Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bezprecedensowe odkrycie: odkrycie czarnej dziury 12 razy większej od słońca „w ogrodzie Ziemi”

Bezprecedensowe odkrycie: odkrycie czarnej dziury 12 razy większej od słońca „w ogrodzie Ziemi”

Amerykańscy fizycy odkryli gigantyczną czarną dziurę w środowisku blisko Ziemi.

„Jest bliżej Słońca niż jakakolwiek inna znana czarna dziura, w odległości 1550 lat świetlnych.Będzie to najbliższa Ziemi czarna dziura” – wyjaśnia Sukanya Chakrabarti z University of Alabama.

Profesor astrofizyki jest głównym autorem badania opublikowanego w The Astrophysical Journal, które ujawniło to imponujące odkrycie, informuje Europa Prasa. Masywna czarna dziura 12 razy większa od Słońca znajduje się „w ogrodzie Ziemi”. To znaczy w bezpośrednim otoczeniu naszej planety.

niewidzialny

Czarne dziury są unikalnymi i stosunkowo tajemniczymi obiektami dla naukowców, którzy je badają. Chociaż pobliskie gwiazdy i inne ciała niebieskie odczuwają przyciąganie grawitacyjne, światło nie może uciec z czarnej dziury. Cecha, która sprawia, że ​​jest całkowicie niewidoczna dla monitoringu. Naukowcy wnioskują o ich istnieniu na podstawie obiektów, które wydają się krążyć wokół… niczego.

Aby go znaleźć, profesor Chakrabarti i jego zespół przeanalizowali dane z prawie 200 000 gwiazd podwójnych odkrytych latem przez misję Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej.

12 maja naukowcy z EHT (Event Horizon Telescope) i ESO (European Southern Observatory) ujawnili pierwszy obraz czarnej dziury.

Przeczytaj także:
Great World First: Obraz Sagittarius A*, czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej, w końcu ujawniony

„W niektórych przypadkach, takich jak supermasywne czarne dziury w centrum galaktyk, mogą prowadzić do powstania i ewolucji galaktyk”.Wyjaśnia astrofizyk. „Nadal nie jest jasne, w jaki sposób te czarne dziury wpływają na dynamikę galaktyk w Drodze Mlecznej”.

READ  Według komisji izraelskie oprogramowanie jest wykorzystywane do szpiegowania aktywistów i dziennikarzy