Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co warto zapamiętać z niedzieli 16 kwietnia

Co warto zapamiętać z niedzieli 16 kwietnia

Ukraina zapowiedziała wymianę więźniów z okazji prawosławnej Wielkanocy.

Podczas gdy na froncie ukraińskim trwają walki, zwłaszcza w Bachmucie, zarówno Rosjanie, jak i Ukraińcy obchodzili prawosławną Wielkanoc w niedzielę 16 kwietnia. Z tej okazji szef sztabu Wołodymyr Zełenski zapowiedział uwolnienie w ciągu ostatnich dni 130 ukraińskich jeńców wojennych, według doniesień. the opiekun (po angielsku). Nie sprecyzował, ilu Rosjan poszło w drugą stronę. Prezydent Rosji Władimir Putin uczestniczył w obchodach świąt religijnych w moskiewskiej katedrze i w oświadczeniu pochwalił rolę Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej we wsparciu ataku. „jednoczenie społeczności”. To kolejna informacja do zapamiętania z niedzieli.

Lula proponuje mediacje z Chinami i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi

Prezydent Brazylii przybył do Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) po wizycie w Chinach. Podczas konferencji prasowej stwierdził, że swoim odpowiednikom w obu krajach zaproponował utworzenie grupy państw, których misją byłoby pełnienie roli mediatora między Ukrainą a Rosją, „Kolejny rodzaj G20, aby zakończyć tę wojnę i zaprowadzić pokój”. Potwierdził też, że rozmawiał już o tym pomyśle z innymi przywódcami, w tym z Emmanuelem Macronem i Joe Bidenem.

Ale nadal wypędzał kolejno Kijów i Moskwę: „Prezydent Putin nie podejmuje żadnej inicjatywy, aby zatrzymać wojnę. | Prezydent Wołodymyr]Zełenski z Ukrainy nie podejmuje żadnej inicjatywy, aby zatrzymać wojnę”Lola powiedziała. „Europa i Stany Zjednoczone nadal przyczyniają się do kontynuacji wojny. Powinny więc usiąść przy stole i powiedzieć: dość”.

G7 omawia konflikt

Szefowie dyplomacji Niemiec, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Francji, Włoch, Japonii i Wielkiej Brytanii spotkają się w niedzielę w Karuizawie (Japonia). Mieli się spotkać, by porozmawiać o chińskiej presji na Tajwan, a także o rosyjskim ataku na Ukrainę. Tego typu spotkanie zwykle następuje po wspólnym oświadczeniu prasowym, a jego treść jest analizowana. Japonia niedawno dołączyła do zachodnich sankcji wobec Rosji.

Chiński minister obrony spotkał się z Putinem

Chiński minister obrony Li Changfu został przyjęty na Kremlu, gdzie w niedzielę spotkał się z prezydentem Rosji. „Mamy bardzo silne więzi, daleko wykraczające poza militarne i polityczne sojusze z czasów zimnej wojny”. Który „bardzo stabilny”na koniec tego wywiadu.

READ  Co warto zapamiętać z wtorku, 21 marca