Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czas kryzysu 2/2

Czas kryzysu 2/2

2005: Czas boomu gospodarczego

W momencie przystąpienia Polski do UE była jednym z najbiedniejszych krajów członkowskich Unii, a jej PKB na mieszkańca w 2005 r. stanowił 50% średniej europejskiej. Od tego czasu Polska bardzo skorzystała z pomocy europejskiej, m.in. 60 One miliardów euro w 2005 r., funduszy strukturalnych w latach 2007–2013, a następnie 82,5 miliarda euro w latach 2014–2020, co czyni ją największym beneficjentem funduszy europejskich.

Jako prawdziwe skrzyżowanie dróg w sercu Europy, rozwój Polski przyniósł korzyści całej Unii jako pomostu pomiędzy Wschodem i Zachodem. Polska jako jedyna gospodarka nie weszła w recesję podczas kryzysu gospodarczego w 2008 roku, a w obliczu kryzysów pokazała swoją siłę. Silny wzrost PKB, średnio 4% rocznie w 2010 roku, oraz niskie bezrobocie pozwoliły jej stać się szóstą co do wielkości gospodarką w Unii Europejskiej (pod względem PKB).

Czas porozumień: Trójkąt Weimarski został opuszczony i odrodził się w wyniku wojny na Ukrainie

Ta francusko-polsko-niemiecka platforma wymiany powstała w 1991 roku i ułatwiła pojednanie niemiecko-polskie i wejście Polski do Unii Europejskiej. Od tego czasu spotkania trójstronne stały się nieregularne, a zmiany w rządzie wywarły negatywny wpływ na stosunki między trzema krajami. Współpraca trójstronna uległa pogorszeniu już po wsparciu Polski dla interwencji USA w Iraku w 2003 roku.

Pewne wydarzenia pomogły w ożywieniu Trójkąta Weimarskiego. Przykładowo porozumienie w sprawie budżetu europejskiego na lata 2007-2013, przed którym Polska obawia się ograniczenia pomocy europejskiej, oraz przybycie niemieckich liberałów (FDP, Wolna Partia Demokratyczna) w ramach niemieckiej koalicji rządowej w 2009 r. pozwoliło na ponowne zainteresowanie Polską lub ponownie w 2014 r. poprzez wynegocjowanie porozumienia z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem w celu złagodzenia napięć w jego kraju, który był świadkiem niepokojów podczas rewolucji na Euromajdanie. Podczas gdy Trójkąt Weimarski podupadał, rosyjska inwazja na Ukrainę w lutym 2022 r. ponownie ożywiła tę formę współpracy i nie wiadomo, jak długo ona potrwa…

Trójkąt z Weimaru do Paryża: Feniks odradza się z popiołów… na jak długo?

2005, Czas chuliganów: na scenę wkraczają bracia Kaczyńscy

Dojście do władzy PiS wraz z bliźniakami Kaczyńskimi w 2005 roku zasygnalizowało pokusę wycofania się, co zapoczątkowało nową erę w kraju. Założyciele partii, bracia Jarosław i Lech Kaczyńscy, wykorzystywali traumy związane z historią Polski, zwłaszcza nastroje antyniemieckie, aby zadowolić mniejszość społeczną, wychwalając nastroje populistyczne i nacjonalistyczne.

READ  27 krajów poczyniło postępy w „rekalibracji” stosunków między Unią Europejską a Chinami

Śmierć Lecha Kaczyńskiego w wypadku w 2010 roku, kiedy przyjechała do Rosji na pamiątkową zbrodnię w Katyniu, to był moment narodowy i nowy kontrakt, Jarosław, w obecnych czasach.Wybory prezydenckie; Nie został wybrany.

PiS powrócił do władzy w 2015 r. wraz z wyborem Andrzeja Dudy, co ożywiło trend wycofywania się i zaowocowało szeregiem aktów prawnych, które wzbudziły obawy w kraju i w całej UE. Wśród tych działań można wymienić wzmocnienie władzy wykonawczej, harmonizację Trybunału Konstytucyjnego, ograniczanie wolności jednostki, np. ograniczenie prawa do aborcji, czy ataki na prawa mniejszości. Bruksela wyraziła swoje niezadowolenie, uruchamiając w grudniu 2017 r. procedurę przewidzianą w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie naruszeń praworządności, uznając, że „Sądownictwo kraju znajduje się obecnie pod polityczną kontrolą większości”.. Polskie społeczeństwo jest coraz bardziej spolaryzowane – z jednej strony zagorzałymi zwolennikami PiS, z drugiej – eurosceptycznymi przeciwnikami, krytykującymi pogarszanie się praworządności.

Czas równonocy, Kazimierz Marcinkiewicz: Ostatnia obrona przed braćmi Kaczyńskimi

Kiedy w 2005 roku Prawo i Sprawiedliwość objęło polską prezydenturę, Kazimierz Marcinkiewicz został mianowany Prezesem Rady Ministrów, czyli premierem. W artykule we francuskim dzienniku Le Monde opisano go wówczas jako… „Ostatni bastion przeciwko populistycznym, suwerennym i antyeuropejskim tendencjom prawicowej koalicji kierowanej przez braci Kaczyńskich w Polsce”.. Jako premier nawoływał do bardziej umiarkowanego i otwartego podejścia w PiS, w tym do zacieśnienia współpracy z Unią Europejską i utrzymania przyjaznych stosunków z krajami sąsiadującymi. Marcinkiewicz podał się do dymisji w lipcu 2006 roku, po czym premierem został Jarosław Kaczyński, czyniąc z Polski jedyny kraj, w którym dwóch braci sprawowało stanowiska głowy państwa i szefa rządu oraz wzmacniając na rok linię PiS, po czym miały nastąpić przedterminowe wybory parlamentarne być przetrzymywany. .

Czas przywrócić jego wizerunek w Unii Europejskiej: rząd Tuska

Donald Tusk, premier w latach 2007-2014, wyrósł z Platformy Obywatelskiej (PO), aby poprawić wizerunek swojego kraju w Unii Europejskiej. Zdając sobie sprawę ze znaczenia integracji europejskiej dla rozwoju Polski, Rząd angażuje się we wzmacnianie relacji Polski z jej europejskimi partnerami. Liberalny premier powiedział to w 2007 roku „Polska nie jest strasznym dzieckiem Unii Europejskiej”Dowodem tego jest kilka decyzji, które Warszawa podjęła w tym kierunku: zniesienie weta w sprawie ustanowienia Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci czy nienałożenie weta wobec decyzji podejmowanych w Brukseli (m.in. głosowania nad budżetem na lata 2014-2020). . Dzięki swoim wysiłkom Polsce udało się odzyskać zaufanie swoich europejskich partnerów i zbliżyć się do Niemiec i Francji.

READ  Euro spadło po wypowiedzi Kazimierza

Polska – UE, ja też cię nie lubię: szczęśliwy czas (część 1/2)

Czy już czas pomyśleć o przyjęciu euro?

Jak wytłumaczyć, że waluta używana w Polsce jest nadal Złoty ? Rzeczywiście, po integracji z Unią Europejską w 2004 r. Polska przystąpiła także do Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej, demonstrując swoje zaangażowanie w przyjęcie euro – bez określenia terminu. Często o tym zapominamy.

Od tego czasu przyjęcie euro było kilkakrotnie odkładane, najpierw ze względów ekonomicznych, a następnie ze względów politycznych. Zanim będziemy mogli przyjąć euro, musi zostać spełnionych pięć kryteriów ekonomicznych „konwergencja”Obejmuje kontrolowanie inflacji, ścisłe przestrzeganie wydatków publicznych i kontrolowanie deficytu publicznego.

PiS pozostaje przeciwny euro, twierdzi, że Polska musi dogonić gospodarczo zachodnich sąsiadów i obawia się, że doprowadzi to do przyjęcia wspólnej europejskiej polityki budżetowej, czemu się sprzeciwia. oprócz, Złoty Jak stanowi polska Konstytucja, reforma konstytucyjna groziłaby osłabieniem poparcia społecznego dla PiS. Główna partia opozycyjna, Platforma Obywatelska, jest bardziej skłonna do przyjęcia przez Polskę euro.

W 2007 roku Donald Tusk ogłosił swoje zwycięstwo w wyborach legislacyjnych „Chcę jak najszybciej przystąpić do strefy euro”Ale bez wyobrażania sobie, że świat uderzy światowy kryzys gospodarczy. Polska, dobrze stawiając opór kryzysowi, poddaje się Złoty Budzi to obawy co do jego wpływu na polską gospodarkę. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zastąpienie polskiej waluty narodowej spowoduje kryzys „chaos”Dlatego zmiana ta nie nastąpi przez kilka kolejnych lat.

Czas działań Brukseli wobec Warszawy

Od powrotu do władzy Prawa i Sprawiedliwości w 2015 r. w Polsce podejmowane są decyzje uważane za sprzeczne z prawem i wartościami europejskimi. Bruksela nie kryła swojego sprzeciwu i podjęła wobec Warszawy szereg działań, mając nadzieję, że doprowadzi to do zmiany sytuacji. Reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości zagrażają podstawowym zasadom praworządności Według Unii Europejskiej.

READ  Niepowstrzymana polska strategia odchodzenia od węgla?

W grudniu 2017 rKomisja po raz pierwszy wszczęła postępowanie na podstawie art. 7 Traktatu UE w stosunku do Polski. Jeśli to zadziała „Opcja nuklearna” Państwo członkowskie musi zostać pozbawione prawa głosu w Radzie. Wsparcie Węgier dla Polski nie pozwala na powodzenie tego działania.

Bruksela wznowiła podobne działanie w marcu 2018 r., Co skłania Warszawę do usunięcia części spornych zapisów. Przeciwko polskiemu rządowi wniesiono dwie inne sprawy W 2019 r., a następnie w 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), rozpatrywany przez Komisję Europejską w 2018 roku, orzekł, że reformy te są… „Sprzeczne z prawem Unii” Narusza to zasadę niezawisłości sędziowskiej w Polsce.

Trybunał wielokrotnie skazywał Polskę, przede wszystkim w czerwcu, a następnie w listopadzie 2019 rUznając, że naruszyło to praworządność. Nowe środki przeciwko Polsce Zostanie uruchomiony w 2021 rokul „Ataki na podstawowe wartości Unii Europejskiej” Po atakach na prawa LGBT+. Unia Europejska znalazła rozwiązanie, aby Warszawa podjęła decyzje w jej kierunku: warunki funduszy europejskich i plan naprawczy.

Polską potępił także Europejski Trybunał Praw Człowieka Kilkakrotnie w następstwie reform sądownictwa, które umożliwiły zwolnienie kilku sędziów bez wyjaśnienia, co było postrzegane jako „ Naruszenie prawa dostępu do sądu „.

Czas na weto podczas negocjacji europejskich

Kolejnym punktem napięcia pomiędzy Polską a resztą jej europejskich sąsiadów jest częste korzystanie z prawa weta podczas negocjacji, zwłaszcza w Radzie Europejskiej. Takie użycie weta stwarzało czasami przeszkody, które Polska często zakładała u swojego węgierskiego sąsiada. Nie jest to nowość, gdyż wchodząc do Unii Europejskiej, nie wahała się wykorzystać tego do obrony swoich interesów.

Od 2006 roku uniemożliwia rozpoczęcie negocjacji w sprawie układu stowarzyszeniowego z Rosją. W dalszym ciągu korzysta z niego PiS i ma nadzieję, że prawo to nie zostanie odebrane zgodnie z życzeniem niektórych państw członkowskich „Głosowanie większością kwalifikowaną w sprawach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa”.

Rosyjska inwazja na Ukrainę przyczyniła się do poprawy stosunków między Polską a Brukselą, a Polska zachowała się jak dobry uczeń, wspierając swojego wschodniego sąsiada.

Ale czy to wystarczy?