Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy te trzy tajemnice wskazują na nową astrofizykę i kosmologię?

W ciągu 20 lat Futury warto wskazać kilka fascynujących tematów w astrofizyce, które wciąż budzą wiele pytań. Najstarsza to ciemna materia, która nawiedza nas od dziesięcioleci.

Artykuł Laurenta Sacco Ocenia ostatnie gorące debaty na temat galaktyki bardzo rozpowszechniony, zwany UDG (Ultrarozproszone galaktyki). To duże galaktyki, ale ich masagwiazdy Kto to jest galaktyki. Jego gęstość powierzchniowa jest bardzo niska, a teoria przewiduje, że powinien być zdominowany przez czarna materia. Prawdą jest, że niektóre z drugiej strony oddziałują z masywniejszymi galaktykami, tak nie jest.

Czy to problem pomiaru czy interpretacji? A może nadal są niezrównoważeni, ponieważ są zdenerwowani? siły pływowe ? Galaktyki te są również testami alternatywnych teorii ciemnej materii.

Innym obszarem, w którym postęp był szybki w ostatnich latach, jest dziedzina: szybkie wybuchy radiowelub FRB (szybkie wybuchy radiowe). Duncan Lorimer i współpracownicy opublikowali swoje odkrycie w 2007 roku, a FRB pozostawały tajemnicą przez kilka lat, ponieważ się nie powtarzały; Nie można było wiedzieć, które gwiazdy Oni byli za to odpowiedzialni. W ostatniej dekadzie odkryto powtórki i coraz więcej FRB, niektóre w Drodze Mlecznej, zostało prześledzonych gwiazdy neutronowe, zwłaszcza rzeczy pole magnetyczne intensywny i magnetyzm.

Dziś prekursorskie narzędziaInterferometr SKA (tablica kilometrów kwadratowych) ujawnił ich setki zgodnie z opisem Natalia Meyer w jego artykuł. Jednak nie wszystkie zagadki są rozwiązane…

Prezentacja prof. Françoise Coombes na sesję 2016-2017: „Ciemna energia i modele wszechświata”. © Kolegium Francuskie

Tajemnicza i paradoksalna przyspieszająca ekspansja wszechświata

napięcie nad wartością Stała Hubble’a Stanowi nowe źródło dyskusji i może prowadzić do nowego odkrycia budowa ciała (Od redakcji: Artykuł na temat tej dyskusji został również opublikowany dzisiaj przez 20 lat przez Futura).

ten Stała Hubble’a-Limeter Miał burzliwą historię. Edwina Hubble’a Odkryto go w 1929 roku z pomiarami prędkości Od galaktyk Vesto Sliver, odległości uzyskane dzięki nowo odkrytemu prawu okresu zależności jasności Cefedes, przez Henrietta Levitt, w 1909. Ta pierwsza zależność między odległością a prędkością galaktyk jest prawem proporcjonalności ze stałą H Jest to około 10 razy większa od znanej dzisiaj stałej. Ojciec Lemitri jako pierwszy zdał sobie sprawę, że to tak naprawdę nie było pytanie efekt Dopplera ale kto szerokość Miejsce zaoszczędzone przez Równania Dr’Einstein z ogólna teoria względności Rok 1915. Cofając się w czasie, pierwotny wszechświat zostaje ochrzczony jakokukurydza prymitywne, które stają się wielka eksplozja Z Fredem Hoyle’em w 1949 roku.

READ  Naukowcy opracowują maskę zdolną do wykrywania Covid-19

Ta popularna stała była bardzo zróżnicowana w XXNS wieku, w którym odległości galaktyk są nieznane. Wynoszą one od 50 do 100 km/s/Mpc, co ma znaczący wpływ na wiek wszechświata: oprócz H Większy, młodszy wiek wszechświata.

Tak bardzo, że niektóre gwiazdy starzeją się w epoce wszechświata!

Z biegiem czasu i postępem w teleskopach pojawił się nowy wskaźnik odległości, nowa standardowa świeca w postaci supernowe Typ Ia: Pozwalają określić odległości znacznie większe niż cefeidy, ponieważ są bardzo jasne. pomiar czasu trwania krzywej światło, można podsumować jasność immanentne, stąd odległość między nimi. Niespodzianka: te supernowe były znacznie dalej niż oczekiwano z powodu przesunięcia widma. Tak odkryto przyspieszenie ekspansji w 1998 roku (Nagroda Nobla 2011), co sprawia, że ​​wiek wszechświata jest zgodny z wiekiem gwiazd.

Od prawie 20 lat wszystkie obserwacje (tło kosmiczne z WMAPI deskaI Soczewki grawitacyjne, SNIa itp.), o stworzeniu modelu zbieżności Wszechświata, z 30% materią, 70% zciemna energia, stała H = 70 km / s / MPC. Jednak w ostatnich latach pojawiło się napięcie między wartością H. Mierzone lokalnie (cefeidy i inne świece standardowe) i wywnioskowane z kosmologia LCDM, z fizyką pierwotnego wszechświata: H.= 73 po jednej stronie, 66 km/s/Mpc po drugiej stronie.

czy to pochodzi? masa neutrin ? istota,ciemna energia ? Albo inna fizyka?

Obszar do zbadania jest wciąż ogromny…

Przez 13,7 miliarda lat wszechświat nie przestał się rozwijać. W przeciwieństwie do tego, co mówią nam oczy, gdy kontemplujemy niebo, to, z czego się składa, jest dalekie od spójności. Fizycy prowadzą obserwacje różnych epok wszechświata i przeprowadzają symulacje, w których przekształcają wszechświat i jego ewolucję. Wydaje się, że ciemna materia odgrywała dużą rolę od początku wszechświata aż do formowania dużych struktur obserwowanych dzisiaj. © Badania CEA

W tym roku Futura Obchodzi swoje dwudziestolecie. 20 lat odkrywania, eksploracji i promocji nauki.

READ  Szkielety z gąbki odkryte w Kanadzie mogą być najstarszym zwierzęciem na Ziemi على

Aby w pełni przeżyć z nami tę przygodę, zachęcamy do:

  • Wyślij nam swoje urodzinowe wiadomości i życzenia w tenivre d’Or specjalne 20 lat zatrudnienie Ta strona.
  • Znajdź wszystkie specjalne treści na 20. dzieńNS Urodziny Futury na naszej stronie niestandardowa strona.
  • Śledź rocznicę w naszych sieciach społecznościowych z #Futura20ans.

Bądź na bieżąco, aby uczcić te dwie dekady sukcesów, mamy wiele niespodzianek Do końca 2021 roku!

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?