Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Cukier i Polacy, romans, który może być śmiertelny

Cukier i Polacy, romans, który może być śmiertelny

Cukier, polski romans?

sludkowaty„słodki po francusku, opisujący coś słodkiego, słodkie zwierzątko, przyjemną chwilę, wspaniałego partnera… Jednym słowem zrozumiesz, że cukier zajmuje ważne miejsce w polskiej kulturze. Wynika to z wielu czynników, m.in. że duża ilość tradycyjnych polskich słodyczy jak sernik, Bernickgdzie jest pączkiZawierają duże ilości cukru. Również w Polsce bardzo często daje się dzieciom słodycze i to nie tylko w święta. W weekendy często robimy deser, sami lub we dwoje. Słodkie nawyki są mocno zakorzenione w życiu rodzinnym. Kiedy mamy ochotę, podajemy z cukrem… Wystarczy krótki spacer po różnych stronach z przepisami w Polsce, np. w Internecie Crnik (słynny sernik), nawet w wersji wegańskiej, może zawierać aż 300 gramów cukru, czyli 60 kostek cukru…

Podczas gdy w innych krajach słodkie potrawy są najczęściej spożywane jako deser, w Polsce rzadziej podawane są jako danie główne. Do najbardziej znanych należy makaron truskawkowy, który większości kojarzy się z najlepszymi z dzieciństwa i początkiem wakacji, kiedy rozpoczyna się sezon na ten owoc. Również z potraw kojarzonych z Polską: pierogi Można się nim delektować w wersji słodkiej. Są warianty nppierogiZ truskawkami, jagodami, wiśniami, śmietaną i innymi owocami. Nie jest też szokiem widok potentata jedzącego na obiad naleśniki z owocami lub czekoladą. Jednak te niezbilansowane dania podawane są dzieciom w wielu stołówkach szkolnych jako główny posiłek, kiedy ich tornistry są już pełne słodyczy.

Stragany wypełnione są wszelkiego rodzaju napojami bezalkoholowymi i słodkimi napojami. Zdjęcie: Benedykt Miseks

Szalony Cocker „Cukier wzmacnia”.

W 1931 roku ruszyła jedna z największych kampanii reklamowych dla polskiego przemysłu cukierniczego pod hasłem „ Szalony Cocker(po francusku „cukier jest wzmocniony”), aby pokazać, jak cukier wzmacnia nasze serce i mięśnie, pozwalając nam nabrać energii… ogromny program! Podobno pobudza pracę intelektualną i pobudza lepiej niż kokaina! Tak, tak, dobrze przeczytałeś!

To hasło podjęto nawet w wielu artykułach prasowych i emisjach radiowych: Wszyscy to znają w Polsce, a zwłaszcza dzieci! Przy takim rozgłosie można by pomyśleć, że ten skarb gastronomiczny ma właściwości lecznicze i, co gorsza, przedłuża życie! Ten absurd pozostał w głowach Polaków bardzo długo.

Kampania reklamowa "Cukier wzmacnia"
Obraz: domena publiczna

Burak cukrowy w Polsce

Uprawa buraków cukrowych to ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę. Polska jest jednym z największych producentów cukru z tego warzywa w Unii Europejskiej. Według danych GUS z 2021 r. ( Główny Urząd Statystyczny), łączne zbiory buraków cukrowych wyniosły ponad 152 mln. Łącznie w sezonie 2020/2021 produkcja cukru w ​​Polsce wyniosła 2,3 mln ton, co jest jednym z najlepszych wyników od wielu lat.

READ  Breaking: Chiny odkładają swoje spotkanie gospodarcze po powstaniu Covid w Pekinie!

Obecnie w Polsce działają cztery spółki zależne Związek Producentów Cukru Kto produkuje tę pyszną truciznę: Krajowa Grupa Spożywcza SA I Pfeifer & Langen Polska AGISudzucker Polska AGINordzucker Polska AGGłównym produktem jest cukierKrajowa Grupa Spozywczaktóra produkuje 900 tys. ton cukru i zaopatruje około 40% odbiorców cukru w ​​Polsce.

Z drugiej strony pozostałe 60% pochodzi z pozostałych trzech spółek zależnych firm niemieckich. W cukrowniach zrzeszonych w tych firmach pracuje około 35 000 plantatorów buraków cukrowych. W sektorze tym pracuje około 3500 osób. Jak wiemy, Polska jest jednym z głównych producentów cukru w ​​Europie, zajmuje trzecie miejsce w Europie, ustępując jedynie Francji i Niemcom.

Historia produkcji cukru w ​​Polsce jest również bardzo bogata. W okresie PRL uprawa buraka cukrowego była w Polsce jednym z najważniejszych sektorów. Chociaż pozostało tylko 17 z 78 cukrowni w Polsce, produkcja cukru wzrosła z 1,98 mln ton w 1983 r. do ponad 2,3 mln ton w ostatnich latach.

Polacy są pijani!

w 2021 rPolak spożywał średnio 41,9 kg cukru. Wynik ten jest jednym z najwyższych wśród krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Cofnijmy się do lat pięćdziesiątych : W tamtym czasie było to spożycie cukru średnio 21 kg.

Jeszcze w Polsce, w 2018 rokuspożycie cukru na osobę Osiągnął 47 kg, najwyższy poziom od 1989 roku. Wydaje się, że odpowiada to momentowi, w którym Polska została wreszcie wyzwolona spod komunizmu i we wszystkich domach spróbowała słodyczy z Zachodu, w tym słodkich napojów bezalkoholowych (cola, woda smakowa, lemoniada itp.).

Jeśli chodzi o dzieci, zużywać do 19 łyżeczek cukru dziennie. Według Światowej Organizacji Zdrowia powinno to być maksymalne dzienne spożycie cukru 10 do 12 łyżeczekCo oznacza, że ​​polskie dzieci znacznie przekraczają ten limit! Być może niektórzy rodzice powinni się dwa razy zastanowić, kiedy stwierdzą, że ich dzieci są tak niespokojne… Jak wiemy, cukier ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, co sprawia, że ​​prezentowane dane są bardzo niepokojące.

A cukier schowany wszędzie, o czym mówimy?

Jeśli chcemy Zadbaj o nasze zdrowieNależy zwracać uwagę na etykiety wszystkich produktów, ponieważ cukier jest wszędzie, a nie tylko w ciastach i innych słodyczach. Niestety cukier znajduje się w większości produktów spożywczych, a największym źródłem cukru są napoje bezalkoholowe i napoje energetyczne.

READ  Piątek 20 sierpnia - LOURDES-ACTU

Występuje również w zbożach, napojach owocowych i deserach mlecznych. Na przykład w wodzie smakowej jest 3,2 łyżeczki cukru na 200 ml produktu, w keczupie pół łyżeczki na 15 gramów produktu, aw gumie do żucia aż 10 łyżeczek cukru na 100 gramów. Należy zauważyć, że soki owocowe zawierają naturalne węglowodany, natomiast do napojów owocowych dodaje się cukier. Puszka napoju słodzonego (355 ml) może zawierać od 15 do 40 g dodanego cukru, czyli od 3 do 8 łyżeczek.

w przypadku jogurtu, Nie powinna przekraczać maksymalnej ilości cukru 10 gramów na 100 gramówale w tej chwili są to zalecenia, których producenci nie przestrzegają.

Jogurt z ponad 10 gramami cukru
Nadal często można znaleźć jogurt zawierający więcej niż 10 g cukru. Zdjęcie: Benedykt Miseks

Szczególną czujność powinni zachować rodzice, ponieważ jogurty dla niemowląt (rozpoznawalne po nazwie i opakowaniu, zwłaszcza z budyniami, płatkami śniadaniowymi, kremami smakowymi itp.) zawierają również większą ilość cukru (Średnio 14g / 100g) niż przeznaczone dla innych konsumentów (Średnie 10g / 100g). Wybór tych produktów wzmacnia, a nawet uwydatnia preferencje dziecka do słodkich potraw.

Ponadto cukier często ukrywa się pod różnymi nazwami, o których często zapominamy: glukoza, fruktoza, galaktoza, sacharoza, laktoza, maltoza, dekstroza, skrobia, maltodekstryna, syrop glukozowy, syrop glukozowo-fruktozowyitp.

Pudełko na pomidory
Ważne jest, aby przyzwyczaić się do czytania etykiet. Zdjęcie: Benedykt Miseks

Cukier i otyłość, związek przyczynowo-skutkowy, którego nie trzeba już udowadniać u ponad połowy Polaków

Cukier jest jedną z głównych przyczyn otyłości i nadwagi. Na całym świecie 800 milionów ludzi cierpi na otyłość. Według danych OECD z 2019 r. ponad połowa (56,7%) dorosłych Polaków ma nadwagę lub otyłość. Ponadto choroby towarzyszące otyłości skracają oczekiwaną długość życia średnio o trzy lata i dziesięć miesięcy. Należą do nich wysokie ciśnienie krwi, choroby układu krążenia i wątroby, bezdech senny, cukrzyca typu 2 i depresja.

W rezultacie eksperci przewidują, że z powodu fali otyłości w W Polsce do końca 2025 roku będzie 941 000 pacjentów z cukrzycą, 349 000 pacjentów z nadciśnieniem i 146 000 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.. Winna jest otyłość 80% nowotworówZwiększa również ryzyko raka piersi, jajników, skóry lub prostaty.

W przypadku dzieci polskich 10% dzieci w wieku 1-3 lat ma nadwagę lub otyłość, a 18,4% jest zagrożonych nadwagą. Problem jest również widoczny u nieco starszych dzieci, dotyczy 30% z 8-20% dzieci w wieku 10-16 lat. Niestety, ze względu na wysokie spożycie cukru, przewiduje się dalszy wzrost liczby osób otyłych.

READ  Ciężkie walki we wschodniej Ukrainie - 01-11-2023 o 22:34

Musimy mieć na uwadze pandemię COVID-19 i jej wpływ na wagę i nawyki żywieniowe, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Kursy online i siedzący tryb życia zachęcały do ​​podjadania i braku lub wręcz braku ćwiczeń fizycznych.

Cukier „pompuje” nasze witaminy

Wysokie spożycie produktów bogatych w cukier może również prowadzić do niedoboru składników odżywczych, takich jak witaminy (A, E, C, B6, kwas foliowy B12) i minerały (wapń, magnez, żelazo, cynk), które są niezbędne dla dobrego zdrowia. Funkcje mózgu i mięśni.

Cukier to wróg numer jeden naszych zębów. Jak mówiono nam w kółko, gdy byliśmy dziećmi, sprzyja próchnicy! Próchnicę zębów i wczesną utratę zębów obserwuje się znacznie wcześniej u dzieci jedzących słodycze kilka razy dziennie niż u tych, które spożywają je rzadko. Ponadto zepsute zęby mleczne mogą sprzyjać infekcji zębów stałych, nie wspominając o dyskomforcie i bólu, jakie powoduje.

Zamierzam żyć długo»

Ministerstwo Zdrowia prowadzi różne kampanie edukacyjne i medialne przeciwko nadmiernemu spożyciu cukru. Z badań wynika, że ​​coraz więcej Polaków świadomie lub nieświadomie spożywa coraz większe ilości cukru.

Aby zaalarmować Polaków Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło kampanię społeczną „Planuję życie” (po francusku, „Zamierzam żyć długo), który koncentruje się na działaniach i procedurach pomagających zmniejszyć ryzyko wielu chorób i zgonów.

budka ze słodyczami
Królestwo Słodkiego Dzioba – Zdjęcie: Bénédicte Mezeix

Jednym z celów tych działań edukacyjnych jest uświadomienie Polakom, że nadmierne spożycie cukru prowadzi do otyłości i chorób, takich jak nowotwory. Kampania zachęca również ludzi do uważnego czytania etykiet żywności, aby kontrolować ilość spożywanego cukru. Działania kampanii zostały dostosowane do wieku docelowych odbiorców, z osobnymi reklamami telewizyjnymi przygotowanymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jeśli chodzi o nawyki żywieniowe, to one również są bardzo ważne. Warto dać pierwszeństwo warzywom, owocom i wodzie, a nie słodyczom czy słodkim napojom. Oczekiwanym efektem tej kampanii informacyjnej jest zmniejszenie zachorowalności na nowotwory.