Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiny z powodzeniem rozpoczęły swoją pierwszą załogową misję na Stację Kosmiczną Tiangong محطة

Chińska stacja kosmiczna po ukończeniu będzie miała wielkość zbliżoną do byłej sowieckiej stacji Mir.

Artykuł autorstwa

opublikowany

Aktualizacja

czas czytania : 1 minuta.

Kosmos będzie miał teraz drugą załogową stację kosmiczną. Trzech astronautów wystartowało w czwartek 17 czerwca bezprecedensowym lotem do chińskiego odpowiednika Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Rakieta Long March 2F opuściła wyrzutnię w Centrum Wyrzutni Kosmicznych Jiuquan na pustyni Gobi, zanim dziesięć minut później znalazła się na orbicie.

Sonda Shenzhou-12 została zadokowana do jedynej jednostki stacji, Tianhe, już w kosmosie, z „Sukces” Po ponad sześciu godzinach podróży. Dla Pekinu jest to pierwszy lot załogowy od prawie pięciu lat, z rekordowym czasem na celowniku: Trzej astronauci muszą pozostać na orbicie przez trzy miesiące.

W kontekście napięć z Zachodem powodzenie misji jest sprawą prestiżową dla Pekinu, który przygotowuje się do obchodów 1 lipca stulecia Komunistycznej Partii Chin. Telewizja przemysłowa nadała materiał, na którym uśmiechnięci astronauci podnoszą maski po wejściu na orbitę, podczas gdy ołówek unosił się w zerowej grawitacji.

Chińska stacja kosmiczna o nazwie Tiangong („Niebiański Pałac”), po ukończeniu, będzie zbliżona rozmiarami do dawnej sowieckiej stacji Mir (1986-2001). Będzie miała co najmniej dziesięć lat. Misja Shenzhou-12 to trzeci start z 11, które będą wymagane do budowy stacji w latach 2021-2022. W sumie planowane są cztery misje załogowe.

READ  Wojna na Ukrainie: dlaczego Władimirowi Putinowi grozi aresztowanie w RPA