Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Charente: Długi Covid, ich codzienne piekło

Charente: Długi Covid, ich codzienne piekło

Redakcja doradzaLong Covid: nadzieja dla wszystkich pacjentów dzięki nowym badaniom

Long Covid, który dotyka od 10 do 30% osób zakażonych wirusem, to zjawisko wciąż w dużej mierze nieznane. Niedawne badanie francusko-portugalskie dostarcza pierwszych możliwych wyjaśnień tych utrzymujących się objawów. W nadziei na poprawę diagnozy, a nawet opracowanie leczenia.

Od tego momentu jego życie zostało wywrócone do góry nogami. Co powiedziała we wtorek wieczorem na kampusie Uniwersytetu Valois podczas konferencji poświęconej długiemu Covidowi. Ekstremalne zmęczenie, hiperwentylacja, tachykardia, utrata pamięci i języka… trudno z tym żyć. Tym bardziej, że wchodzenie po schodach wymagało niemałego wysiłku, a trzydziestolatka kontynuowała biegi i maratony. Kiedy pod koniec maja 2021 r. Anjomoisine po raz pierwszy przestaje pracować, staje się szkieletowa: „JaSchudłam 12 kilo…”

Nie mogę opłakiwać straty mojego poprzedniego życia.

Miesiące bez odpowiedzi

Perrin Almeida spędził miesiące tułaczki. Po pierwsze, medyczne. Tak powiedział mu lekarz prowadzący „To siedzi w głowie”. Społecznie i zawodowo: „Powiedziano mi, że zachowuję się fizycznie. Nie rozumiałam, dlaczego przytrafia się to mnie, a nie innym. » Straciła przyjaciół i pracę. „Muszę oddzielić się od moich pacjentów, ponieważ nie mogę już być pielęgniarką. Jednak to moja praca od 16 lat i tylko to umiem robić. „

Kiedy opowiada o swoim wcześniejszym życiu, pojawiają się łzy: „Nie mogę się po nim smucić. Teraz jestem szczęśliwa, kiedy mogę chodzić chociaż 10 minut…” Angoumoisine uczestniczy w intensywnym programie w nadziei na odzyskanie poprzedniego życia. Na szczęście ma wsparcie bliskich. Również przez lekarza monitorującego ją w Szpitalu Uniwersyteckim w Limoges: „Kiedy spotkałam tego lekarza, powiedział: «Wierzę ci». Rozpłakałam się, bo w końcu znalazłam kogoś, kto zrozumiał, co mam”.

Czas wiedzy i czas pacjenta

Marine Grosset jako pierwsza zauważyła tę medyczną próżnię. Lekarz chorób zakaźnych w szpitalu Girac śledzi rozwój długiego wirusa Covid w Charente. Ubolewa nad brakiem wiedzy na wydziale. „Ponieważ badania i monitorowanie są powiązane z ośrodkami uniwersyteckimi regionu, a mianowicie Limoges, Poitiers i Bordeaux, brakuje nam Charente”. Ale ona zdaje sobie z tego sprawę „Czas wiedzy nie jest czasem pacjenta. „Chcą odpowiedzi, które mogą dostarczyć jedynie badania, a to wymaga czasu”..

Redakcja doradza

READ  Infekcja to rok starzenia się mózgu

Jednak nauka idzie do przodu i pozwala nam zdefiniować typowy profil: aktywna, 45-letnia kobieta, bez chorób współistniejących. „Nawet jeśli istnieją obciążające czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu lub cukrzyca”. Badania pozwalają nam stawiać hipotezy. Długi Covid często pojawia się trzy miesiące po ostrym Covid. Przede wszystkim będzie pochodzić głównie od pierwszych szczepów epidemii, które są bardziej zabójcze. „Wydaje się, że zespół poinfekcyjny (POS) jest powiązany z tym, czy ciężki Covid staje się ciężki, czy nie. Im cięższy Covid, tym większe ryzyko długoterminowej Covid.” Nawet jeśli obecnie liczba pacjentów jest niewystarczająca, hipoteza naukowa wskazuje, że w miarę rozwoju wariantów wskaźniki zapalenia płuc (SPI) stają się coraz mniej liczne.

Ten SPI powoduje kilka zaburzeń: chroniczne zmęczenie, objawy neurologiczne (mgła mózgowa, zaburzenia czucia, objawy neurologiczne), sen, zaburzenia kardiologiczne i żołądkowo-jelitowe oraz trwałą utratę węchu. Objawy niepełnosprawności, bez gwarancji przywrócenia zdrowia sprzed Covid, pomimo rehabilitacji.

Potrzeba szkolenia

Marine Grosset upiera się: „Profesjonaliści muszą się szkolić. Musimy przestać mówić, że chodzi o somatyzację: Long Covid został uznany przez Światową Organizację Zdrowia. » Dla niej konieczne jest ustalenie „W regionie są odpowiedni gracze, którzy mogą pomóc pacjentom. Musimy otoczyć tych pacjentów.

Muriel chciałaby mieć taką świtę medyczną. Anjomozin, lat 47, w 2020 r. zaraziła się koronawirusem. W rozmowie szybko pojawiają się emocje. „To wszystko mnie wyczerpało i nie jestem już taki sam”. Jej oczy robią się czerwone, kiedy o tym wspomina „Czarne myśli. Kiedy musisz zatrzymać się na środku schodów, jest to bardzo trudne.”. stałam się „Matka-robot” z „Izoluje się od najmniejszego ziarenka piasku, żeby płakać”.. Trudno jest mieć perspektywę na przyszłość. Mama trójki dzieci w trakcie rehabilitacji połączonej z zajęciami fizjoterapeutycznymi. Jednak najmniejszy wysiłek fizyczny stawia ją w trudnej sytuacji. „Biorę lekcje tańca, ale po każdej sesji mam przerwę na dwa dni”.

Muriel by tego chciała „Więcej słuchania i zrozumienia”. Marine Grosset zgadza się: „Ci pacjenci muszą porozmawiać”. Świadczą o tym liczne odpowiedzi z całej Francji na nasze wezwanie w sprawie świadków. Wiadomości o wielu cierpieniach i pragnieniu normalnego życia. Ten przed nim.

READ  Zastrzyk przypominający: co musisz wiedzieć o nowej szczepionce na Covid
Marine Grosset jest lekarzem chorób zakaźnych w Girac Hospital Centre.
Marine Grosset jest lekarzem chorób zakaźnych w Girac Hospital Centre.

Zdjęcie: Quentin Beatty

Rehabilitacja poprzez aktywność fizyczną

Te objawy długiego Covida Pierrick Hervio dobrze zna. Jest koordynatorem systemu Peps (Recepta ćwiczeń fizycznych dla zdrowia) w ramach DAC-PTA (System Wsparcia Koordynacji Regionalnej Platformy Wsparcia). Dzika nazwa z prostym celem: wspieranie pacjentów za pomocą dostosowanych ćwiczeń. W przypadku Covida wymaga to wielodyscyplinarnego podejścia: fizjoterapeuty, neurologa, lekarza itp. „Kompleksowa opieka” Péric wspiera Hervio. W Charente od 2021 r. obserwowano 21 pacjentów, czyli 4,5% pacjentów w Nowej Akwitanii. Z maszyny wyszło dziewięć. „To nie znaczy, że nie są już chorzy”.Pierre Hervieu ostrzega: „Ale po prostu stały monitoring pozwala im opuścić PEP”.
Jeśli urządzenie jest nadal nieznane, Perec Hervio zachęca pacjentów do kontaktu z jego platformą. Umożliwi to wykrycie przypadków i spełnienie oczekiwań: „Zadają sobie pytanie: dlaczego ja?” Członek systemu odpowiada za ocenę pacjentów podczas wywiadu, który może trwać ponad godzinę. Osobny moment, aby niczego nie przepuścić i wybrać odpowiednią reakcję. Co często wiąże się z wysiłkiem fizycznym „Rekalibruj ciało” : „W długim Covid organizm reaguje na najmniejszy wysiłek, bo nie ma już punktów odniesienia, co powoduje znaczny stan zapalny. » Urządzenie takie jak latarka dla pacjentów często zanurzone jest w gęstej mgle.
Informacje: 06 18 83 32 54 lub [email protected].