Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czego nauczył nas Curiosity, odkąd dotarliśmy na Czerwoną Planetę 10 lat temu?

Sześć kół, ultraprecyzyjne narzędzia i setki udanych doświadczeń. W sobotę, 6 sierpnia, misja Curiosity („pojazd astronomiczny” w Moliere) będzie świętować 10 lat działalności, odkąd została wysłana na Marsa przez NASA w 2012 roku. jedno pytanie na uwadze: Czy na Czerwonej Planecie można było kiedykolwiek zamieszkać? „Dowód”odpowiadają naukowcy, którzy dokonali wielu innych odkryć, 78 milionów kilometrów od Ziemi.

Mars nadawał się do zamieszkania… około 3,5 miliarda lat temu

To główna lekcja misji Mars Science Laboratory (MSL), projektu otaczającego Curiosity: (bardzo) Czerwona Planeta dawno temu zapewniła sprzyjające warunki do powstania życia. Aby dojść do tego wniosku, zespoły naukowe eksperymentowały z robotem zdalnie, aby zeskrobać, zeskanować, a także nawiercić marsjańską glebę. „Małe dziurki, małe dziurki…”A Ciesz się Narodowym Centrum Studiów Kosmicznych (Cnes) Początek 2020, odnosząc się do piosenki liliowy poncz, przez Serge’a Ginsburga. Jasne, małe dziury, ale bogate w odkrycia. W rzeczywistości te studnie umożliwiły wykrycie obecności siarki, tlenu, fosforu, a nawet węgla – „niezbędne do życia”NASA wyjaśniła na jego stronie*.

Głębokie na kilka centymetrów wiertło zostało wykonane przez Curiosity na Marsie.  (NASAJPL-CaltechMSSS)

„To najważniejsze odkrycie, bo dotyka wielkiego pytania o życie”wyjaśnia astrofizyk France Info Sylvester Morris, który był współtwórcą „ChemCam”, instrumentu zaprojektowanego częściowo przez dwa zespoły z Institute for Research in Astrophysics and Planetary Science (IRAP) oraz Cnes w Tuluzie (Haute-Garonne).

Wbudowany przez Curiosity system umożliwia analizę składu chemicznego skały bez poruszania robotem, dzięki impulsowemu laserowi. „W ciągu dziesięciu lat oddaliśmy 900 000 strzałów. (Laser), dumnie podsumowując świat, Wszystko to z Tuluzy i Los Alamos (USA).”. Gdy bot Curiosity działa, naukowcy misji MSL nieustannie komunikują się ze sobą.

„Trzeba być ostrożnym, kiedy chcesz zamówić strzał laserowy, łopatę… To jak jazda samochodem z 60 osobami, wszystko na odległość.”

Sylvester Morris, astrofizyk

we francjiinfo

Kolejne ważne odkrycie: Curiosity odkrył dużą liczbę cząsteczek organicznych Dzięki SAM Mini Lab, działa również z Tuluzy. Ale uwaga, te cząstki nie dowodzą istnienia ani martwego życia organizmów na Marsie. Po prostu to pokazują „Podstawowe składniki były obecne 3 miliardy lat temu, aby wspierać prostą formę życia”, Valerie Mousset, kierownik projektu MSL w Cnes, podkreśla, że ​​to dodaje „Wszystkie związki chemiczne w naszym DNA znajdują się również na powierzchni Marsa”.. To badanie skutków marsjańskiego życia nie jest dziełem Ciekawości, ale dziełem Jej młodszej siostrze, wytrwałej, łazikowi, który podróżuje po Marsie od lutego 2021 roku.

Woda długo płynęła w postaci płynnej nad Czerwoną Planetą

Woda była podstawowym składnikiem życia, jakie znamy na Ziemi, i znajdowała się w centrum wszystkich obaw podczas startu Curiosity. Od tego czasu kilka dowodów wskazuje, że strumienie, a nawet rzeki słodkowodne, były kiedyś częścią marsjańskiego krajobrazu. dostrzeżone przez łazika kamyczki, których okrągły kształt może być efektem długiej podróży dnem potoku Postępy NASA*.

Ale także osady stwardniałej gliny, odkryte na dnie czegoś, co wygląda jak wyschnięte koryta rzek. To uzasadnia wybór miejsca lądowania (z Curiosity), wyjaśnia franceinfo Olivier Gasnault, obecny dyrektor ChemCam w Cnes. Łazik został wysłany do dość zamkniętego jeziora (…) w celu potwierdzenia hipotez sformułowanych kilkadziesiąt lat temu.

3D stereoskopowy widok okrągłych kamyków (w środku obrazu), wykonany przez łazik Curiosity na Marsie 20 maja 2013 r. (NASA/JPL-Caltech/MSSS)

Ciekawość pozwoliła nam również dowiedzieć się więcej o właściwościach marsjańskiej wody, która była Nie za kwaśny ani za zasadowy. Valerie Mousset wyjaśnia, z temperaturą kwalifikującą jako „neutralny” ona też. Obecność błota i stosunkowo niski poziom soli Więc powiedz NASA*Z tej wody „To było świeże i prawdopodobnie do picia”. Do zmiany kształtu minęły mniej więcej dwa miliardy lat.

Bezprecedensowy widok powierzchni Marsa

Wszystkie te odkrycia są możliwe dzięki uważnej obserwacji marsjańskiego środowiska, w tym: Łaska czy łaska Nawet 17 kamer na pokładzie łazika zapewnia widok we wszystkich kierunkach. Od czasu przybycia na Marsa Curiosity przebył nieco ponad 28 km, przy czym każdego dnia pokonywał średnio 7,6 metra. Zatoka Yellowknife, Barump Hills, Buttes de Murray czy u podnóża Mount Sharp: w tych tajemniczych miejscach podróżował łazik. Kariera naukowa uwieczniona ponad 500 000 fotografii – w tym Niektóre selfie Przed niezwykłymi skałami.

Na maszcie łazika, części często określanej jako głowica urządzenia, MastCam może na przykład rejestrować kolorowe zdjęcia i filmy, a także obrazy stereo 3D. Dzięki specjalnym filtrom czujnik ten może podkreślić skład niektórych skał. Curiosity ma również Mars Hand Lens Imager (MAHLI), który jest odpowiednikiem szkła powiększającego przymocowanego do końca ramienia robota, zdolnego do obserwowania mikroelementów, takich jak ludzki włos. Zdjęcia krajobrazowe w szczegółach Meteor napotkany po drodze*, Curiosity nadal zapewnia niesamowitą panoramę Czerwonej Planety.

Wiemy więcej o tym, jak planeta staje się niezdatna do zamieszkania

Będąc w stanie zbadać Ziemię i zbadać niebo, Curiosity umożliwiło lepsze zrozumienie surowości marsjańskiego środowiska. „Ta planeta, która jest w tym samym wieku co Ziemia, przeszła ogromne zmiany klimatyczne i geologiczne”, potwierdza Sylvester Morris. Grawitacja jest trzy razy słabsza niż Ziemia, a stałe zimno (średnio -63 °C) sprawia, że ​​Czerwona Planeta jest lodowatą pustynią i niegościnną. Ale nie zawsze tak było. Dzięki Curiosity naukowcy z misji MSL zdali sobie sprawę, że atmosfera Marsa była w przeszłości znacznie gęstsza, zanim ujrzeli masy gazu i rezerwy wody wyparowujące w próżnię kosmiczną.

„To jest dokładnie to, co zaczynamy studiować teraz i przez następne trzy lata, Punkt Oliviera Jasneau, Oznacza to przejście od wilgotniejszego okresu do najsuchszego okresu na Marsie, który wydaje się mieć postać długich cykli”. Curiosity, który ma działać od dwóch do sześciu lat, znacznie przekroczył oczekiwania inżynierów, którzy go zaprojektowali. „Wszystko, co odkrywamy w ostatnich latach, to tylko bonus”Sylvester Morris raduje się. I nawet jeśli robot jest w złym stanie, ze szczególnie mocno uszkodzonymi kołami, NASA i jej partnerzy (w tym Cnes) chcą go wypróbować przynajmniej do 2025 roku.

Koło z łazika Curiosity na Marsie 27 stycznia 2022 r. (NASA/JPL-CALTECH/MSSS)

Podstawowe informacje zbierane dla przyszłych misji załogowych

Wśród wielkich odkryć Curiosity dotyczących środowiska marsjańskiego badacz Olivier Gasnault posiada ostatnią część kapitału na przyszłe misje eksploracyjne. „Teraz wiemy, że poziomy promieniowania na Marsie są wyższe niż na Ziemi, co jest niebezpieczne dla ludzi.potwierdza świat. Misja na Marsa odpowiada maksymalnej dawce promieniowania ustalonej przez NASA na całe życie astronauty.

Ale zbroja jest przygotowana, umieszczając ciekawość „Pod pewnymi wzgórzami”Naukowcy zauważyli już niewielki spadek tych promieniowań. Wystarczy, aby spełnić marzenie o misji załogowej, po pomyślnym rozmieszczeniu satelitów, kilku wędrujących pojazdów, a nawet małego helikoptera wokół planety Mars, który z pewnością jeszcze nie skończył ujawniać swoich tajemnic.

* Linki oznaczone gwiazdką odnoszą się do publikacji w języku angielskim

READ  Przetestowaliśmy kamerę pod wyświetlacz dla Oppo i wciąż jej szukamy