Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chodnik Svalki na granicy wojennej Polski i Litwy

Chodnik Svalki na granicy wojennej Polski i Litwy

Na pierwszym piętrze małego budynku przy ulicy w litewskim mieście Marijampol około dwudziestu mężczyzn i kobiet spotkało się na treningu strzeleckim w stanie wyczerpania. Przy stole broń używana przez wolontariuszy „Litewskiego Związku Strzeleckiego” karabiny szturmowe i karabiny snajperskie niemieckiego producenta Heckler & Koch. W przypadku kryzysu lub konfliktu system ten jest wspieranypaństwo litewskieObsługuje wojsko, policję, straż graniczną lub strażaków na terenie kraju.

Założona na początku okresu powojennego 1919, rozwiązana w czasie okupacji sowieckiej, od września 1989 roku przeżywa prawdziwy renesans. Na początku roku liczyła około 10 000 członków. Z Rosyjska inwazja na UkrainęOtrzymano ponad 4000 nowych podań o członkostwo, w tym wysokich rangą polityków, takich jak premier Ingrida Simonyté i przewodnicząca Viktorija Cmilyté-Nielsen.

„Ludzie widzą, co się dzieje na Ukrainie”, 51-letni Ekidius Bopekis, dowódca regionalny organizacji, mówi, że wynagrodzenie w pełnym wymiarze godzin będzie wypłacane przez Ministerstwo Obrony. „Chcą przyjąć na siebie odpowiedzialność obywatelską i zobaczyć, co mogą zrobić dla kraju w czasie kryzysu lub wojny”. W szczytowym momencie epidemii Govt-19 członkowie organizacji wspierali system opieki zdrowotnej. Większość z nich jest teraz zaangażowana w dzieło zbierania darowizn na dobre Ukraińscy uchodźcy.

Jasny cel strategiczny

Egidius Papeckys, były policjant, który specjalizuje się w walce z przestępczością zorganizowaną i korupcją, doskonale zdaje sobie sprawę ze strategicznego znaczenia obszaru wokół jego rodzinnego miasta Marijampol. 32 km na północ od granicy Polska, Miasto położone jest w centrum „Korytarza Swalki”. 70-kilometrowy odcinek między rosyjską granicą Kaliningradu i Białorusi, po obu stronach granicy litewsko-polskiej, jest najsłabszym ogniwem we wschodniej części NATO. „To oczywisty strategiczny cel dla Rosjan, jeśli chcą odłączyć państwa bałtyckie od systemu bezpieczeństwa.NATO, Dowódca wyjaśnia. W praktyce bylibyśmy odizolowani od Polski, a więc od reszty NATO i UE. ?

Na papierze jest wystarczająca okoliczność, że mieszkańcy okolicy mogą się pocić. Z jednej strony Kaliningrad, dowództwo rosyjskiej Floty Bałtyckiej, był ufortyfikowany rakietami Iskander o napędzie atomowym, systemem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, bateriami Straży Przybrzeżnej, od lutego prawdziwą twierdzą wojskową z przystanku Mick. 31K nośniki pocisków naddźwiękowych. Z drugiej strony Białoruś, „Nowa Prowincja” Z Moskwy, gdzie Władimir Putin Zamierza wdrożyć „W nadchodzących miesiącach” Pociski Iskander.

READ  Skonfiskowane przez nazistów skarby masońskie zachowane w Polsce

Z 20-tysięczną armią i lotnictwem zredukowanym do pięciu samolotów, Litwa, podobnie jak jej bałtyccy sąsiedzi, czuje się niezdolna do stawienia czoła rosyjskiej agresji. Nawet z pomocą niemieckiego zespołu wojennego NATO jest utrzymywany przez pięć lat w ramach wzmacniania zbiorowego bezpieczeństwa i od marca jest wspierany przez 700 żołnierzy amerykańskich. Wśród ataków hybrydowych i dezinformacji w mediach społecznościowych, wiadomo, że kraj, w którym mieszka mniej niż 3 miliony ludzi, znajduje się na celowniku Kremla. Został napiętnowany przez Moskwę w zeszłym tygodniu po groźbach zemsty ze strony Litwy Ograniczenia w transporcie niektórych towarów do KaliningraduPodniosłem napięcie o jeden krok.

„Potrzebujemy więcej żołnierzy NATO”

Frakcje NATO z siedzibą w Wilnie twierdzą, że nie widziały żadnych oznak przygotowania do rosyjskich działań wojskowych. Poza sprowokowaniem wojny nuklearnej The Rosja Nie jest w stanie otworzyć nowego frontu. Połowa żołnierzy w Kaliningradzie i sprzęt wojskowy została odesłana na Ukrainę.

Chociaż atak jest dziś uważany za niemożliwy, nikt nie mówi, że jest niemożliwy. Nie chcemy zmilitaryzować regionu, ale kraj potrzebuje więcej wojsk NATO i musimy wzmocnić nasze zdolności obrony powietrznej. Egidius podkreśla Papeckysa.

Aby pomieścić dodatkowe siły koalicyjne, Litwa może zapewnić im odpowiednią infrastrukturę w postaci schronienia lub poligonu. Litewski rząd zdecydował o zwiększeniu budżetu obronnego na 2022 r. o 300 mln euro, do 1,5 mld euro.

Dwie wąskie drogi łączą Polskę z Litwą. Ale po polskiej stronie, w kształcie trójkąta porośniętego jeziorami i lasami, bardziej nierówny teren, zdaniem ekspertów wojskowych, był mniej sprzyjający dla wysłania piechoty zmechanizowanej z Kaliningradu lub Białorusi. Głównym tematem nie jest tu zagrożenie ze strony Rosji czy wojna na Ukrainie, ale wzrost cen energii przed zimą. Uwolnił lokalnego urzędnika wybranego z wiejskiego miasta Siplisky, w którym mieszka 4000 osób na południe od granicy. Do tego czasu grzaliśmy się od węgla Donbas, Dużo tańszy niż polski węgiel. Ludzie przechowują drzewo, bo nie ma nic lepszego. ?

Dalej na wschód 48-letni Arkadiusz Novalsky, wybrany na burmistrza Czeskiego w 2014 roku, walczy o ustabilizowanie finansów miasta, które zostały sparaliżowane długiem po sporze o zapłatę za budowę stacji. „Jeśli przyjdą Rosjanie, nie będę miał innego wyjścia, jak zorganizować wypędzenie lub protestpowiedział. Najlepszą opcją wydaje się walka o zwiększenie kosztów okupacji. ?

Zapobiec najeźdźcy!

Około stu kilometrów na południowy wschód, baza wojskowa Bemo Bisky jest domem dla żołnierzy NATO w ramach natarcia Sojuszu Północnoatlantyckiego: 800 żołnierzy z Kalifornijskiej Gwardii Narodowej, 400 żołnierzy brytyjskich i innych jednostek rumuńskich i chorwackich. Ze swojej strony armia polska wzmocniła swoją obecność jednostkami 16. Dywizji Zmechanizowanej.

READ  Scania wstrzymuje produkcję autobusów i autokarów w Polsce

„Naszym głównym zadaniem jest zapobieganie najeźdźcom i niedopuszczanie Polski do przekroczenia granicy”. Minister obrony RP Mariusz Błaszcz podkreślił wagę współpracy z Litwą. Warszawa solidarnie z państwami bałtyckimi wezwała do wzmocnienia wschodniej części sojuszu.

„Nie możemy pozwolić, aby rosyjska inwazja na region bałtycki nabrała rozpędu. Jest to regionalne przekonanie, że NATO powinno dążyć do przejęcia władzy”. – nalega Margarita Cecelkide, dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Wileńskiego. „W tym przypadku Rosja jest zagrożeniem, groźbą ataku nuklearnego”.

——————-

Stosunki NATO-Rosja

1991-1997. Rosja zostaje członkiem Północnoatlantyckiej Rady Współpracy, a później dołącza do Rady Partnerstwa Euroatlantyckiego i Programu Partnerstwa na rzecz Pokoju.

1997. Ustanowienie Ustawy Stanowiącej NATO-Rosja oraz Stałej Wspólnej Rady NATO-Rosja (PCC) jako forum konsultacji i współpracy.

2002. Powołanie Rady NATO-Rosja (COR), kierującej kwestiami bezpieczeństwa i praktyczną współpracą. Od 2016 roku spotkał się jedenaście razy. Ostatnie spotkanie rozpoczęło się 12 stycznia 2022 roku.

2008. Po rosyjskiej operacji wojskowej w Gruzji w sierpniu 2008 r. formalne posiedzenia KR zostały zawieszone do wiosny 2009 r.

2014. W odpowiedzi na rosyjską interwencję wojskową na Ukrainie i aneksję Krymu KR zawiesił w swoich ramach wszelką praktyczną współpracę z Rosją, zarówno cywilną, jak i wojskową.

2021. Rosja zawiesiła misję dyplomatyczną przy NATO i na jej prośbę zamknęła Biuro Informacyjne NATO w Moskwie.