Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ciekawa „brama” na Marsa przechwycona przez łazik Curiosity

Planeta Mars wciąż kryje wiele tajemnic, a zdjęcia zrobione przez tamtejsze nadajniki nie przestają zadziwiać. W ten sposób opublikowano łazik Curiosity zdjęcieW sobotę 7 maja pokazuje prostokątny, przypominający drzwi otwór w ścianie.

Zdjęcie zostało wykonane przez łazik Curiosity na Marsie 7 maja 2022 r. (NASA/JPL-CALTECH/MSSS)

Niektórzy łowcy kosmiczni postrzegali to jako dostęp do inteligentnej formy życia, która potajemnie żyłaby na Marsie lub żyła tam dawno temu. Ale rzeczywistość wydaje się znacznie mniej ekscytująca. Przepraszamy, NASA nie znalazła sekretnych drzwi na Marsiepisze amerykańska specjalistyczna strona internetowa cnet (po angielsku). magazyn niebo i przestrzeń Uważa się, że może to być oznaką osuwisk po pęknięciach w skałach. Na poparcie swojej hipotezy publikował co dwa miesiące zdjęcie przedstawiające omawiany obszar w większej skali.

„To nie są „prawdziwe” drzwi, ale pęknięcie w osadach tego obszaru i jest bardzo zróżnicowane”napisał dalej Świergot Eric Butlander jest niezależnym dziennikarzem, który specjalizuje się w kwestiach kosmicznych.

To nie pierwszy raz, kiedy zdjęcie zrobione przez Curiosity rozbudziło wyobraźnię. W 2015 r. niektórzy widzieli latającą łyżkę na Czerwonej Planecie. NASA wyjaśniła, że ​​w rzeczywistości jest to gładka i wypolerowana skała utworzona w wyniku erozji. Wcześniej niektórzy wierzyli, że na zdjęciach zrobionych przez łazik widzieli jaszczurkę, a nawet sandał. Te nieporozumienia, te błędne interpretacje są tym, co naukowcy nazywają pareidolia, co wynika ze zdolności mózgu do postrzegania znajomych kształtów w czymkolwiek, takim jak zwierzęta w chmurach lub twarz Jezusa na toście.

READ  Czy chip Apple jest bardziej wydajny niż RTX 3090?