Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Białoruś: Francja oskarża prezydenta Łukaszenkę o organizowanie „przemytu” migrantów

W środę 27 października Francja oskarżyła rodzinę prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o „przemyt” ludzi ze Wschodu do Unii Europejskiej.

„Handel ludźmi jest organizowany bezpośrednio przez samą rodzinę Łukaszenki, z krajami trzecimi, w każdym razie poprzez loty komercyjne i zorganizowane wycieczki” – powiedział francuski minister stanu ds. europejskich Clément Bonn.

„System jest sprytnie zorganizowany przez Turcję i Dubaj” – powiedział senackiej komisji do spraw europejskich, przypominając, że migranci zostali również przeniesieni „z Iraku”.

Europejczycy podejrzewają, że prezydent Łukaszenko przewoził migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki do Mińska, a następnie odsyłał ich na Litwę, Łotwę i Polskę, w odpowiedzi na sankcje gospodarcze nałożone przez Unię Europejską na jego autorytarny reżim.

Słaba i podzielona Unia Europejska

„To nie do zniesienia ruch, którego celem jest osłabienie i podzielenie Unii Europejskiej” – podkreślał Clement Bonn. „Pułapka, w którą Łukaszenka chce, abyśmy wpadli, żyliśmy z Turcją, polega na tym, że mówisz nam: „Ty, którzy nie chcesz imigrantów, ty, który ich źle traktujesz, ty, który nie szanujesz podstawowych zasad, o których twierdzisz” – Clement-Bionne powiedział.

„Musimy być nieskazitelni, zdecydowani i humanitarni w tej odpowiedzi” – kontynuował minister spraw zagranicznych w krytyce skierowanej konkretnie do Polski. Warszawa rozważa budowę muru i wprowadziła w regionie stan wyjątkowy, z którego polskie siły porządkowe spychają migrantów na Białoruś. Z kolei Litwa rozpoczęła budowę ogrodzenia z drutu kolczastego wzdłuż granicy z Białorusią.

kontrola lotów

Dwanaście krajów europejskich (Austria, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Grecja, Węgry, Litwa, Łotwa, Polska, Czechy i Słowacja) wysłało 7 października pismo do Komisji z prośbą do UE o finansowanie tych konstrukcji.

„Nie rozwiążemy problemu za pomocą drutu ostrego jak brzytwa”, Clement Boone, „ani poprzez powtórki lub przepisy awaryjne, które nie pozwalają prasie dotrzeć do dużego obszaru tylko po to, aby sprawdzić, co się tam dzieje”.

Francuski urzędnik wezwał do „podjęcia europejskich środków w odniesieniu do połączeń lotniczych, lotnisk, krajów lub firm, które umożliwiają dostęp do Białorusi, a następnie przenoszą się na granice europejskie”. W rzeczywistości, chociaż białoruskie linie lotnicze Belavia mają już zakaz latania w przestrzeni powietrznej UE, nadal wynajmują samoloty krajom UE, w szczególności Irlandii.

17 października władze zmusiły ambasadora Francji na Białorusi do opuszczenia kraju. Rozważana Francja odmówiła uznania kontrowersyjnego wyboru prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

READ  Wielkość rynku butów w Polsce, udział w 2021 r. - wzrost globalny, trendy, analiza branżowa, statystyki biznesowe, możliwości, stan rozwoju, główni gracze i prognoza do 2026 r.