Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co warto zapamiętać z 27 marca

Co warto zapamiętać z 27 marca

Na Ukrainę przybyły pierwsze ciężkie czołgi bojowe, brytyjskie Challengery. Niemcy dostarczyły również 18 czołgów Leopard.

Na ziemię docierają pierwsze obiecane przez ukraińskich sojuszników czołgi ciężkie. W poniedziałek 27 marca minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował o przybyciu brytyjskich czołgów Challenger 2. Rzeczniczka ukraińskiego ministerstwa Irina Zolotar potwierdziła AFP, że czołgi te Byli już na Ukrainie.nie podając w tym miejscu dokładnej liczby.

Franceinfo przegląda najważniejsze wydarzenia z frontu wojny.

Dostarczono pierwsze czołgi brytyjskie i niemieckie

Ministerstwo Obrony poinformowało, że na Ukrainę dotarły pierwsze brytyjskie czołgi Challenger. Zwrócił na to uwagę Oleksey Reznikov „Brytyjskie Challengery, amerykańskie Strykers i Cougars oraz niemieckie Mardery” król „Dodano do jednostek ukraińskich”. Minister zamieścił zdjęcie tych pojazdów na swoim Facebooku, nie podając dokładnej daty ich przybycia.

Wcześniej kanclerz Olaf Scholz ujawnił, że do Kijowa dostarczono 18 czołgów Leopard. Nasze czołgi dotarły zgodnie z obietnicą i zgodnie z planem w ręce naszych ukraińskich przyjaciół— dodał minister obrony Boris Pistorius. Jestem pewien, że mogą zrobić różnicę na boisku”..

Zełenski i Grossi razem przed wizytą szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w elektrowni jądrowej Zaporoże

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi spotkali się w poniedziałek w elektrowni wodnej na Zaporożu (Ukraina). Drugi spodziewany jest w najbliższych dniach w okupowanej przez Moskwę Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, podczas jego drugiej wizyty tam od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku. Bez natychmiastowego wycofania rosyjskich sił i personelu z (elektrowni) i przyległego terytorium jakakolwiek inicjatywa przywrócenia bezpieczeństwa jądrowego jest skazana na niepowodzenie.Ostrzegł prezydent Zełenski, zgodnie z oświadczeniami przekazanymi przez prezydencję ukraińską.

Dwóch zabitych i ponad 30 rannych w zamachu bombowym w Słowenii

Rosyjskie rakiety uderzyły w poniedziałek we wschodnie ukraińskie miasto Słoweńsk, zabijając dwie osoby w ich samochodzie, raniąc ponad 30 innych i niszcząc budynki. Według policji, dwaj martwi mężczyźni jechali samochodem w pobliżu centrum miasta w czasie bombardowania. „To przypadkowe ofiary”.— powiedział dziennikarzom funkcjonariusz policji regionu Kramatorsk Dmytro Nogin. Raport policyjny wykazał 32 rannych, w tym 5 ciężko, podczas gdy burmistrz Vadim Liakh naliczył 36 osób w oddalonym o 40 kilometrów mieście w linii prostej od Bachmutu, gdzie siły ukraińskie i prorosyjskie toczą zaciekłą bitwę.

READ  Na żywo – Erupcja wulkanu w Tonga: ostrzeżenie o tsunami w kilku krajach, a Japonia obawia się fal o wysokości 3 metrów

Ewakuowano miasto na froncie

W poniedziałek administracja miasta Awdyowka ogłosiła ewakuację pracowników miejskich z tego frontowego miasta na wschodzie Ukrainy, które jest regularnie bombardowane przez siły rosyjskie. „Awdijiwka coraz bardziej przypomina miejsce z postapokaliptycznego filmu (…) Dlatego podjęto trudną decyzję o ewakuacji (…) pracowników miejskich, którzy przynajmniej starali się, aby miasto było czyste i tętniło życiem”Poinformował o tym w sieciach społecznościowych Witalij Barabasz, szef lokalnego departamentu wojskowego.

On „Wysoce polecany” opuścić miasto, Ponieważ rosyjskie pociski i pociski niczego i nikogo nie oszczędzają., on dodał. Siły rosyjskie od miesięcy próbują zająć Awdijewkę, która znajduje się na linii frontu od 2014 roku i rozpoczęcia wojny między siłami ukraińskimi a separatystami dowodzonymi przez Kreml.

Moskwa podtrzymuje plany rozmieszczenia broni jądrowej na Białorusi, pomimo krytyki

Rosja oświadczyła w poniedziałek, że nie zmieni swoich planów dotyczących rozmieszczenia broni jądrowej „taktyka” Na Białorusi, mimo licznych krytyk ze strony krajów zachodnich. Oczywiście ta reakcja nie mogła mieć żadnego wpływu na plany Rosji.— powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. A prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w sobotę, że w przyszłym miesiącu rozpoczną się przygotowania do rozmieszczenia takiej broni na Białorusi.