Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chorwacja wejdzie do strefy euro 1 stycznia 2023 r.

Chorwacja wejdzie do strefy euro 1 stycznia 2023 r.

Studio Kreatywne Heinemann / Getty Images Od 1 stycznia 2023 r. Chorwacja wejdzie do strefy euro, która następnie powiększy się do 20 krajów.

Studio Kreatywne Heinemann / Getty Images

Europa – i 20! Komisja Europejska oceniła w środę 1 czerwca, że ​​Chorwacja spełniła warunki przyjęcia wspólnej europejskiej waluty 1 stycznia 2023 roku, co czyni ją 20. członkiem strefy euro, siedem lat po wejściu na Litwę.

Oficjalną decyzję podejmą ministrowie finansów UE na początku lipca, ale nie oczekuje się sprzeciwu, podczas gdy czteromilionowa była jugosłowiańska republika spełnia wszystkie kryteria techniczne. Europejski Bank Centralny (EBC) również wydał w środę pozytywną opinię.

wygrana

„Oczekuję, że procedury przebiegną pomyślnie i że Chorwacja przystąpi do strefy euro na początku przyszłego roku” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis, który będzie w Zagrzebiu w czwartek. Ocena ta jest wynikiem wniosku Chorwacji, który wyraził chęć przyjęcia wspólnej waluty po przystąpieniu do Unii Europejskiej w 2013 roku.

Jest teraz „gotowa do wejścia do strefy euro 1 stycznia”. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen powiedziała w oświadczeniu, że wzmocni to chorwacką gospodarkę i przyniesie korzyści jej obywatelom, przedsiębiorstwom i całemu społeczeństwu. To także „wzmocni euro”. Ten śródziemnomorski kraj ma ważny sektor turystyczny i się rozwija. Tworzenie bogactwa na mieszkańca jest nieco ponad połowę średniego poziomu dla Unii Europejskiej, takiej jak Polska i kraje bałtyckie.W kwietniu stopa bezrobocia wyniosła 6,1%, zgodnie z europejskim przeciętny.

To zielone światło pojawiło się, gdy euro właśnie obchodziło 20-lecie swojej roli waluty kredytowej. 1 stycznia 2002 r. miliony Europejczyków w 12 krajach zrezygnowały z lirów, franków, marek niemieckich i drachm na rzecz monet i banknotów euro. Od tego czasu dołączyło do nich siedem innych krajów: Słowenia w 2007 r., Cypr i Malta w 2008 r., Słowacja (2009 r.), Estonia (2011 r.), Łotwa (2014 r.) i wreszcie Litwa w 2015 r. Strefa euro liczy obecnie 345 mln osób.

READ  „Ojciec listów”, „Niezwyciężona osobowość”, „Najbardziej francuski pisarz z Wenecji”… Reakcje na śmierć Philippe'a Sollersa

Wspólna waluta jest symbolem jedności i suwerenności Europy. Wszystkie kraje UE są teoretycznie zobowiązane do przyłączenia się po spełnieniu warunków, ale nie ustalono harmonogramu. Jedynym wyjątkiem jest to, że Dania wynegocjowała zwolnienie po referendum w 2000 r., w którym Duńczycy odrzucili euro.

Korzystne wskaźniki ekonomiczne

Wprowadzenie nowej waluty wzbudziło obawy w wielu krajach. Tak jest również w Chorwacji, gdzie według badań przeprowadzonych w marcu i kwietniu tylko 30% populacji uważa, że ​​ich kraj jest gotowy na przyjęcie euro. Około 87% populacji uważa, że ​​doprowadzi to do wzrostu cen.

Gospodarka chorwacka i tak jest gotowa na nową walutę, zgodnie z kryteriami zweryfikowanymi przez Komisję i Europejski Bank Centralny. W kwietniu 12-miesięczna skoordynowana stopa inflacji na poziomie 4,7% była poniżej ustalonego progu 4,9%. Ponadto finanse są zdrowe. Deficyt publiczny wyniósł w ubiegłym roku 2,9% PKB, nieco poniżej 3%. Zadłużenie na poziomie 80% PKB z pewnością przekracza próg 60%, ale tak jest w przypadku większości krajów UE, a jego trajektoria wyraźnie wykazuje tendencję spadkową. Długoterminowe stopy procentowe w kraju również mieszczą się w ustalonych granicach.

Ostatecznie kraj przystąpił do Europejskiego Mechanizmu Kursowego (ERM II) w lipcu 2020 r. i pozostał tam bez trudności. Mechanizm ten ustala limit zmian w wysokości 15% wokół trajektorii kuny, chorwackiej waluty, obecnie ustalony na 7,5345 za euro. Ostateczny kurs wymiany zostanie ustalony w lipcu.

W opublikowanym w środę raporcie Komisja uznała, że ​​Bułgaria, która ma nadzieję na przyjęcie euro w 2024 roku, nie spełnia jeszcze warunków. Pięć innych krajów w poczekalni wspólnej waluty (Węgry, Polska, Czechy, Rumunia, Szwecja) również znajduje się w takiej sytuacji, ale nie planuje przyłączenia się w bardzo krótkim terminie.

Zobacz także na HuffPost: Orkiestra Kałusza sprzedaje Trofeum Eurowizji, aby pomóc armii ukraińskiej