Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czterech turystów wylądowało na Florydzie

Tutaj są bezpiecznie w domu. Po trzech dniach w kosmosie Czterech specjalnych pasażerów SpaceX wylądowało w sobotę wieczorem 18 września u wybrzeży Florydy. Manewr oznaczający koniec tej pierwszej misji orbitalnej dla żadnego zawodowego astronauty.

Wylądował punktualnie, tuż po 19, na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, jak wynika z nagrania wideo wyemitowanego przez firmę Elona Muska. Kapsuła Dragona najpierw wytrzymywała wirujące opadanie dzięki osłonie termicznej, a następnie cztery duże spadochrony spowolniły ją, umożliwiając płynne lądowanie.

SpaceX następnie wydobył kapsułę, przed otwarciem włazu. Następnie czterej pasażerowie wysiedli jeden po drugim. Mieli polecieć helikopterem do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego, skąd w środę wieczorem wystartowali na pokładzie rakiety Falcon 9, gdzie spotkają się z rodzinami.

„To była dla nas piekielna podróż i dopiero się zaczyna”Kapitan miliardera Jared Isakman powiedział krótko po wylądowaniu. „Gratulacje, Inspiracja4”I tweet Elona Muska, Szef SpaceX.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także SpaceX z kolei wkracza w bitwę turystyki kosmicznej

„Inspiration4” to nazwa w całości pierwszej turystycznej misji kosmicznej, nawet jeśli udało się zebrać dane: tętno, sen, saturację krwi, zdolności poznawcze… Ich badanie powinno pozwolić lepiej zrozumieć wpływ środowisko kosmiczne na nowicjusza. Ci astronauci-amatorzy przeszli tylko sześć miesięcy szkolenia przed lotem, w porównaniu z latami dla profesjonalistów.

Dookoła świata 15 razy dziennie

To już trzeci raz, kiedy Elon Musk zwrócił ludzi na Ziemię, po dwóch astronautach podczas misji demonstracyjnej w sierpniu 2020 r., a następnie czterech kolejnych astronautach w maju 2021 r. podczas pierwszej regularnej misji obliczeniowej. Z NASA na tym samym statku. Wszyscy wracali z pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

W przeciwieństwie do nich pasażerowie misji „Inspiration4” nie udali się na ISS, ale pozostawali wokół Ziemi na orbicie o wysokości około 575 km, czyli dalej od stacji kosmicznej. Ich prędkość wynosi około 28 000 km/h, a każdego dnia okrążają świat ponad 15 razy.

słuchaj też 2021, Odyseja SpaceX

Misję sfinansował miliarder Jared Isaacman. Zaoferował trzy miejsca nieznajomym: Hayley Arsenault, 29-letniej asystentce medycznej, która została najmłodszą Amerykanką, która odwiedziła kosmos, Sian Proctorowi, 51-letniemu profesorowi i Chrisowi Sembrowskiemu, byłemu wojskowemu. 42 lata – Siły Powietrzne USA.

Czterej kosmiczni turyści na orbicie, 16 września 2021: Od lewej do prawej Jared Isakman, miliarder, który sfinansował misję, Hayley Arsenault, Christopher Sembrowski i Sian Proctor.

„Inspiration4” kończy lato naznaczone ucieczką miliarderów przez ostatnią granicę: najpierw Richard Branson, 11 lipca, Na statku Virgin Galactic, Kilka dni później Jeff Bezos, Ze swoją firmą Blue Origin. Ale te loty suborbitalne oferowały tylko kilka minut w stanie zerowej grawitacji.

SpaceX planuje po tym więcej lotów turystyki kosmicznej. Kolejny lot od stycznia 2022 roku, z trzema biznesmenami na pokładzie.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Jeff Bezos, Richard Branson, Elon Musk: Bitwa miliardera w kosmosie

Świat z AFP

READ  Kontrowersyjne dziedzictwo Hogwartu (antysemityzm, niewolnictwo itp.)