krytyki ze strony większości Afgańczyków, którzy wciąż są przywiązani do tradycji islamskich”. Złośliwa krytyka, ale też przemoc fizyczna, dodaje podpis towarzyszący obrazowi: „Mułłowie, muzułmańscy duchowni, nie wahajcie się oblać kwasem nóg wyemancypowanych dziewcząt”.
To zdjęcie zostało zrobione przez szwajcarskiego fotografa Laurence’a Bruna, jako część raportu na temat „Warunki życia kobiet afgańskich w latach siedemdziesiątych”, godny „Afgańskie kobiety między tradycją a nowoczesnością”, konkretny uspokoić się, elektroniczny katalog Archiwum i Rękopisów Szkolnictwa Wyższego, w którym można zapoznać się z serią czterdziestu obrazów.
Inne zdjęcia z tej fotografii potwierdzają, że w 1972 roku, w tym afgańskim królestwie, które rok później stanie się republiką, można było spotkać na ulicy w Kabulu kobietę w zachodnim stylu minispódniczki, a także inną kobietę w ciuchach. Pełny welon z burki.
To ujęcie trzech afgańskich kobiet noszących mini spódniczki w Kabulu w żaden sposób nie odzwierciedla sytuacji kobiet afgańskich w latach 70., komentuje Alex Shams, doktorantka antropologii społecznej i kulturowej na Uniwersytecie Chicago (USA) i autorka. Artykuł o tym zdjęciu (artykuł w języku angielskim). „Styl ubierania się tych młodych kobiet ograniczał się do zamożnych ulic Kabulu i tych, które miały dostęp do edukacji i możliwości. Wtedy ich liczba była bardzo ograniczona”.Naukowiec wyjaśnia.
„Istniała tolerancja dla całej gamy różnych stylów życia”Heather Barr, badaczka z organizacji pozarządowej Human Rights Watch, wyjaśniła amerykańskim mediom SprawdźTwójFakt* W 2017 r. „Ale w latach 60. i 70. było też wiele kobiet – nawet na obszarach miejskich – których życie było chłodniejsze, nie wychodziły na studia, nie wychodziły do pracy”. Burda to islamska praktyka, która uniemożliwia mężczyznom widywanie kobiet i zmusza kobiety do zakrywania ciała, aby ukryć swoje kształty.
Wtedy rzeczywistość mieszka na wsi, bardzo konserwatywna. Jednak w czasie strzelaniny afgańskie miasta skupiały tylko 12,41% populacji, w porównaniu z 26% w 2020 roku, według raportów. Bank Światowy*.
Tak więc użycie tego obrazu do porównania jest błędem, według Alexa Shamsa. „Wolność noszenia dowolnych ubrań jest integralną częścią wolności, ale nie jedynym jej składnikiem. Feminizmu nie można sprowadzić do wyboru ubioru”.skomentował badacz. Wewnątrz monarchii afgańskiej, która zniknęła w 1973 roku, „Zdecydowana większość kobiet nie miała dostępu do edukacji lub pracy poza domem”, zauważa doktorantka z antropologii społecznej i kulturowej.
Z drugiej strony, zwłaszcza od upadku talibów w 2001 roku, „Wiele kobiet walczyło o swoje prawa w wielu częściach społeczeństwa, poszło na uniwersytet i znalazło pracę”. W 2009 r. 24,8% afgańskich studentów było studentami, informuje jezioroKonwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet (w PDF*). W 2019 r. 21,8% afgańskich kobiet w wieku powyżej 15 lat również było zatrudnionych, w porównaniu z 15% w 2001 r., kiedy upadło talibów, według danych Międzynarodowa Organizacja Pracy*.
„Dzisiaj wiele afgańskich kobiet nosi hidżab i idzie na studia, ale te zdjęcia nie są zbyt często rozpowszechniane”.
Alex SzamsDoktorantka antropologii społecznej i kulturowej na Uniwersytecie w Chicago
Użycie tego obrazu nie pozostało bez konsekwencji w najnowszej historii. W 2017 roku doradca wojskowy prezydenta USA Donalda Trumpa użył właśnie tego oklepanego wyrażenia, by przekonać go do zatrzymania sił USA w Afganistanie: „Aby pokazać mu, że zachodnie standardy były już tam wcześniej i mogą wrócić”., wzmiankowany Washington Post*. Banał był wówczas szeroko cytowany w sieciach społecznościowych Kanał Buzz*.
Doktorant Alex Shams wskazuje na „wyzysk polityczny” mylące nie Co islam sprzeciwia się cywilizacji zachodniej?. „Uważa, że prawa kobiet uzyskano dzięki Zachodowi, co może symbolizować noszenie tych mini spódniczekAnaliza akademicka. Ale to wymazuje fakt, że afgańskie kobiety same walczyły o swoje prawa io zmianę społeczeństwa”.
* Te linki odnoszą się do artykułów lub dokumentów w języku angielskim.
„Bacon ninja. Adwokat podróży. Pisarz. Nieuleczalny ekspert w dziedzinie popkultury. Zły maniak zombie. Ekspert od kawy przez całe życie. Specjalista od alkoholu.”
More Stories
Dlaczego zaangażowanie Korei Północnej budzi strach przed eskalacją w stosunkach z Koreą Południową
Stany Zjednoczone i Korea Południowa żądają od Pjongjangu wycofania swoich sił z Rosji
Rząd ogłasza trzydniową żałobę narodową, a liczba ofiar śmiertelnych sięga 72 ofiar