Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina: Polska twierdzi, że cel UE w zakresie dostaw zboża nie zostanie osiągnięty na tym etapie

Marek Strzelecki i Anna Koper

WARSZAWA (Reuters) – Polski minister rolnictwa powiedział we wtorek, że cel UE, jakim jest eksport 20 mln ton zboża z Ukrainy, nie może zostać osiągnięty do końca lipca ze względu na „mały postęp” we wdrażaniu europejskich i amerykańskich rozwiązań obecnych problemów logistycznych . .

W rozmowie z Reuters Henrik Kowalczyk oskarżył Brukselę o niewielką pomoc Polsce.

W związku z oblężeniem Rosji Polska próbuje przewozić ukraińskie zboże koleją.

Ta alternatywa jest niebezpieczna, ponieważ transport lądowy zapewnia jedynie ułamek możliwości zaopatrzeniowych, jakie istniały w ukraińskich portach przed wojną. Problemy te pogłębiają kontrole graniczne i różnice w systemach między kolejami ukraińskimi i europejskimi.

„W tym momencie cel UE jest niewiarygodny. Gdybyśmy ruszyli do przodu w połowie maja, byłoby to bardzo trudne, ale moglibyśmy być bliżej” – powiedział Henrik Kowalsik.

Rzecznik Komisji Europejskiej nie był od razu dostępny do komentowania.

Warszawa dysponuje zdolnościami przewozowymi 1,5 mln ton zboża miesięcznie, ale to zobowiązanie stanowi duże wyzwanie logistyczne.

„Ciągle dzwonię, potrzebujemy ładowarek z żurawiem samojezdnym … muszą być umieszczone na granicach, końcach linii kolejowych lub punktach przeładunkowych … potrzebne są również kontenery, które pozwolą na szybkie przesiadki przez granice i porty” – powiedział. Minister Rolnictwa.

(Raport na temat Marka Streleckiego i Anny Gopher; Wpisany przez Marka Streleckiego; wydanie francuskie pod redakcją Alice Decors, Sophie Louie)

READ  Trzech działaczy LGBT+ oskarżonych o obrazę Matki Boskiej zostało zwolnionych