Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy możemy latać z przeterminowanymi papierami?

Być może zdecydowałeś się również wyjechać tego lata do miejsca docelowego za granicą, na które masz już zarezerwowane bilety lotnicze. Ale problem: Twoje dokumenty tożsamości (dowód osobisty i paszport) straciły ważność. Czy muszę anulować? Nie panikuj, niektóre kraje akceptują przeterminowane dokumenty. Tutaj każdy z nich.

dowód osobisty

Od 1 stycznia 2014 r. okres ważności dowodu osobistego został wydłużony z dziesięciu do piętnastu lat dla osób dorosłych. Jeśli Twój dowód osobisty został Ci wydany przed 2013 r., jest ważny przez piętnaście lat, a jeśli został Ci wydany po 2013 r., jest również ważny, ale tylko wtedy, gdy jest to stary formularz (niebieska plastikowa karta). W przypadku nowego formularza (format karty kredytowej) dowód jest ważny tylko przez 10 lat.

Tak więc teoretycznie możliwe jest kontynuowanie podróży po Europie z dowodem osobistym, pięć lat po jego wygaśnięciu. Ale uważaj, to francuskie prawo nie obowiązuje we wszystkich krajach. niektórzy mają Oficjalnie potwierdzili swoją akceptację Stare dowody osobiste (do 5 lat). Dotyczy to zwłaszcza Andory, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Grecji, Węgier, Luksemburga, Monako, Serbii, a nawet Włoch, ale także Tunezji (tylko dla osób z podwójnym obywatelstwem lub osób uczestniczących w wycieczkach grupowych organizowanych przez specjalistę ds. turystyki) i Turcji .

Inne kraje oficjalnie się nie wypowiedziały, ale Łożysko To są stare mapy. W Unii Europejskiej tak jest z naszymi sąsiadami z Niemiec i Hiszpanii, Austrią, Danią, Holandią, Cyprem czy nawet Rumunią i Szwecją. Poza UE tolerowane są również Liechtenstein, Watykan, Albania, Macedonia Północna, Bośnia i Hercegowina, Egipt i Maroko (tylko w przypadku osób z podwójnym obywatelstwem lub osób uczestniczących w wycieczkach grupowych organizowanych przez profesjonalistę z branży turystycznej) za okazaniem przeterminowanego dowodu osobistego.

Wreszcie władze belgijskie, norweskie i litewskie akceptują ważne stare dowody osobiste (niebieski plastik) Ale nie akceptuj przeterminowanych.

READ  Rosyjski protestujący bojkotuje wiadomości telewizyjne...

Porada, zanim zarezerwujesz lot, możesz wejść na stronę W Ministerstwie Spraw Zagranicznych dostępna jest lista krajów wdrażających ustawę z 2014 r..

paszport

W przypadku lotu z przeterminowanym paszportem zasady są nieco inne. Wyrok Sądu Kasacyjnego z lutego 2020 r. Stwierdza, że ​​możliwe jest podróżowanie po całej Unii Europejskiej z paszportem, który stracił ważność mniej niż pięć lat. Konwencja Europejska dopuszcza w tym przypadku pobyt krótszy niż trzy miesiące. Jednak Holandia i Francuskie Terytoria Zamorskie nie podpisały tej umowy, co oznacza, że ​​nie będzie można tam podróżować z przeterminowanym paszportem.

Poza Unią Europejską wymagany jest ważny paszport biometryczny, tj. wydany na mniej niż dziesięć lat dla osoby dorosłej i na mniej niż pięć lat dla małoletniego. Niektóre, takie jak Australia, Tajlandia, Stany Zjednoczone czy nawet Wietnam, Kuba, Indie czy Chiny idą jeszcze dalej i wymagają, aby paszport był ważny przez co najmniej sześć miesięcy od daty wjazdu lub wyjazdu. W przypadku RPA lub Kanady okres ten wynosi minimum jeden miesiąc. A w przypadku Meksyku lub Argentyny wymagany jest paszport ważny tylko na czas pobytu.