Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ciężkie postacie mogą być oznaką niezdiagnozowanego raka

Ciężkie postacie mogą być oznaką niezdiagnozowanego raka

Według badań ryzyko zachorowania na raka po wypisie ze szpitala było o 31% wyższe u osób przyjętych na oddział intensywnej terapii z powodu koronawirusa.

Wyniki wciąż nie są wystarczające do ustalenia związku przyczynowego. Wydaje się jednak, że ustalają związek między ciężkimi postaciami koronawirusa a nowotworami. Opublikowano 30 maja w czasopiśmie Raporty naukoweI Badanie wykazało, że pacjenci z ciężką postacią Covid-19 mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka w ciągu czterech miesięcy od przyjęcia na intensywną terapię.

„Podczas pierwszych dwóch fal epidemii zauważyliśmy, że ludzie trafiali na intensywną terapię, mimo że nie mieli pewnych chorób współistniejących. Po tej hospitalizacji odkryli, że mają nowotwór, o którego istnieniu nie wiedzieli” wyjaśnił początek Profesor i epidemiolog Antoine Flahaut, współautor badania i dyrektor Institute for Global Health na Uniwersytecie Genewskim.

W oparciu o tę obserwację zespoły instytutu i grupy naukowej Epi-phare przyjrzały się danym z Narodowego Systemu Danych o Zdrowiu (SNDS). Obejmuje 41 302 osób, które były hospitalizowane na intensywnej terapii lub intensywnej terapii we Francji z powodu Covid-19 w okresie od 15 lutego 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r., w porównaniu z 713 670 osobami, które nie przebywały w szpitalu.

Zwiększone ryzyko raka nerki lub krwi

Konkluzja: u 2,2% pacjentów z ciężką postacią Covid zdiagnozowano raka w kolejnych miesiącach, w porównaniu do 1,5% osób w grupie kontrolnej. Tym samym ryzyko rozpoznania raka po wypisaniu ze szpitala wzrosło o 31% u osób hospitalizowanych na oddziale intensywnej terapii z powodu SARS-CoV-2.

„Ryzyko jest większe w przypadku raka nerki, jelita grubego, krwi i płuc. Nie wykazaliśmy wzrostu zachorowań na raka piersi ani raka prostaty”, zgodnie z definicją w Figaro Dyrektor Epi-phare, profesor Mahmoud Zureik.

Pomimo dużej liczebności porównywanych grup, Antoine Flaut i autorzy tego badania wolą być ostrożni co do istotności związku przyczynowego. Antoine Flahaut potwierdza, że ​​„prawdopodobieństwo poddania się badaniom wykrywającym raka – skanom MRI, skanom lub badaniom krwi – jest większe, gdy przebywasz na oddziale intensywnej terapii. Istnieje więc błąd przesadnej diagnozy w porównaniu z resztą populacji. Świadek”.

READ  Dlaczego miałbyś uważać na alternatywy dla jednorazowych plastikowych naczyń

„Według naszej wiedzy jest to pierwsze tego typu badanie odnoszące się do tego typu obserwacji i ma ono charakter wyłącznie statystyczny” – dodaje epidemiolog. Myślę, że musimy teraz poczekać na publikację innych prac naukowych tego samego rodzaju z zagranicy, aby potwierdzić lub nie potwierdzić tych liczb.

Najważniejsze elementy