Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co by było, gdyby wszechświat nie miał kształtu, o którym myślimy?

Choć debata jest stara jak świat – co wydawało się decydujące – od Kształt ziemi Znowu powszechny, wszechświat wydaje się być również przedmiotem dyskusji. Ale w przeciwieństwie do niebieskiej planety, którą można obserwować z kosmosu, architektura jest trudna do rozpoznania… gdy jesteś w środku! Lata danych obserwacyjnych i modeli kosmologicznych sugerują, że…Wszechświat był płaski. Ale nowe badanie opublikowane w astronomia naturalna 4 listopada 2019 r. w końcu twierdzi coś przeciwnego.

Monitorowanie anomalii

To nowe badanie opiera się na danych dostarczonych przez Ciebie w zeszłym roku Satelita Plancka Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Astronomowie z Uniwersytetu w Manchesterze (Wielka Brytania) doszli do wniosku, że w rzeczywistości będzie wszechświat zakrzywione i zamknięteJak dmuchana piłka. W płaskiej konstrukcji a wiązka fotonów Wystrzelony przez pustkę będzie kontynuowany w linii prostej. Ale zgodnie z tą nową teorią wiązka w końcu powróci do punktu wyjścia.

Aby zrozumieć to zjawisko, naukowcy wyjaśniają: Kluczem do krzywizny wszechświata jest to, jak Grawitacja gra na ścieżce światła. To właśnie Albert Einstein nazwał „soczewkami grawitacyjnymi”. Tylko, że nie jest to widoczne białe światło, które zostałoby odbite, ale rozprzestrzenianie się kosmicznego tła (FDC) – Promieniowanie elektromagnetyczne znalezione między gwiazdami a galaktykami. Mówiąc najprościej, gdy wszystkie inne źródła światła są zablokowane, przestrzeń „zapala się” słabo. Wynika to z tego promieniowania. Jest to również spowodowane okresem ekstremalnego ciepła doświadczanego przez wszechświat 380 000 lat po Wielkim Wybuchu i formami Najstarsze światło.

Jednak satelita Planck pokazał, że FDC jest bardziej spolaryzowany grawitacyjnie niż powinien. Naukowcy nadali to imię Anomalia „soczewki A”. Teoria ta nie została jeszcze udowodniona, ale zespół z University of Manchester uważa, że ​​jednym z wyjaśnień może być kształt wszechświata.

niezgodne teorie

Chociaż naukowcy generalnie cieszą się z odkryć naukowych, w tym konkretnym przypadku deklarują: To zła wiadomość. Według nich ich wnioski są równoznaczne z: kosmiczny kryzys kto dzwoni? „Radykalne przemyślenie obecnego modelu kompatybilności kosmicznej”. Jednak wcześniejsze analizy danych Plancka wykazały, że obecne modele są poprawne, w tym model płaskiego wszechświata.

READ  Wokół pary niezwykle masywnych gwiazd zidentyfikowano gigantyczną planetę

Kolejny problem tkwi w Stała Hubble’aTo znaczy prędkość, z jaką wszechświat się rozszerza. W tej chwili nie ma dwóch wskaźników trwającego meczu. A jeśli rzeczywiście jest zakrzywiony, utrudni to przewidywanie. Inne teorie, takie jak badanieciemna energia Domyślna siła, która przyspieszy ekspansję, również nie jest kompatybilna z modelem zamkniętym.

W końcu, poza anomalią obserwowaną przez satelitę Planck, wydaje się, że duża część badań Na korzyść płaskiego wszechświata, zamiast być zakrzywionym i zamkniętym. za tekst posta z Cornell University (USA) sugeruje, że rozbieżności między celami ESA mogą tworzyć rodzaj dziury w danych. „Potrzebne będą dalsze pomiary, aby wyjaśnić, czy zaobserwowane różnice wynikają z nieodkrytych metodologii, nowych właściwości fizycznych, czy po prostu ze zmienności statystycznej”.Napisz badaczy.