Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiny kontynuują podbój kosmosu i uruchamiają nową jednostkę dla swojej stacji kosmicznej

Chiny kontynuują podbój kosmosu i uruchamiają nową jednostkę dla swojej stacji kosmicznej

„Dokładna operacja” W niedzielę 24 lipca Chiny wystrzeliły w kosmos drugi z trzech modułów swojej stacji kosmicznej w budowie, co jest kluczowym krokiem w kierunku ukończenia instalacji.

Maszyna o nazwie Wentian, ważąca około 20 ton i bez astronauty na pokładzie, była napędzana przez rakietę Longue-March 5B o godzinie 14:22 (8:22 w Paryżu) z centrum startowego Wenchang na równikowej wyspie Hainan (południe), według zdjęć z telewizji publicznej CCTV. Setki entuzjastów zgromadziło się na pobliskich plażach, aby zrobić zdjęcia bombowcowi unoszącemu się w powietrze w chmurze białego dymu.

Około ośmiu minut lotu, „Wentian z powodzeniem oddzielił się od rakiety i wylądował na planowanej orbicie”.z zadowoleniem przywitał Załogową Agencję Kosmiczną (CMSA), opisując start „całkowity sukces”.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Ukryty, ale nieodparty rozwój chińskiego przemysłu kosmicznego

Ambitny proces dokowania

Ta jednostka laboratoryjna ma około 18 metrów długości i 4,2 metra średnicy i ma zacumować w Tianhe, pierwszej jednostce stacji, która znajduje się już na orbicie od kwietnia 2021 roku. Proces dokowania stanowi wyzwanie dla załogi, ponieważ wymaga kilka jednostek pod rząd, precyzyjne manewry, zwłaszcza przy użyciu ramienia robota.

„Po raz pierwszy Chiny musiały zadokować razem tak duże pojazdy” – powiedział. A „To delikatny proces”.Wyjaśniono to AFP (AFP), Jonathanowi McDowellowi, astronomowi z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Stanach Zjednoczonych. Platforma, która będzie musiała zostać powtórzona wraz z pojawieniem się nowej jednostki laboratoryjnej później w 2022 roku.

[A terme]A Dzięki temu stacja będzie miała większe możliwości, z przestrzenią i energią potrzebną do przeprowadzenia większej liczby eksperymentów naukowych.Pan McDowell wskazuje.

„Niebiański Pałac”

Wyposażony w trzy części sypialne, toaletę i kuchnię, Wentian będzie pełnił rolę zapasowego pomostu sterowania dla stacji w przypadku awarii. Jednostka zawiera również miejsca na eksperymenty naukowe i zawiera śluzę powietrzną, która stanie się preferowanym spacerem kosmicznym.

READ  Dlaczego księżyce Saturna różnią się od siebie?

Jego nazwa w języku chińskim to „Tiangong” („Niebiański Pałac”), ale jest również znana pod akronimem CSS (od Chińska stacja kosmiczna W języku angielskim) chińska stacja kosmiczna powinna być w pełni operacyjna do końca roku.

Przeczytaj także: Chiny wysyłają trzech astronautów na swoją stację kosmiczną, która będzie teraz obsadzona na stałe

Po Wentianie w ten weekend trzej astronauci misji Shenzhou-14, obecnie przebywający na stacji kosmicznej, powitają tam trzecią i ostatnią jednostkę, Mingtian, w październiku. Wtedy stacja miałaby swój ostateczny kształt w kształcie litery T i byłaby zbliżona rozmiarami do nieistniejącej już rosyjskiej sowieckiej stacji Mir. Oczekuje się, że będzie miała od dziesięciu do piętnastu lat.

„Wtedy CSS zakończy budowę w zaledwie półtora roku, co jest najszybszym tempem w historii dla standardowej stacji kosmicznej”.potwierdza Chen Lan, analityk Go-taikonauts.com, specjalizujący się w chińskim programie kosmicznym. Dla porównania, zbudowanie Miru i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zajęło odpowiednio dziesięć i dwanaście lat. »

Księżycowy cel do 2030

Ukończenie Tiangong pozwoli również Chinom na przeprowadzenie po raz pierwszy przekaźnika załogi na orbitę. Ten przekaźnik ma się odbyć w grudniu, kiedy astronauci z misji Shenzhou-14, obecnie przebywającej na stacji kosmicznej, ustąpią miejsca astronautom z Shenzhou-15. Następnie Tiangong przez kilka dni przywita sześciu członków załogi.

Chiny zostały zmuszone do budowy własnej stacji z powodu odmowy przez Stany Zjednoczone zezwolenia na udział w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Azjatycki gigant od kilkudziesięciu lat zainwestował miliardy euro w swój program kosmiczny.

Chiny wysłały swojego pierwszego astronautę w kosmos w 2003 roku. Na początku 2019 roku po drugiej stronie Księżyca wylądował pierwszy na świecie statek kosmiczny. W 2020 roku zwrócił próbki z Księżyca i ukończył system nawigacji satelitarnej BeiDou, konkurent amerykańskiego Global Positioning System (GPS). W 2021 r. Chiny wylądowały na Marsie małego robota i Plany wywiezienia mężczyzn na Księżyc do 2030 r..

READ  Koronawirus we Francji w poniedziałek, 20 marca 2023 r.: +50 zgonów i +1470 nowych przypadków
Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Chiny ugruntowały swoją pozycję głównego gracza w światowej nauce

Świat z AFP