Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czarne dziury „bekają” po połknięciu gwiazd

Czarne dziury „bekają” po połknięciu gwiazd

Po pożarciu gwiazdy czarna dziura może wyrzucać materię przez kilka dni. Naukowcy zauważyli nawet, że niektóre z nich potrafią bekać już po kilku latach.

Kiedy gwiazda zbliża się bardzo blisko supermasywnej czarnej dziury, obserwujemy zdarzenie rozpadu pływowego, czyli Wystąpiły zaburzenia pływowe (TD) w języku angielskim. Mówiąc dokładniej, jest to zjawisko naturalne, podczas którego Gwiazda, o której mowa, zostaje zniekształcona, a następnie rozerwana przez siły pływowe wywierane przez czarną dziurę. Aby wyobrazić sobie to wydarzenie, które trwa tylko kilka godzin, astronomowie czasami mówią o „makaronie”. Można wówczas wykryć bardzo silny błysk światła. ale to nie wszystko! Według badaczy, Niektóre zdarzenia związane z pęknięciem pływowym mogą wytworzyć fale radiowe wiele lat później.

Prawie połowa czarnych dziur „beka” po TDE

Naukowcy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (USA) badali dane zebrane przez kilka lat z dwudziestu czterech przypadków pęknięć pływowych. Wśród nich dziesięć czarnych dziur zwróciło materię gwiazdową w ciągu dwóch do sześciu lat po „spaghetti”. Niesamowite zjawisko, które badacze porównali do odbijania. „Około połowa wszystkich czarne dziury To rozdziera gwiazdę i odbija się wiele lat po pierwszym wydarzeniu.Yvette Sindis, astrofizyk i główna autorka książki, mówi: badania. Nikt się tego nie spodziewał i naprawdę nie rozumiemy dlaczego! Ona dodaje.

Ciekawe zjawisko

Obecnie obserwowane przez naukowców „bekanie” pozostaje trudne do wyjaśnienia. Naukowcy najpierw postawili hipotezę: Materia astralna, która to sprowadziła Czarna dziura Może pochodzić z dysku akrecyjnego Który powstałby kilka lat po TDE. Zatem materia mogła zostać zmagazynowana, zanim została wyrzucona przez czarną dziurę. Aby dowiedzieć się więcej o tym zjawisku, badacze planują zaktualizować swoje przestarzałe modele komputerowe. Wcześniej zdecydowana większość narzędzi używanych przez naukowców umożliwiała śledzenie rozwoju zdarzeń związanych z pęknięciem pływowym po kilku tygodniach „makaronu”.

READ  Łazik Curiosity donosi o oszałamiającym zdjęciu „Wenus” na Marsie

Możesz być zainteresowanym także tym:

⋙ Astronomia: Czarne dziury mogą znajdować się znacznie bliżej Ziemi, niż nam się wydawało!

⋙ Rzadka obserwacja w astronomii: czarna dziura połyka gwiazdę i rozdziera ją na kawałki

⋙ Astronomia: niesamowite odkrycie najstarszej supermasywnej czarnej dziury, jaką kiedykolwiek zaobserwowano!

⋙ Astronomia: Odkrycie „jednej z największych czarnych dziur, jakie kiedykolwiek odkryto”

⋙ Dzięki tej czarnej dziurze badacze mogą rozwiązać zagadkę astronomii