Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy planeta odpowiedzialna za powstanie Księżyca jest zakopana w ziemi?

Czy planeta odpowiedzialna za powstanie Księżyca jest zakopana w ziemi?

Podstawowy
Wyjaśnij za jednym razem, jak powstał Księżyc i lepiej poznaj wewnętrzną strukturę naszej planety? Tak sugerują naukowcy, których teoria sugeruje, że w jądrze Ziemi mogły zostać uwięzione pozostałości innej planety.

W astronomii czasami musimy wykazać się kreatywnością i opracować oryginalne teorie, aby zrozumieć nasze pochodzenie. Korzystając z tych dwóch kryteriów, zespół naukowców próbuje wyjaśnić dwie podstawowe tajemnice.

Przeczytaj także:
Kosmos: Oszałamiające zdjęcia powierzchni Księżyca wykonane przez indyjską misję Chandrayaan-3

Powszechnie przyjmuje się, że na początku historii naszego Układu Słonecznego na Ziemię podczas jej powstawania miała wpływ inna protoplaneta zwana… Thea. W wyniku zderzenia wytworzyła się wystarczająca ilość materiału, aby umożliwić uformowanie się Księżyca. Aby zweryfikować słuszność tej teorii, zespół składający się głównie z amerykańskich naukowców bada rdzeń naszej planety.

„Plamki” w płaszczu Ziemi

Artykuł opublikowany w magazynie Nature i transmitowany Francja 24opisuje obecność struktur podobnych do Kropki (Te stworzenia przypominające grzyby – ani rośliny, ani zwierzęta – nie żyją w wilgotnym środowisku) Osiedlają się na dnie płaszcza Ziemi, 2900 kilometrów pod powierzchnią Ziemi.

Sejsmolodzy od dawna odkryli dwie anomalie płaszcza podstawnego wielkości kontynentu, zwane „dużymi prowincjami charakteryzującymi się niską prędkością” pod Pacyfikiem i Afryką. Tradycyjnie przypisywane procesowi różnicowania się Ziemi. Sugerujemy tutaj, że pochodzi od impaktora, który uformował Księżyc, Thei. pic.twitter.com/qZCsr41ihi

– Qian Yuan (@qianyuan_geo) 1 listopada 2023 r

Masy odkryto w latach 80. XX wieku dzięki badaniom dyfuzyjnym Fale sejsmiczne Wewnątrz naszej planety. Od chwili odkrycia obiekty te budzą zainteresowanie badaczy. Ich głównymi cechami są wyższa temperatura i większa gęstość niż otaczające środowisko.

Przeczytaj także:
Spotkanie dwóch miłośników księżyca w Wiosce Naukowej

READ  Covid-19: na Antarktydzie odizolowana baza belgijska nie jest odporna na eksplozję przypadków

Modelowanie komputerowe pozwoliło stwierdzić, że w rzeczywistości mogą to być „zakopane ślady” Thei, która w momencie uderzenia zapadła się pod ziemię. Qian Yuan, badacz geodynamiki w Kalifornijskim Instytucie Technologii (CalTech) i pierwszy autor badania, powiedział AFP, że zderzenie to było „najbardziej gwałtownym wydarzeniem, jakiego Ziemia kiedykolwiek doświadczyła” w swojej historii. Dlatego też „bardzo, bardzo dziwne” jest to, że nie pozostał żaden widoczny ślad – stwierdził.

Co sprawiło, że pomyślał: „Gdzie jest impaktor? Moja odpowiedź: Pod ziemią. „

Kiedy nauka się spotyka

Do przeprowadzenia badań połączono dwie bardzo różne dyscypliny naukowe: przestrzeń kosmiczną i geologię.

Theia zderzyła się z Ziemią z prędkością ponad 36 tysięcy kilometrów na godzinę. Prędkość wystarczająca, aby część obiektu uderzenia mogła wniknąć „na dużą głębokość w podłoże Ziemi”. Kawałki te, o średnicy kilkudziesięciu kilometrów, ostygły i są w zasadzie stopioną skałą. Po zestaleniu skały opadły do ​​granic płaszcza i jądra Ziemi, które ze względu na swój ciężar zawiera wyższy procent tlenku żelaza niż środowisko Ziemi.

Przeczytaj także:
wywiad. Thomas Pesquet: „Wyprawa na Księżyc to ostateczny cel”

Według Qian Yuana, który upiera się, że wnioski te pozostają wynikiem z konieczności niekompletnych modeli i symulacji, utworzyły się dwie odrębne masy, każda większa od Księżyca.

Ekspert w dziedzinie nauk o Ziemi i eksploracji planet z Uniwersytetu w Stirling w Szkocji powiedział AFP, że teoria wysunięta przez Qian Yuan „jest zgodna z wieloma istniejącymi materiałami dowodowymi”. „To ważny wynik” – powiedział Christian Schroeder, który nie był zaangażowany w badanie.

Wiodąca rola w działalności geologicznej

Nawet jeśli teoria ta nie rozwiązuje jego zdaniem kwestii pochodzenia Księżyca, dostarcza „wiarygodnego wyjaśnienia anomalii zaobserwowanych na granicy płaszcza i jądra”. Jeśli chodzi o szczątki Thei, mogą być „odpowiedzialne za ważne procesy toczące się na Ziemi”. Wiadomo, że bloki unoszą kolumny płaszcza i magmy na powierzchnię skorupy ziemskiej. Jest to zjawisko związane z erupcjami wulkanów, a także rozwojem superkontynentów.

READ  Za kilka dni nieznany obiekt zderzy się z księżycem

Zdaniem Qianyuana wpływ Thei „odegrał rolę w ewolucji Ziemi przez 4,5 miliarda lat”. To właśnie czyni ją, jego zdaniem, „wyjątkową (…), różniącą się od innych planet skalistych”.