Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

ChatGPT: Czy nie rozumiesz wszystkiego na temat tej dostępnej sztucznej inteligencji?  Wyjaśnimy Ci w 4 pytaniach

ChatGPT: Czy nie rozumiesz wszystkiego na temat tej dostępnej sztucznej inteligencji? Wyjaśnimy Ci w 4 pytaniach

Jedni mówią o rewolucji, inni uważają ją za zagrożenie. Pojawienie się ChatGPT, sztucznej inteligencji udzielającej odpowiedzi na pytania zadawane w formie rozmowy, rodzi wiele pytań.

Kto spróbował, nie może pozostać obojętny. Niezależnie od tego, czy nazwiemy to podstępnym, imponującym, czy nawet „przerażającym”, Sztuczna inteligencja ChatGPT Dajemy sztuczną inteligencję na wyciągnięcie ręki. Jak działa ten program, jakie są problemy z nim związane, czy jesteśmy z niego zadowoleni, czy się go boimy, staramy się rozszyfrować główne wątki tego nowego narzędzia.

1. Co to jest ChatGPT?

Za ChatGPT stoi amerykańska firma OpenAI, której historia rozpoczęła się w 2015 roku i która ma wśród swoich założycieli bardzo wpływowe postaci technologiczne, takie jak Elon Musk, potężny biznesmen Sam Altman czy ponownie opisany przez New York Times Kanadyjczyk Ilya Sotskfer jako „jeden z najważniejszych badaczy kontraktowych. W 2018 roku Elon Musk opuścił startup, a OpenAI zebrało pieniądze na jego badania.30 listopada 2022 roku model językowy opracowany przez firmę jest dostępny do pobrania.

„To generatywna sztuczna inteligencja”, wyjaśnia Bertrand Pilhes, dyrektor ds. technologii i innowacji w Cnil, na czele usługi IA, która została uruchomiona 23 stycznia. „ChatGPT działa poprzez uczenie się, a my nakarmiliśmy go milionami danych”. Jeśli chodzi o nazwę „chat”, oznacza ona czat w języku angielskim, a GPT oznacza „Generic Generic transformer”, tłumaczone jako „ogólny wstępnie wyszkolony transformator”.

Konkretnie po co to jest?

Aby skorzystać z ChatGPT, który jest dostępny w kilku językach, w tym francuskim, po prostu wpisz pytanie w pasku dialogowym. AI automatycznie generuje odpowiedź w postaci tekstu, gramatycznie i gramatycznie dobrze ze swojej bazy danych, która jest offline.

Jego baza danych jest do 2021 roku, co wyjaśnia, dlaczego ChatGPT nie może odpowiedzieć na bieżące pytania. Z drugiej strony można poprosić go np. o napisanie eseju o historii Francji lub poprosić go o wyjaśnienie, jak działa Parlament Europejski.

READ  Activision/Microsoft: „To, co jest dobre dla nich, jest dobre dla branży”, mówi Take-Two | Xbox One

2. Skąd ten entuzjazm?

Sztuczna inteligencja nie jest tak naprawdę nowa, ale ChatGPT pokazuje społeczeństwu niesamowite możliwości generatywnej sztucznej inteligencji. W ten sposób możliwe jest żądanie z ChatGPT Pisanie listu motywacyjnego dla konkretnej firmy lub tworzenie linii kodu komputerowego.

Im bardziej szczegółowa prośba, tym bardziej szczegółowa odpowiedź. „Obecnie osiągamy wysoki poziom wydajności dzięki bardzo wysokiej jakości produkcjom, Bardzo blisko tego, na co człowiek może zareagować lub wytworzyćKomentarze Bertranda Pilhesa.

3. Czy ChatGPT jest niezawodny?

„ChatGPT nie jest bazą wiedzy i to go bardziej wyróżnia niż wyszukiwarka”, wspomina ten ostatni. Krótko mówiąc, ChatGPT ma podejście statystyczne, w przeciwieństwie do wyszukiwarki: „Jeśli wiele osób powie mu, że 2 + 2 równa się 5, w końcu się nad tym zastanowi. Z drugiej strony, gdy zadasz mu pytanie o „utwórz zamówienie”, na przykład „Napisz mi wiersz”. „Metoda Baudelaire’a” byłaby w stanie odpowiedzieć na to pytanie, czego Google nie potrafi. Odpowiedź ChatGPT nie jest dobrą ani złą odpowiedzią, to tylko sugestia zawierająca wątpliwy faktwyjaśnia Bertrand Pilhes.

Podaje się, że teksty wynikające z tego typu interfejsu mają ograniczenia. Aby uniknąć pewnych błędów, takich jak odpowiedzi, które mogą być rasistowskie, homofobiczne itp., podawanie danych ChatGPT zostało również opatrzone adnotacjami przez osoby zgłaszające, że taki system może być szkodliwy. „W zasadzie daliśmy mu mnóstwo przykładów, czego nie należy robić” – podsumowuje Bertrand Pilhes, który zwraca uwagę, że sztuczna inteligencja nie daje odpowiedzi na pewne pytania.

4. Jakie są zagrożenia i jakie ramy?

Obecnie przygotowywane jest europejskie rozporządzenie, ale już we Francji Cnil przejął inicjatywę, tworząc SIA (Service of Artificial Intelligence), którego celem jest konsolidacja wiedzy Cnil w tej dziedzinie. Na razie „ryzyka zidentyfikowane w przepisach AI będą związane z wideo, rozpoznawaniem twarzy w miejscach publicznych lub wykorzystaniem sztucznej inteligencji w klasyfikacji, które mogą mieć szkodliwy wpływ na ludzi” – wyjaśnia Bertrand Pilhes.

READ  Najlepsze oferty techniczne w tym przewodniku

Jeśli chodzi o ChatGPT, ryzyko dla ludzi wydaje się być ograniczone. Ale będzie to konieczne, według Bertranda Pelhisa, „Świetne wykształcenie idzie w parze z narzędziemKrótko mówiąc, dla eksperta „istnieje ryzyko, że ludzie, na przykład studenci, mogliby użyć maszyny do rozwiązania zadania lub nawet, że istnieje„ dysonans między faktem, że narzędzie naprawdę jest, a tym, co myślą o nim użytkownicy. ”

Jak każde narzędzie artystyczne, było Zaprojektowany przez ludzi, którzy podejmowali decyzje w krajach, które niekoniecznie mają takie same przepisy jak w EuropieBertrand Pailhès podsumowuje: Jeśli chodzi o drażliwe pytanie, jak kontrolować dane, które napędzają tę sztuczną inteligencję, „jest to część sedna problemu”, przyznaje Bertrand Pailhès. Dziś wciąż jesteśmy na początku, jeśli chodzi o kontrolę władz publicznych.

W 2023 r. światło dzienne ujrzy zalecenie dotyczące konfiguracji baz danych w związku z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

Wielki zakład Microsoftu

Microsoft bardzo poważnie patrzy na OpenAI i przeprowadza testy integracji ChatGPT ze swoimi narzędziami. Na początku stycznia amerykańskie media ujawniły, że Microsoft prowadzi rozmowy w sprawie zainwestowania 10 miliardów dolarów (około 9,3 miliarda euro) w OpenAI.

Rozmowy, które ostatecznie doprowadziły do ​​trzeciej fazy współpracy między obiema firmami, wraz z opublikowanym w poniedziałek 23 stycznia wspólnym komunikatem prasowym odnoszącym się do inwestycji za „kilka miliardów dolarów”, podała AFP. bfm.

Następnym celem Microsoftu będzie integracja sztucznej inteligencji z narzędziami poczty e-mail, takimi jak Outlook, a nawet wyszukiwarka Bing. Sposób na powrót do konkurencji w wyszukiwarkach, która do tej pory była w dużej mierze zdominowana przez Google?

Podobnie, inwestując w Open AI, Microsoft zapowiedział również, że zintegruje Dall-E, kolejną sztuczną inteligencję firmy, która tym razem produkuje nie tekst, ale obrazy, ze swoim pakietem biurowym. Partnerstwo, które według The New York Times wywołałoby „czerwony kod” w Google.

READ  niedaleko Perpignan. Do tej darmowej wioski można dotrzeć drogą morską