Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Cudzoziemcy opuszczą Kabul

Dziesięć dni po odejściu sił USA około 200 obcokrajowców, w tym Amerykanów, którzy nadal przebywają w Afganistanie, ma odlecieć w czwartek 9 września samolotem Qatar Airways startującym z lotniska w Kabulu.

Zdjęcia nadawane przez katarski kanał Al-Jazeera pokazują kobiety i dzieci wśród oczekujących na ewakuację na lotnisku w Kabulu. „Jesteśmy bardzo wdzięczni Katarowi”Jeden z pasażerów, który miał na sobie kanadyjski mundur, powiedział Al Jazeerze.

Nowy przelew zaplanowany na piątek

Al-Mutlaq bin Majid Al-Qahtani, specjalny wysłannik Kataru, powiedział na płycie lotniska w Kabulu. “Nazywaj to jak chcesz Lot czarterowy lub lot komercyjny Każdy ma bilety i karty pokładowe.Dodał, że w piątek wystartuje kolejny komercyjny lot. Mamy nadzieję, że życie w Afganistanie stanie się normalne. “

Katar stał się głównym graczem w kryzysie afgańskim. Był gospodarzem negocjacji, które zakończyły się w 2020 r. między Stanami Zjednoczonymi pod rządami Donalda Trumpa a talibami, a następnie między tymi ostatnimi a afgańską opozycją w sprawie obalenia prezydenta Ashrafa Ghaniego.

Waszyngton wzywa talibów do uzyskania legitymacji

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken ostrzegł w środę nowy rząd talibów, że powinien to zrobić “wygrać” jego legitymacji w społeczności międzynarodowej. Zapewnił, że Stany Zjednoczone: „Wszystko, co mogą” wznowić loty ewakuacyjne z Afganistanu. Oskarżył również talibów o uniemożliwianie startów samolotów, ponieważ niektórzy pasażerowie nie mieli legalnych dokumentów podróży.

Stany Zjednoczone szacują, że 100 obywateli USA jest przemycanych z Afganistanu, a także tysiące byłych amerykańskich współpracowników wojskowych, którzy obawiają się odwetu ze strony Talibów. Stany Zjednoczone ewakuowały około 123 000 osób, w większości Afgańczyków.

Le Monde z AFP, The Associated Press i Reuters