Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co warto zapamiętać z czwartku, 2 marca

Co warto zapamiętać z czwartku, 2 marca

Rosja poinformowała o „ataku terrorystycznym”, w wyniku którego zginęły dwie osoby na jej terytorium, w pobliżu granicy z Ukrainą. Ukraina odrzuciła oskarżenia.

Prezydent Rosji Władimir Putin w czwartek, 2 marca, potępił atak „terrorysta” Po tym, jak Moskwa zgłosiła wtargnięcie „wandali” Ukraińcy znajdują się w regionie południowo-zachodniej Rosji graniczącym z Ukrainą, czemu zaprzecza Kijów. Ze swojej strony Ukraina nakazała bezbronnym ludziom ewakuację miasta Kobyańsk na północno-wschodnim froncie, któremu grozi zajęcie przez siły rosyjskie. Oto, co warto zapamiętać z dzisiejszego dnia.

Kreml potępia atak „terrorystyczny”.

Według władz rosyjskich zginęło dwóch cywilów, a 11-letni chłopiec został ranny „wandali” Otworzył ogień do samochodu we wsi Lubczany w obwodzie briańskim, na granicy z Ukrainą. Władimir Putin w przemówieniu telewizyjnym potępił atak „neonaziści” i „terroryści” Bierzemy „Otworzyli ogień do cywilów”. „zmiażdżymy ich”Uwolnienie.

A służby bezpieczeństwa twierdziły wieczorem, że tak jest „Na stażu”I „ukraińscy nacjonaliści” Po tym zostali odesłani z powrotem na Ukrainę i tam wcześniej kierowani „intensywne bombardowanie artyleryjskie”. Ich zdaniem A.S „duża ilość materiałów wybuchowych” Zostały odkryte i trwały działania oczyszczające. Ukraińska prezydencja zaprzeczyła tym zarzutom, uznając ją za a „celowa prowokacja” Co jej zdaniem ma na celu usprawiedliwienie ofensywy wojskowej, którą Moskwa prowadzi na Ukrainie od ponad roku.

Ukraina zarządza częściową ewakuację Kupyańsk

„W miejscowości Kupyańsk rozpoczęto przymusową ewakuację rodzin z dziećmi i mieszkańców o ograniczonej sprawności ruchowej w związku z ciągłym ostrzałem tego obszaru przez siły rosyjskie”.— poinformowała administracja wojskowa obwodu charkowskiego. Gubernator twierdził, że kilka regionów, w tym Kobyańsk, zostało zbombardowanych przez siły rosyjskie.

To miasto znajduje się około stu kilometrów od miasta Charków i liczyło przed wojną około 30 000 mieszkańców. Rosjanie zajęli go w pierwszych dniach inwazji rok temu. Ukraińcy odbili miasto we wrześniu po nieudanym kontrataku.

READ  Hiszpania otworzyła wynik meczu z Niemcami w godzinie gry

„Krótka” wymiana zdań między ministrami rosyjskimi i amerykańskimi

Na marginesie spotkania G20 w Indiach sekretarz stanu USA Antony Blinken A „krótki” Amerykański urzędnik ujawnił wywiad ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, który jest ich pierwszym od początku wojny na Ukrainie. „Powiedziałem ministrowi spraw zagranicznych (…): Zatrzymaj tę agresywną wojnę i zaangażuj się w sensowną dyplomację, która może zaowocować sprawiedliwym i trwałym pokojem”.Potem potwierdził Anthony Blinken.

A przed szczytem G20 sekretarz stanu USA wezwał Rosję do odnowienia umowy w sprawie eksportu ukraińskiego zboża, która wygasa 18 marca. Umowa, zawarta w lipcu i przedłużona na cztery miesiące w połowie listopada, pomogła złagodzić światowy kryzys żywnościowy spowodowany wojną, eksportując około 20 milionów ton zboża.

Rosja zaostrza kary dla krytyków

Rosyjscy prawodawcy przyjęli poprawki, które karzą nawet najostrzejszy język uznany za wrogi wobec sił rosyjskich walczących na Ukrainie, w tym członków grup paramilitarnych, takich jak Wagner. Zmiany te penalizują krytykę kombatantów „wolontariusze” Rosjanie. Władze regularnie używają tego terminu na określenie najemników z paramilitarnej grupy Wagnera, bardzo aktywnej na froncie wschodniej Ukrainy.

Zgodnie z tymi modyfikacjami, „Zdyskredytować” żołnierze lub „wolontariusze” Rosjanom zaangażowanym w konflikt grozi teraz maksymalnie siedem lat więzienia, w porównaniu do pięciu lat wcześniej. Poprawki te zostały przyjęte w drugim najważniejszym czytaniu na rosyjskiej sesji legislacyjnej. Musiałby wtedy zostać ostatecznie przyjęty w trzecim czytaniu, następnie ratyfikowany przez wyższą izbę parlamentu i podpisany przez Władimira Putina, co jest na ogół formalnością.