Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Cztery pytania dotyczące aresztowania przywódcy katalońskiej niepodległości Carlesa Puigdemonta we Włoszech

Niezależny deputowany do Parlamentu Europejskiego i były prezydent Katalonii Carles Puigdemont, przebywający na emigracji w Belgii od 2017 roku po próbie secesji Katalonii, został aresztowany w czwartek, 23 września we Włoszech. Dlaczego hiszpańska sprawiedliwość obwinia go? Co on ryzykuje? Recenzje Franceinfo.

W jakich okolicznościach został aresztowany?

„Prezydent Puigdemont został aresztowany po przybyciu na Sardynię, gdzie podróżował jako poseł do Parlamentu Europejskiego”Jego prawnik, Gonzalo Boye powiedział dalej Świergot, wyjaśniając, że jego aresztowanie odbyło się na podstawie europejskiego nakazu aresztowania z dnia 14 października 2019 r. Z personelu Josep Luis Alli. Polityk miał wziąć udział w festiwalu kulturalnym i spotkać się z wybranymi urzędnikami Sardynii.

Władze włoskie ujawniły przyjazd Carlesa Puigdemonta na Sardynię z Belgii dzięki teczce pasażera lotniczego (PNR), s.Który kolor Kraj (po hiszpańsku). Jest to program sprawdzający osoby wjeżdżające lub wyjeżdżające z Unii Europejskiej drogą powietrzną oraz wykrywający obecność podejrzanych o terroryzm i przestępców, który został zatwierdzony przez Komisję Europejską w 2016 roku.

Co on beszta?

Główna postać w dążeniu do secesji Katalonii w 2017 roku, Carles Puigdemont, został wydalony przez Madryt po ogłoszeniu niepodległości regionu po referendum w sprawie samostanowienia, które hiszpańskie sądy uznały za nielegalne. Następnie uciekł do Belgii, aby uniknąć oskarżenia. W październiku 2019 r. wymiar sprawiedliwości skazał kilku byłych członków swojego rządowego zespołu na kary więzienia za działalność wywrotową (przed ułaskawieniem ich dwa lata później).

Parlament Europejski uchylił immunitet parlamentarny Carlesa Puigdemonta i dwóch innych proniepodległościowych eurodeputowanych 9 marca 2021 r. zdecydowaną większością głosów, co zostało potwierdzone 30 lipca przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Jednak decyzja Parlamentu Europejskiego była przedmiotem apelacji, która wciąż czeka na ostateczne rozstrzygnięcie co do meritum unijnego wymiaru sprawiedliwości. Zgodnie z interpretacją adwokata Carlesa Puigdemonta, Gonzalo Boi, decyzja Parlamentu jest zatem “zawieszony”.

Jakie są reakcje po jego aresztowaniu?

Aresztowanie przywódcy niepodległości wywołało poruszenie w jego obozie. Nowy prezydent regionalny Katalonii, Pierre Aragones, separatysta o bardziej umiarkowanych tendencjach niż Carles Puigdemont, natychmiast – „Zdecydowanie potępiam te prześladowania i represje sądowe”, zatrudnienie Świergot. Zadzwoń do Kim Torra, byłego prezydenta regionu Katalonii “fatalny” Możliwa ekstradycja Carlesa Puigdemonta do Hiszpanii i wezwał do tego separatystów „W stanie najwyższej gotowości”. Zaproszenia do demonstracji w piątek, święto państwowe w Katalonii, przed włoskim konsulatem w Barcelonie, krążą również w sieciach społecznościowych.

READ  Angela Merkel jedzie w rejony katastrof

W Madrycie rząd hiszpański ze swojej strony zwrócił się do socjalisty Pedro Sancheza „Jego szacunek dla decyzji włoskich władz i sądów”. „Aresztowanie pana Puigdemonta jest zgodne z trwającą procedurą prawną, która ma zastosowanie do każdego obywatela UE, który musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności za swoje czyny w sądzie”.Pałac Moncloa, siedziba rządu hiszpańskiego, powiedział w oświadczeniu.

Co on ryzykuje?

Prezydent będzie służył [vendredi matin] sędziom Sądu Apelacyjnego w Sassari, kompetentnym do decydowania o jego zwolnieniu lub ekstradycji”. Do Hiszpanii powiedział szef sztabu hiszpańskiego rządu.

Dążenie do secesji Katalonii w październiku 2017 roku było jednym z najgorszych kryzysów w Hiszpanii od końca dyktatury Franco w 1975 roku, a hiszpański rząd wezwał do tego Carlesa Puigdemonta. „Poddać się dziełu sprawiedliwości jak każdy inny obywatel”. Ale aresztowanie przywódcy niepodległości następuje zaledwie tydzień po wznowieniu negocjacji między lewicowym rządem centralnym a katalońską władzą regionalną w celu znalezienia rozwiązania kryzysu politycznego w Katalonii. Tak więc ekstradycja byłaby bardzo silnym sygnałem politycznym, uniemożliwiającym sprawny przebieg negocjacji.

Aresztowanie polityka nie jest pierwsze, ale już wtedy europejscy partnerzy Hiszpanii nie odważyli się na jego ekstradycję, woląc czekać na ostateczną decyzję europejskiego wymiaru sprawiedliwości. W marcu 2018 roku Carles Puigdemont został po raz pierwszy aresztowany w Niemczech na wniosek Hiszpanii, kiedy wracał z Finlandii. Zwolniono go jednak kilka dni później po tym, jak niemieckie sądownictwo odrzuciło przeciwko niemu zarzut „buntu”. Carles Puigdemont wspomina, że ​​również wyjechał do Francji, nie mając żadnych problemów z wymiarem sprawiedliwości Świergot Dziennikarz Henri de Laguerre jest korespondentem Europe 1 w Hiszpanii.