Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Białoruś twierdzi, że główne obozy migrantów na polskiej granicy zostały ewakuowane

Opublikowany: Zmieniono:

W czwartek z Białorusi ewakuowano główne obozy imigrantów wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. 400 irackich migrantów zostało deportowanych przez Bagdad wieczorem.

Białoruś w czwartek (18 listopada) ewakuowała kluczowe obozy uchodźców wzdłuż swojej granicy z Polską, co jest kluczowym krokiem w kierunku rozwiązania kryzysu obejmującego Rosję i Unię Europejską jako całość.

Według białoruskiej agencji informacyjnej Felda, migranci przebywający w tych prowizorycznych obozach założonych w dżungli zostali zabrani do szopy niedaleko granicy. Rzecznik polskich celników potwierdził, że obozy zostały ewakuowane.

Ponadto w czwartek wieczorem na lotnisku Erbil w irackim Kurdystanie wylądował pierwszy samolot z ponad 400 irackimi imigrantami z Mińska.

W całości, 431 irackich „ochotników” Rzecznik rządu Regionu Autonomicznego Irackiego Kurdystanu poinformował w czwartek, 18 listopada, że ​​Boeing 747 należący do narodowej firmy Iraqi Airways został przywieziony z Mińska z powrotem do Bagdadu. Większość pasażerów wylądowała w Erbilu. Samolot ma ponownie odlecieć do Bagdadu wieczorem.

Tysiące migrantów utknęło na granicy

Tysiące imigrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, wciąż pozostają w nadziei na dotarcie do Unii Europejskiej przez polską granicę. Ale Warszawa i Białoruś, Litwa i Łotwa dwaj inni europejscy sąsiedzi odmawiają im przejścia.

Zachód oskarża Mińsk o zorganizowanie przybycia tych migrantów od lata w odpowiedzi na zachodnie sankcje wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki po stłumieniu ruchu opozycyjnego w 2020 roku.

Znak, że sytuacja jest stale napięta, polskie siły bezpieczeństwa Aresztowano sto osób Imigranci Próbowali przekroczyć Granica Środa noc od 18 listopada do czwartku 19. „Grupa około stu imigrantów Aresztowany przez polskie służby „ministerstwo” oskarżyło Białorusinów o zmuszanie imigrantów do rzucania kamieniami w polskich żołnierzy w celu odwrócenia uwagi.

Nagranie wydane przez MON pokazuje polskich żołnierzy okrążających dużą grupę migrantów leżących nocą na ziemi w lesie w pobliżu ogrodzenia z drutu kolczastego.

READ  Szkolenie XXL w Polsce

Według białoruskiego rządu w kraju przebywa obecnie „około 7000” imigrantów, w tym około 2000 na granicy z Polską.

Rzeczniczka białoruskiego prezydenta Natalia Eismond obiecała, że ​​Mińsk podejmie działania na rzecz repatriacji 5 tys. migrantów, a kanclerz Niemiec Angela Merkel ze swojej strony będzie negocjować „korytarz humanitarny” z wydaleniem 2 tys. deportowanych Niemców. Raczej obiecał, że nie będzie negocjował z prezydentem Białorusi drogi humanitarnej.

„Stała pogarda dla prawa międzynarodowego”

Prezydent Francji Emmanuel Macron powtórzył swoją „pełną solidarność z Polską” w kryzysie migracyjnym z Białorusią po spotkaniu z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i premierem Polski Mateuszem Morawieckim w czwartek. Głowa państwa potwierdziła potrzebę „europejskiej presji na Aleksandra Łukaszenkę”, aby „położył kres tej zagrażającej wielu instrumentalizacji”.

W czwartkowym oświadczeniu kluczowe siły G7 wezwały Mińsk do zakończenia „natychmiastowego” kryzysu migracyjnego na granicach UE, oskarżając kraj o próby „odwrócenia się” od prawa międzynarodowego i łamania praw człowieka.

Ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii (którzy sprawują rotacyjne przywództwo w G7), Francji, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Włoch, Japonii i Unii Europejskiej „potępiają nielegalną imigrację białoruskiego reżimu przez jego granice”.

„Wzywamy do natychmiastowego zakończenia prowadzonej przez reżim kampanii agresji i wyzysku, aby zapobiec dalszym zgonom i cierpieniom” – mówią.

„Działania białoruskiego reżimu są próbą odwrócenia uwagi od ciągłego lekceważenia prawa międzynarodowego, podstawowych wolności i praw człowieka, w tym własnego narodu” – piszą.

G7 wzywa Mińsk do zapewnienia organizacjom międzynarodowym „natychmiastowego i nieograniczonego dostępu do pomocy humanitarnej”. Wyrażają swoją „solidarność” z Polską, Litwą i Łotwą, które według nich są ofiarami „prowokacyjnego wykorzystywania nielegalnej imigracji”.

„Techniki dyskusji”

Mińsk, odizolowany na arenie międzynarodowej, poinformował w środę, że rozmowy Angeli Merkel i Aleksandra Łukaszenki, którzy spotkali się dwa razy w tym tygodniu, zaowocowały porozumieniem w sprawie zorganizowania rozmów białorusko-unijnych.

>> Czytaj: „Polska wykorzystuje kryzys migracyjny z Białorusią jako dobrodziejstwo”

READ  Uczniowie drugiego roku szkoły średniej Rouvier w Tulonie, Auschwitz, Polska

Zapowiedź ta została jednak natychmiast dostrzeżona przez Berlin i Komisję Europejską, które mówiły o współpracy Mińska z Unią Europejską w udzielaniu pomocy humanitarnej migrantom, którzy utkwili na granicy w mrozie.

Polski rząd ostrzegał przed jakimkolwiek układem związanym z kryzysem, który mógłby przekroczyć nasze głowy.

Rosja z zadowoleniem przyjęła bezpośredni dialog między UE a Białorusią i odmówiła jakiegokolwiek zaangażowania w kryzys.

Odpowiedz na kwestionariusz, zarejestruj się i znajdź kogoś, kto jest dla Ciebie odpowiedni… Porozmawiaj na tematy europejskie. Od 1 października rozpoczną się rozmowy europejskie z 17 mediami, w tym France 24 i ENTR. Jego platforma wymiany między Europejczykami. Gotowy na spotkanie?

Z AFP