Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak Polska chce stać się największą armią w Europie

Jak Polska chce stać się największą armią w Europie

Czasami trzeba spojrzeć na mapę, żeby lepiej zrozumieć świat. Patrząc na położenie Polski na świecie, jej bliskość geograficzna do Ukrainy może wyjaśniać jej ogromne wsparcie dla Kijowa w rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Kraj graniczy także z Białorusią od wschodu, za kulisami Władimira Putina, a przede wszystkim Polska ma wspólną granicę z Kaliningradem, czyli rosyjską granicę w UE, od północy.

Ale mapy nie mogą przekazać wszystkiego, a historia odzwierciedla pewne obawy. Jeśli zaś chodzi o Polskę, to należy pamiętać, że w ciągu swego istnienia kraj ten zniknął dwukrotnie. Faktycznie, pod koniec XVIII wieku, przed odzyskaniem suwerenności pod koniec I wojny światowej, wielkie sąsiednie imperia: Prusy, Rosja i Austria podzieliły między siebie terytorium. Dwie dekady później przyszła kolej nazistowskich Niemiec i Związku Radzieckiego, aby podzielić się Polską. Wreszcie koniec II wojny światowej zepchnął Warszawę na wschód na prawie 40 lat.

Tym samym Polacy przeżywają powrót wojny do Europy, oddalonej o kilka kilometrów od własnych granic, z tą ciężką tradycją. Obawiając się, że będzie jednym z kolejnych celów Rosji, kraj ten ogłasza, że ​​w ciągu kilku lat od 2023 roku chce zrealizować swoje ambicje, być panem własnego losu. Najpotężniejsze siły lądowe Europy » – twierdzi minister obrony narodowej Marius Błaszak.

Na obronność przeznacza się 4% PKB Polski

Do 2024 roku Warszawa znacznie zwiększyła swój budżet obronny i przeznacza na ten cel 4% swojego PKB, czyli dwukrotnie więcej niż Francja (w proporcji).

Jego budżet wzrasta z 12 miliardów euro w 2022 r. do 20,5 miliarda w 2023 r., w tym „ Jako fundusz pozabudżetowy w wysokości około 8 miliardów euro planuje sfinansować część zakupu sprzętu poprzez emisję obligacji skarbowych. », Louise Sowerby (Iris) wyjaśnia w swoim opracowaniu „ Strategia zbrojeń i industrializacji Polski po wojnie na Ukrainie „.

„Masywna i szybka restrukturyzacja”

Dzięki tym zasobom państwa członkowskie NATO i UE „” Masowa i szybka restrukturyzacja poprzez mobilizację znacznych zasobów finansowych i zaproszenie partnerów spoza Europy » – mówi ekspert.

Dla pewności zamówiono już tysiąc koreańskich czołgów szturmowych, pół tysiąca amerykańskich wyrzutni rakiet i około pięćdziesiąt systemów Patriot z rakietami, helikopterami, dronami i ponad pięćdziesiąt myśliwców piątej generacji.

Jest to przede wszystkim kwestia zapobiegania. Celem jest, aby wróg, rozważając możliwą agresję, zdał sobie sprawę, że porażka jest pewna. », potwierdził w TF1 ppłk Krzysztof Playtek, rzecznik Polskiej Agencji Uzbrojenia.

Warszawa nie wybiera „Made in Europe”.

W czasie, gdy firmy pracują nad stworzeniem europejskiej bazy przemysłu obronnego i technologicznego, Warszawa nie stawia na „Made in Europe”. Powód jest praktyczny, gdyż przemysł Starego Kontynentu nie jest w stanie odpowiedzieć w tak krótkim czasie na zapotrzebowanie kraju narzucającego jego potrzeby.

Potrzebują tego zarówno mężczyźni, jak i kobiety

Polska strategia masowej restrukturyzacji rodzi jednak pewne pytania. Tak naprawdę Polska ogłosiła w lutym 2023 r., że zamierza złożyć zamówienie o wartości 10 miliardów dolarów na 500 systemów artyleryjskich Himars, podczas gdy same Stany Zjednoczone obsługują 368. Obecnie Wojsko Polskie nie posiada wystarczającej liczby żołnierzy przeszkolonych w zakresie obsługi systemów artyleryjskich, aby wykorzystać wszystkie zamówione jednostki. », opisał w swoim gabinecie Louis Sauverby.

Aby lepiej zaspokajać swoje ludzkie potrzeby, Polska w 2022 r. uruchomiła kampanię „ Zostań żołnierzem Polski „. Prawo zmieniono kilka tygodni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, aby zachęcić Polaków do zaangażowania się. „V.S.Jego nowe prawo znacznie uprościło proces rekrutacji. Dziś można zapisać się tego samego dnia po zdaniu egzaminów lekarskich i psychologicznych » – zauważa Adam Łobodowski, szef Polskiego Centrum Wojskowego.

READ  Zachęty będą dostępne tylko wtedy, gdy Polska zreformuje swój wymiar sprawiedliwości

Polska armia liczy obecnie 164 000 żołnierzy i w ciągu dziesięciu lat planuje ją zwiększyć do 300 000, co czyni ją największą armią w Europie. Dla porównania Francja ma 200 000 żołnierzy. Kto miłuje pokój, przygotowuje się do wojny.