Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czad wycofuje 600 żołnierzy z tzw. obszaru „trzech granic”

W sobotę, 21 sierpnia, Czad ogłosił, że zmniejszył o połowę swoje siły rozmieszczone w lutym w ramach sił antydżihadystycznych w regionie G5 Sahel w tak zwanym regionie „Trzech Granic”, na granicy Mali, Nigru i Burkina Faso.

“Przesunęliśmy 600 ludzi do Czadu w porozumieniu z siłami G5 Sahel. Jest to strategiczne przeniesienie, aby lepiej dostosować się do organizacji terrorystycznej”Rzecznik rządu Abd al-Rahman Kalamallah powiedział AFP.

Jednostka 1200 żołnierzy z Czadu została rozmieszczona w tym regionie do walki z grupami dżihadystów, w ramach wielonarodowych sił G5 Sahel, grupy pięciu narodów Sahelu – Czadu, Mali, Mauretanii, Nigeru i Burkina Faso – i próbuje to od 2017 roku współpracować w tej bitwie.

Przeczytaj także Obszar „Trzy granice” to gorący punkt wojny przybrzeżnej

Region „Trzech Granic”, wraz z centralnym Mali, jest uważany za najbardziej dotknięty atakami dżihadystów popełnianymi przez grupy szczególnie związane z Al-Kaidą lub Państwem Islamskim na Wielkiej Saharze. Liczba zabitych cywilów i żołnierzy w tysiącach. Ostatni atak, który miał miejsce w sobotę, na wioskę w tym regionie Nigru, zabił dziesiątki cywilów. Kolejny atak miał miejsce w poniedziałek, w wyniku którego zginęło 37 osób.

Decyzja „w pełnej konsultacji”

“Zostało nam około 600 żołnierzy na ziemi. To długoterminowa decyzja skoordynowana z kierownictwem G5. Chcieliśmy odciążyć urządzenie i nie jest to właściwe.”Mistrz uspokoił słowo Boże. Siły Czadu stacjonują w Tira, mieście w południowo-zachodnim Nigrze.

„W porównaniu z sytuacją na ziemi powinniśmy mieć mobilną siłę i dlatego część naszych sił wycofuje się z ciężką bronią”.Dodał rzecznik rządu. „Nasza wola polityczna przeciwko dżihadystom pozostaje”., zakończył.

Francja, bardzo zaangażowana w walkę z dżihadystami w regionie, Niedawno ogłosił stopniowe wycofywanie swojego personelu wojskowego w Sahelu na rzecz zmniejszenia siły z 2500 do 3000 ludzi, przeciwko około 5000, którzy stanowili siłę Operacji Barkhane, która zniknęłaby. Parys kilka lat temu zażądał wysłania żołnierzy z Czadu, zanim w lutym wejdzie w życie.

READ  Meksyk zastępuje posąg Krzysztofa Kolumba posągiem rdzennej kobiety
Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także „Aby przygotować się na okres po Barkhane, Francja musi zwracać większą uwagę na społeczeństwa obywatelskie Sahelu”

Francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych potwierdziło decyzję Czadu Uzgodniono w pełnej konsultacji z partnerami Grupy Five Sahel i Sojuszu Sahel, w tym z Francją.. „Chodzi o posiadanie jednocześnie lżejszego, bardziej interaktywnego i łatwiejszego w obsłudze urządzenia, przy jednoczesnym zachowaniu środków walki najbardziej odpowiednich dla wroga”.wyjaśnione.

Źródło finansowe w Ministerstwie Obrony, które poprosiło o zachowanie anonimowości, potwierdziło, że zrobił to Niger „Oficjalnie powiadomiony przez” Mali z „ta modyfikacja”, I proces zwrotu Żołnierze byli w Czadzie “dobrze skoordynowany”.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Reorganizacja procesu Barkhane to mądra akcja

zagrożenie wewnętrzne

W regionie „Trzech Granic” obecność dżihadystów jest zaszczepiona długotrwałymi napięciami między społecznościami, z których niektóre tworzą się w formie grup zbrojnych, które podsycają przemoc. Dżihadyści grają na tych starożytnych działaniach wojennych, rekrutując spośród ludności, oferując ochronę i biorąc dziesięciny. Uwięzieni między dwoma pożarami cywile muszą wybierać między przetrwaniem a ucieczką, podczas gdy dla wielu z nich to wojna skłoniła ich do osiedlenia się tam. Ci, którzy pozostali, są również narażeni na złodziei, szelest bydła i zabójstwa. Granice między przemocą społeczną, dżihadem i bandytyzmem są czasami cienkie.

Przeczytaj także Czad: Dżihadyści stają w obliczu ciosów gniewu i oszustwa prezydenta Idrissa Deby’ego

Czad zmaga się również z obecnością dżihadystów na swoim terytorium w regionie Jeziora Czad, w pobliżu granicy z Kamerunem. Na początku sierpnia w ataku przypisywanym nigeryjskiej grupie Boko Haram zginęło co najmniej 26 czadyjskich żołnierzy.

Wysoka cena, jaką płacimy w tej asymetrycznej wojnie, jest gorzka, ale nie pójdzie na marne. Sprawimy, że terrorysta Hydra się podda.Mohamed Idriss Deby, szef Tymczasowej Rady Wojskowej, odpowiedział mu od śmierci jego ojca, Idriss Deby, w kwietniu 2021 roku, Zabity walczący z rebeliantami z Libii.

READ  „W 2024 roku nie będziemy nawet mieli państwa” – skrytykował Donald Trump na spotkaniu, które miało rozpocząć walkę o wybory w połowie kadencji.
Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Wraz ze śmiercią prezydenta Czadu Idriss Deby, Francja traci kluczowego sojusznika w operacji Barkhane na Sahelu.

Świat z AFP