Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Cel „zero małpiej ospy”, ale szczepienie jest zbyt wolne… Czy możemy uniknąć epidemii?

wzrost zanieczyszczenia. Trzy miesiące po pojawieniu się pierwszych zachodnich przypadków ospa małpJak do tej pory Francja zidentyfikowała 2749 przypadków, według najnowszych danych Francuskiego Zdrowia Publicznego. Stanowi to około 10% przypadków zgłoszonych w ostatnich miesiącach na całym świecie.

A jeśli osoby zagrożone kwalifikują się do szczepień ochronnych, ze strony stowarzyszeń uważamy, że kampania szczepień jest zbyt powolna, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, w obawie, że epidemia wymknie się spod kontroli władz. . A co z następną epidemią?

„Nie liczy się” na szczepienie

w Jej opinia z 7 lipcaWysoki Urząd ds. Zdrowia (HAS) zaleca szczepienia ochronne dla osób narażonych z powodu praktyk seksualnych lub wykonywanego zawodu. Dowolna grupa docelowa szacowana na ponad 250 000 osób, odpowiada w szczególności męskiej populacji seks Z innymi mężczyznami i wieloma partnerami, z osobami świadczącymi usługi seksualne, a w każdym przypadku z pracownikami służby zdrowia opiekujących się pacjentami. Jednak w tej chwili „38 002” dawek podano 15 sierpnia, Według Ministerstwa ZdrowiaBez określenia liczby zaszczepionych osób oraz proporcji pierwszej i drugiej dawki. A „79 405 dawek szczepionki zostało dostarczonych przez agencję 16 sierpnia na ziemie”, z kolei odnosi się do francuskiego zdrowia publicznego.

„Przy obecnym tempie wszystkie kwalifikujące się osoby zostaną zaszczepione „tylko” pod koniec grudnia, jedną dawką” – napisano w komunikacie prasowym grup LGBTQ, w tym Działaj w ParyżuA pastylkiA Sidaction i STRASS .związek prostytutek. Obawiają się, że epidemia „wymknie się spod kontroli”, wzywając rząd do przyspieszenia szczepień, aby do końca września grupa docelowa była w pełni chroniona. Według ich opinii konieczne będzie szczepienie „co najmniej 37 000 osób tygodniowo”. Szacują jednak, że „jesteśmy daleko od celu”, precyzując, że „około 15 000 osób tygodniowo” jest obecnie szczepionych przeciwko małpiej ospie.

READ  Ospa małp: Hiszpania, najbardziej zakażony kraj na świecie, zamawia szczepionki i leki przeciwko ospie małp

Osiągalny cel „zero małpiej ospy”?

Przyspieszenie tempa jest również tym, co zaleciła immunolog Brigitte Otran, która w środę została „Przewodniczącą Komitetu Monitorowania i Prognozowania Zagrożeń dla Zdrowia”, nowego podmiotu, który zastępuje Radę Naukową I kto będzie odpowiedzialny za doradzanie rządowi w zarządzaniu kryzysowymi sytuacjami zdrowotnymi. Według niej „strategia zerowa” dla małpiej ospy jest „możliwa, inna niż” zero covid„Ze względu na swoją naturę i sposoby transmisji jest to wirus, który można kontrolować”.

osiągalny cel? „Zero Monkeypox” jest teoretycznie możliwe, gdy masz kilka tysięcy infekcji w dużym i rozwiniętym regionie, takim jak Francja. Oznacza to początek procesu epidemii. Ale tylko w teorii”, analizuje Antoine Flaholt, epidemiolog i dyrektor globalny instytut zdrowia w Szkole Medycznej Uniwersytetu Genewskiego. Aby to osiągnąć, „trzeba testować podejrzane przypadki, śledzić kontakty, izolować pozytywy i kontaktować się z kwarantanną. Ale praktyka pokazuje, jak trudne jest to zadanie: test należy przeprowadzić przy najmniejszym podejrzeniu”, podkreśla epidemiolog. Nie jest to systematyczne w przypadku objawów lub niewielkich trudności w dostępie wykryć. „Wtedy śledzenie kontaktów jest skomplikowane, gdy osoby, które uzyskały wynik pozytywny, zgłaszają kontakt seksualny z wieloma anonimowymi partnerami. Nie wspominając o potencjalnym skażeniu przez powierzchnie, skażoną pościel, a nawet aerozole”.

Izolowanie pozytywnych przypadków to wyzwanie

Jak przypomina nam Francuski Urząd Zdrowia Publicznego, wśród sugestywnych objawów „ospa małpy może wywołać epidemię, składającą się z wypełnionych płynem pęcherzyków, które postępują w kierunku odwodnienia, tworzenia się skorupy, a następnie bliznowacenia”. Pęcherzyki, które mogą powodować swędzenie, „najbardziej skoncentrowane na twarzy, w okolicy odbytowo-płciowej, na dłoniach i podeszwach stóp, a nawet na tułowiu, kończynach i błonach śluzowych”. Wysypka, której może towarzyszyć gorączka, ból głowy, ból gardła i ciała. Węzły chłonne mogą być obrzęknięte i bolesne pod żuchwą, na szyi lub w pachwinie. Ale objawy i ich nasilenie różnią się w zależności od osoby.

READ  Rosję widziano z kosmosu na gorącym uczynku!

Kolejna praktyczna trudność: Antoine Flaholt twierdzi, że „wyizolowanie pozytywnych przypadków i poddanie ich kontaktów kwarantannie jest łatwiejsze niż powiedzenie. do 28 dni w samotności w domu, i trzeba zapewnić amortyzatory społeczne, aby ludzie mogli przeżyć w tym okresie.Ponadto musi być silne zaangażowanie w zalecane działania ze strony zainteresowanych pacjentów.Jednak są to głównie młodzi ludzie, którzy są bardzo energiczni i bardzo połączeni.W przypadku zidentyfikowanych sytuacji kontaktowych należy poddać kwarantannie na czas trwania okresu inkubacji. [de 5 à 21 jours selon le ministère de la Santé]i samoizolować się przez kolejne trzy do czterech tygodni w przypadku pozytywnego wyniku testu. W ten sposób rozumiemy wszystkie trudności, jakie napotykamy w walce z tą epidemią.

Wzmocnienie profilaktyki i przyspieszenie rozpowszechniania szczepień

Czy w tym kontekście pandemia małpiej ospy jest nieunikniona? Mam nadzieję, że nie. „W odróżnieniu COVID-19Od początku epidemii małpiej ospy mamy szczepionkę, a nawet kurację przeciwwirusową – jej skuteczność i bezpieczeństwo nie zostały jeszcze udowodnione – zapewnia epidemiolog. Ponadto na podstawie wniosków wyciągniętych na początku epidemii pastylkiMęskie kręgi gejowskie doskonale zdają sobie sprawę ze środków ostrożności przed narażeniem i domagają się szczepienia przeciwko ospie małp”.

Stąd znaczenie „szybkiego wprowadzenia szczepionki do wszystkich osób zagrożonych zakażeniem dzisiaj, jeśli mamy nadzieję odzyskać kontrolę nad tą epidemią i połączyć tę propozycję szczepionki z dokładnymi informacjami” przekazanymi populacji docelowej. Zmobilizowane od czasu zgłoszenia pierwszych przypadków we Francji, stowarzyszenie opublikowało listę praktycznych porad dla Zmniejsz ryzyko zanieczyszczenia I skonfiguruj kanał Telegram, aby śledzić wiadomości o wirusie. Dlatego zaleca, aby oprócz szczepień zapobiegawczych „zmniejszyć liczbę partnerów i narażenia na płyny ustrojowe”, „samobadanie” w przypadku wystąpienia sugestywnych objawów.

W przypadku skażenia stowarzyszenie zaleca „ostrzeżenie partnerów”, „odizolowanie się” i „jeśli izolacja nie jest możliwa lub ograniczona, unikaj w jak największym stopniu narażania innych na wirusa” oraz zakrywaj pęcherze i strupy. Bandaże, unikaj kontaktu i czyść „powierzchnie, tkaniny i uchwyty”. Ekstremalne środki ostrożności, AIDES przypomina, że ​​„nawet po wyzdrowieniu noś prezerwatywa Zaleca się 8 tygodni, ponieważ wirus może (nadal) być obecny w nasieniu.”

READ  Zidentyfikowano mutację, która umożliwiła Covid-19 trwałe przejście ze zwierząt na ludzi