Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Były trener Portugalii Fernando Santos został prezesem reprezentacji Polski

Były trener Portugalii Fernando Santos został prezesem reprezentacji Polski

Były trener Portugalii Fernando Santos został mianowany szefem reprezentacji Polski w piłce nożnej podczas oficjalnej ceremonii, która odbyła się dziś, we wtorek, w Warszawie. Głównym zadaniem trenera będzie kwalifikacja Polski do Mistrzostw Europy 2024, które odbędą się w Niemczech.

Po ośmiu latach spędzonych na czele reprezentacji Portugalii Fernando Santos został we wtorek trenerem Polski. 68-letni technik będzie odpowiedzialny za poprowadzenie kolegów z drużyny Roberta Lewandowskiego do finałowego etapu Mistrzostw Europy 2024, które odbędą się w Niemczech.

„Od dziś jestem Polakiem, jestem jednym z Was, to dla mnie zaszczyt kontynuować tutaj pracę trenerską” – powiedział pan Santos. „Wybór był trudny, ale wybraliśmy najlepszego. Naszym pierwszym celem jest zakwalifikowanie się do Pucharu Europy” – powiedział prezes PZPN Cesare Kuleza.

W zeszłym miesiącu Czesław Michniewicz został zwolniony

Nowy trener zastąpi Czesława Mishnjevicia, który został zwolniony w zeszłym miesiącu po doprowadzeniu Orłów do 1/8 finału Pucharu Świata w Katarze, gdzie zostali wyeliminowani (3:1) przez przyszłą finalistę Francji. Polska zajęła drugie miejsce w swojej grupie, za kolejną mistrzynią Argentyną (2:0), po pokonaniu Arabii Saudyjskiej (2:0) i remisie z Meksykiem (0:0). Ostro krytykowany przez prasę ogólnokrajową za ultradefensywne podejście Polski podczas turnieju, Mečniević był także krytykowany przez PZPN za „brak wizji co do występów i przyszłości zespołu”.

Fernando Santos prowadził drużynę Lusitanii od 2014 roku aż do swojej rezygnacji w zeszłym miesiącu po szokującej porażce zespołu (1:0) w ćwierćfinale Pucharu Świata z Marokiem. Dał Portugalii pierwszy ważny tytuł, koronując się na mistrza Europy w 2016 r. we Francji, a następnie wygrał Ligę Narodów w 2019 r. na własnym terenie. Jednak jego kadencję zniweczyły również eliminacje w 1/8 finału Mistrzostw Świata 2018 i Euro 2020.

READ  Aurélien Tchouaméni (Monako) wzywa UEFA po rasistowskich okrzykach w Pradze