Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

COVID-19: nowy rodzaj omikronu? Co wiemy o odmianie „BA.2”, która może ożywić piątą falę?

podstawowy
Władze zdrowia poinformowały kilka dni temu, że Francja minęła szczyt epidemii piątej fali Covid-19. Jednak społeczność naukowa odnotowuje odbicie zanieczyszczenia w krótkim okresie. Epidemiolog profesor Antoine Flaholt przywołuje tezę o nowej alternatywie, która ponownie uruchomiłaby wirusa w kraju.

„Mamy powody do optymizmu”. Słowa pochodzą od Gabriela Atala, gościa tego wtorku, 18 stycznia, rano CWiadomości. Na froncie Covid-19 rzecznik rządu uzasadnił swój optymizm w związku z powolnym spadkiem liczby oddziałów intensywnej terapii w kraju oraz wypowiedź wygłoszoną dzień wcześniej przez profesora Arnauda Fontaneta, epidemiologa z Instytutu Pasteura i jego członka. Rada Naukowa: Szczyt epidemiologiczny „przeszedł we Francji”.

Przeczytaj także:
Wykresy. COVID-19: Wygląda na to, że szczyt fali Omicron dotarł do Francji, więc co teraz?

Jednak we wtorek wieczorem Francja odnotowała alarmującą liczbę nowych infekcji: 464 769 Francuzów uzyskało pozytywny wynik testu na Covid-19 w ciągu ostatnich 24 godzin. W ciągu ostatnich siedmiu dni we Francji Każdego dnia odnotowywano średnio 309 433 nowych przypadków Covid-19 : Wskaźnik zaczyna ponownie rosnąć. Niepokojące, podczas gdy środowisko naukowe liczyło na szybki spadek zanieczyszczenia.

Nowy rodzaj Covid-19 we Francji?

Według profesora Antoine Flaholta, epidemiologa i dyrektora Instytutu Zdrowia Globalnego na Uniwersytecie Genewskim, to ostatnie odbicie zanieczyszczenia może być spowodowane przez nowy typ Covid-19. Profesor wyjaśnia: „W Wielkiej Brytanii liczba przypadków Covid-19 zmniejsza się o połowę co siedem dni. Oczekiwano, że Francja pójdzie w ślady Wielkiej Brytanii z dwutygodniowym opóźnieniem: tak nie jest. I tak jest. Może tak być Nowa zmienna leży u podstaw niedawnego wzrostu wskaźników zanieczyszczenia, który obserwujemy.

„Wariant podrzędny” Indii

jego nazwy zmiennej.Licencjat 2(„BA.1” dla oryginalnego szczepu wariantu Omicron), szczep ten był monitorowany w Indiach i Singapurze. Wydaje się, że jest odpowiedzialna za trwającą epidemię w Danii. Może stać się większością w tym kraju”, mówi epidemiolog. Również w Belgii odkryto szczep „BA.2”. Ten wariant Omicron jest również nazywany „ukrywającym się Omicronem”, ponieważ ten nowy szczep zdołał przejść pod radar narzędzia do sekwencjonowania używane dzisiaj.

READ  Skazanie kierowcy jest kontrowersyjne

Bardziej zaraźliwa alternatywa?

Według profesora Flahaulta jest to podliniowa linia Omicron, „o której należy wkrótce porozmawiać”: „To wariant, który wygląda blisko, nawet jeśli w tej chwili mamy niewiele danych na temat jego zaciekłości lub zdolności do ucieczki”.

Profesor twierdzi, że ten szczep nie został jeszcze „zaklasyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia jako inny rodzaj obaw”. […] Jednak nadal uważa się, że jest wysoce zaraźliwy”.

Jakie są scenariusze we Francji?

Czy francuskie władze ds. zdrowia powinny w chwili obecnej odrzucić jakąkolwiek możliwość zmniejszenia zanieczyszczenia? „Nie jestem do końca pewien, jakie prognozy możemy dziś zrobić u szczytu piątej fali i możliwości gwałtownego spadku. Nie jesteśmy we Francji w zbyt korzystnej sytuacji, aby mówić o spadku epidemii”. , mówi profesor Antoine Flaholt.

Epidemiolog potwierdza również, że kraj mógł być świadkiem sytuacji podobnej do tej, która miała miejsce 15 grudnia: „Myśleliśmy, że osiągnęliśmy szczyt epidemii, ale wariant Omicron ponownie rozprzestrzenił wirusa. Tym razem ten nowy szczep prawdopodobnie powróci ponownie do skażenia.”