Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Covid-19: Jak wytresowano pszczoły do ​​wykrywania wirusa w kilka sekund

Podstawowy
Holenderscy naukowcy stworzyli sposób na szkolenie pszczół w wykrywaniu wirusa Covid-19. Według naukowców 150 owadów zostało przeszkolonych w ramach szkolenia, które trwa tylko kilka minut.

Po tym, jak psy wykryły pozytywne przypadki Covid-19, przyszła kolej na owada. Dla mnie Huffpost, Holenderscy naukowcy wytresowali pszczoły do ​​rozpoznawania wirusa w zaledwie kilka sekund.

Za projektem stoi holenderska firma InsectSense i Wageningen Bioveterinary Research. Zaadoptowali w sumie 150 pszczół metodą Pawłowa. W rzeczywistości pszczoły mają wysoko rozwinięty zmysł węchu, podobnie jak psy. Pojemność, której można użyć do wykrycia Covid-19. Zwłaszcza, gdy owady są szybkie: zdaniem naukowców tylko kilka minut.

Potrafi wykryć zapach wirusa

Tak więc za każdym razem, gdy pszczoły były narażone na działanie wirusa z pozytywnymi próbkami, były nagradzane wodą z cukrem. Ponieważ wirus powoduje zmianę metabolizmu organizmu, organizm wydziela specyficzny zapach, który są w stanie wykryć zaawansowane wąchające pszczoły. Owady zaczęły kojarzyć wodę cukrową z zapachem wirusa: wychodzą z języka, gdy tylko wykryta zostanie pozytywna próbka.

Naukowcy stojący za projektem mają nadzieję, że umożliwi on szkolenie pszczół w zakresie wykrywania nowego koronawirusa na całym świecie. Firma InsectSense zaprojektowała już prototypową maszynę, która może jednocześnie trenować wiele pszczół. „Nie ma niebezpieczeństwa, że ​​pszczoły rozniosą wirusa” – zapewnił profesor Wim Van Boyle. Ten system diagnostyczny, nazwany „BeeSense”, mógłby umożliwić mniej rozwiniętym krajom lepsze badanie przesiewowe w kierunku Covid-19.

READ  To są wczesne oznaki, o których powinieneś wiedzieć