Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Covid: Polska odmawia płacenia za nowe dostawy szczepionek i rozpoczyna walkę prawną z producentami

Covid: Polska odmawia płacenia za nowe dostawy szczepionek i rozpoczyna walkę prawną z producentami

Szczepionka nie odniosła wielkiego sukcesu w Polsce, gdzie kraj wciąż ma pod ręką 25 mln niewykorzystanych dawek i nie zapłaci za nowe dostawy.

Polska przygotowuje się do stoczenia „prawnej batalii” z producentami szczepionek, zwłaszcza z firmą Pfizer. Pomimo umowy na dostawy z UE, minister zdrowia tego kraju zapowiedział, że Polska nie przyjmie, a przede wszystkim zapłaci za nowe dostawy szczepionki przeciw Covidowi.

„W zeszły weekend powołaliśmy się na klauzulę siły wyższej i poinformowaliśmy zarówno Komisję Europejską, jak i głównego producenta szczepionek. (Od redakcji, Pfizer) Odmawiamy teraz przyjmowania tych szczepionek i odmawiamy za nie płacenia”.

Taka sytuacja może prowadzić do konfliktu prawnego „To już się stało”– kontynuuje polski minister. Ponieważ Komisja Europejska ma podpisane umowy z producentami szczepionek, dla Polski jest to praktycznie niemożliwe.

Jeden z najmniej szczepionych krajów europejskich

Polska jest jednym z krajów europejskich o najniższym odsetku zaszczepionej populacji: 59% Polaków otrzymało co najmniej dwie dawki w porównaniu do 72,5% krajów UE. Kraj poinformował, że nadal niewykorzystanych jest 25 milionów dawek.

Zaplanowana do końca 2023 r. transakcja łącząca Pfizer z Polską warta jest ponad 6 mld zł (1,29 mld euro).

READ  Wojna na Ukrainie: Polska i NATO organizują manewry wojskowe w pobliżu granicy z Rosją