Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Cztery pytania dotyczące szczepionki Janssen, której skuteczność jest monitorowana

Szczepionka Janssena, która miała chronić przed Covid-19 za pomocą jednego wstrzyknięcia i która wykorzystuje technologię wektora wirusowego, została zakwestionowana przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa Leków (ANSM) w swoim najnowszym raporcie. Jakie są wyniki tych obserwacji, kiedyDodatkowe dochodzeniaCzy zostanie przeprowadzone?

1 Co mówi raport ANSM?

poniedziałek 13 września Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Leków (ANSM) zauważa, że ​​„Zgłoszono dużą liczbę niepowodzeń szczepień Janssen, ze szczególnie poważnymi postaciami (śmierć i resuscytacja), a także nadreprezentacją pacjentów zaszczepionych Janssen na oddziale intensywnej terapii w dwóch szpitalach uniwersyteckich.’, w Marsylii i wycieczki.

Szczegółowo ANSM zidentyfikował 32 przypadki Covid-19 wśród 1 miliona osób w wieku powyżej 55 lat, które otrzymały pojedynczą dawkę Janssen od 24 kwietnia (data otrzymania zielonego ognia od Europejskiej Agencji Leków). Spośród tych 32 przypadków 29 rozwinęło ciężkie postacie choroby (osoby w wieku od 73 do 87 lat), a 4 zmarły. ANSM określa również, że ci pacjenci przedstawili „Przeważnie poważne choroby współistniejąceKomitet Monitorujący Szczepionek Janssen uważaŻe jest to możliwa wskazówka i że dochodzenia są kontynuowane”.

2Dlaczego druga dawka jest wysoce zalecana do walki z ciężkimi postaciami?

faktycznie 23 sierpniaWysoki Urząd ds. Zdrowia (HAS) ostrzegał przed niską skutecznością szczepionek, w tym Janssena, w perspektywie długoterminowej, zwłaszcza przeciwko wariancie delta. Aby odpowiedzieć na to, HAS zalecił kampanię przypominającą szczepienia dla w pełni zaszczepionych osób w wieku 65 lat i starszych, a także dla wszystkich osób z chorobami współistniejącymi.

Pierwotnie jednodawkowa szczepionka Janssen została oceniona na 66,9% skuteczności w przypadku umiarkowanych do ciężkich postaci Covid-19, w porównaniu do 91% w przypadku szczepionek Pfizer i Moderna. Jednak najnowsze dane ANSM potwierdzają niską skuteczność szczepionki Janssen przeciwko wariantowi delta, dlatego Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS) chciałaby przypomnieć znaczenie kampanii szczepień przypominających dla pacjentów zaszczepionych najpierw Janssenem.

READ  Odkryj uproszczony kalendarz obowiązkowych lub nieobowiązkowych szczepień

3Jaka jest druga szczepionka zalecana dla osób zaszczepionych po raz pierwszy Janssen?

DGS potwierdza, we wtorek, 14 września, że ​​osoby, które otrzymały jedną dawkę Janssena, będą musiały otrzymać drugą dawkę szczepionki mRNA: Pfizer lub Moderna. Aby otrzymać drugą dawkę, należy odczekać co najmniej cztery tygodnie po pierwszym wstrzyknięciu leku Janssen.

DGS określa również, że korytarz opieki zdrowotnej zaszczepiony po raz pierwszy przez firmę Janssen będzie nadal stosowany z lub bez dawki przypominającej, ale zdecydowanie zaleca, aby robili to osoby powyżej 65. roku życia, mieszkańcy domów opieki, osoby zagrożone i osoby z ciężkim niedoborem odporności. .

4Gdzie dostarczane są szczepionki Janssena?

Chociaż dostawy szczepionki Janssena zostały wstrzymane od 4 lipca, w tym tygodniu wznowiono ją z dostarczeniem 350 000 nowych dawek.

Od kwietnia Francja otrzymała już 1,8 miliona dawek szczepionki Janssen, ale ze wskaźnikiem wykorzystania wynoszącym tylko 56%. Jednak do końca roku Francja musi otrzymać 30 milionów dawek, w szczególności w celu zwiększenia liczby darowizn dla Covax. Umowa z Covax i Janssen jest negocjowana od kilku miesięcy i powinna zostać zawarta w październiku. W międzyczasie dawki będą nadal wykorzystywane w ramach kampanii szczepień lub podawane bezpośrednio do innych krajów, tak jak miało to miejsce w lipcu ubiegłego roku przy wysyłce 500 000 dawek do Tunezji.