Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Covid-19 zniszczył postęp ostatnich lat

Liczby nie są dobre i potęgują strach przed stowarzyszeniami walczącymi z AIDS. Pandemia Covid-19 spowodowała znaczny spadek testów na HIV. Z 5,2 miliona surowic HIV wykonanych w laboratoriach, aktywność badań przesiewowych, która wzrosła w latach 2013-2019, spadła o 14% w latach 2019-2020, poinformował francuski Urząd Zdrowia Publicznego (SPF) w komunikacie prasowym we wtorek, 29 listopada.

Od marca 2020 r. do kwietnia 2021 r. liczba badań krwi była o 16% niższa niż oczekiwano, a Narodowa Agencja Badań nad AIDS i Wirusowym Zapaleniem Wątroby (ANRS) była już zaniepokojona raport Opublikowano we wrześniu. Brakowi temu nie dorównała sprzedaż autotestów, która w tym samym okresie spadła o 22%. W rezultacie liczba nowych zakażeń HIV poddanych leczeniu zmniejszyła się o 20% w ciągu jednego roku.

Ta sytuacja niepokoi Florence Thun, dyrektor zarządzającą Stowarzyszenia Sidaction, która obawia się powrotu epidemii w krótkim i średnim okresie:

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, ponieważ badania przesiewowe są niezbędnym narzędziem kontroli epidemii: właściwie leczona osoba zarażona wirusem HIV dostaje tak zwane niewykrywalne miano wirusa, ponieważ jest ono niskie we krwi. Nie przenosi już HIV. Przede wszystkim musisz znać swój status HIV. „

To opóźnienie w badaniach przesiewowych oznacza również, że osoby zakażone później stwierdzą swoją seropozytywność i będą leczone w zaawansowanym stadium choroby, co może skomplikować ich przebieg leczenia i zagrozić ich zdrowiu. „Obecnie szacuje się, że około 24 000 osób nie jest świadomych swojego statusu HIV”Pamiętaj o Florence Thun.

Jedyny pozytywny element: kryzys zdrowotny nie miał konsekwencji dla pacjentów już obserwowanych. Nie przerwano leczenia. Wydaje się, że konsultacje na odległość i recepty e-mailowe zrekompensowały zamknięcie poradni.

słuchaj też Czterdzieści lat HIV: Françoise Barry-Sinoussi, współodkrywca, opowiada o latach AIDS

Niska dostawa PrEP

Dla osób zaangażowanych w walkę z AIDS ten spadek jest jeszcze bardziej alarmujący, ponieważ w latach 2017-2018, po kilku latach stabilizacji, liczba pozytywnych odkryć HIV. W końcu odnotował niewielki spadek (-7%). „To było trochę oczywiście, ale wysiłki w zakresie badań przesiewowych, profilaktyki, wsparcia i leczenia się opłacały. Covid-19 zniszczył ten postęp”Florence Thun westchnęła.

READ  W Nicei dr Bages i jego zespół stworzyli lek, który „uleczal chorobę”

„Po raz kolejny pić będą najbardziej narażone i zagrożone populacje: imigranci, osoby świadczące usługi seksualne i homoseksualiści”, zauważa François Emery, rzecznik prawny w Act Up Paris. Według danych Public Health France urodzeni za granicą mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami (MSM) i heteroseksualistami (mężczyznami i kobietami) pozostają dwiema najbardziej dotkniętymi grupami. Stanowią one odpowiednio 43% i 37% wykrytych seropozytywności zgłoszonych między styczniem 2019 r. a wrześniem 2020 r. „Dbanie o swoje zdrowie wymaga czasu i pieniędzy. To są ludzie, którzy znajdują się w niepewnej sytuacji ekonomicznej i społecznej i są następni”, wyjaśnia pan Emery.

Ograniczenia i przedłużona godzina policyjna również uniemożliwiły stowarzyszeniom dotarcie do tych odizolowanych odbiorców. Ich tradycyjne zadania w zakresie badań przesiewowych i profilaktyki przyćmiewa także konieczność zaspokojenia najistotniejszych potrzeb beneficjentów (wyżywienie, mieszkanie, kontynuacja terapii antyretrowirusowej, wsparcie psychologiczne itp.).

Przeczytaj także HIV: „Wiele osób żyjących z HIV żyje w całkowitej izolacji emocjonalnej”

Kolejny niepokojący temat: zawieszenie kampanii medialnych i prewencyjnych skierowanych do młodych ludzi. Osoby poniżej 25 roku życia stanowiły 13% pozytywnych wykryć HIV w latach 2019-2020, Według zdrowia publicznego we Francji. Proporcja podobna do obserwowanej w latach 2017-2018. Danym tym towarzyszy kolejna niepokojąca liczba: w 2019 r. 23% osób w wieku 15-24 uważało się za słabo poinformowanych o HIV i AIDS, Według ankiety Wydane przez Towarzystwo Sidaction. Tomeki Tak więc pieniądze oraz wznowienie i promocja profilaktyki wśród młodych ludzi mieszczą się w zakresie„Nagły wypadek”.

Test: Sprawdź swoją wiedzę na temat prezerwatyw

Kolejną złą wiadomością jest to, że ANRS odnotował spadek dostaw Profilaktyka przedekspozycyjna (PrEP), pigułka „Anty-AIDS” dla osób z wysokim ryzykiem zakażenia HIV: – 17% między marcem 2020 a kwietniem 2021 w porównaniu do prognozowanych danych. „PrEP jest dobrze tolerowanym i wysoce skutecznym leczeniem w zapobieganiu nowym infekcjom. Przed kryzysem zdrowotnym przewidywano rozpowszechnianie go z nowymi funkcjami wśród ludzi. W rzeczywistości dzisiaj zrobiliśmy krok wstecz”, przepraszam dyrektora Sidaction.

READ  Perigee: Dlaczego Ziemia osiągnęła rekordową prędkość we wtorek 4 stycznia?
Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów „Dzisiaj, gdybym nie był na PrEP, już byłbym nosicielem wirusa HIV”.

„Jesteśmy drugą epidemią, na której nie wszystkim zależy”

„Uwaga publiczna skupiła się na Covid kosztem AIDS. Bardzo trudno było pozostać słyszalnym w kwestii HIV. Jesteśmy drugą epidemią: epidemią, o której już nie mówimy i na której wszystkim zależy”, podsumowuje gorzko Francois Emery.

Wreszcie pandemia Covid-19 wywróciła świat badań do góry nogami, w tym trwające prace nad HIV. Jak wszyscy inni naukowcy byli trzymani z dala od swoich laboratoriów przez część roku. Następnie kilku specjalistów z dziedziny epidemiologii, immunologii, wirusologii i infektologii rozpoczęło wyścig o szczepionki i leczenie, nawet jeśli oznaczało to chwilowe porzucenie innych projektów.

Jednak badania nad HIV są niezbędne. Czterdzieści lat po pierwszym ostrzeżeniu o AIDS, 5 czerwca 1981 r., nie ma jeszcze szczepionki. Nie ma lekarstwa na AIDS: osoby zarażone wirusem HIV są zmuszane do leczenia na całe życie.

Ale badania nad AIDS mogą w końcu skorzystać z tego, co przeprowadzono na Covid-19, w szczególności dzięki szczepionkom RNA posłańca. Dla Christine Roseau, emerytowanej profesor wirusologii w René Descartes College of Medicine (Szpital Necker) i członkini Narodowej Akademii Medycznej, istnieje taka możliwość:

„Jestem optymistą. Messenger RNA to technologia dająca nadzieję w walce z AIDS. Biorąc pod uwagę moc tych szczepionek, pole możliwości stało się ogromne. Jednak wciąż jest wiele kroków do podjęcia, zanim skończy się szczepionka zapobiegawcza, to znaczy taki, który zapobiega przedostawaniu się wirusa HIV do organizmu. Ten wirus jest strasznie złożony. Wiele niewiadomych pozostaje i zajmie to trochę czasu.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Dlaczego nie ma szczepionki na AIDS, skoro rok wystarczył na opracowanie wielu szczepionek przeciwko Covid-19?
READ  Kim są turyści, którzy wybrali się w kosmos ze SpaceX?