Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

bezpośrednio. Wojna na Ukrainie: Turcja blokuje rosyjskie okręty wojenne przed przepłynięciem przez Morze Czarne

podstawowa

  • Trzeciego dnia rosyjskiego ataku na Ukrainę, w sobotę, wojska rosyjskie kontynuowały posuwanie się naprzód, a głównym celem było zdobycie stolicy, będącej celem nalotu pancernego, Kijowa, który może upaść w ciągu kilku dni.
  • W centrum Kijowa słychać było głuche wybuchy. I echa wystrzałów i eksplozji w dzielnicy Oblon na obrzeżach stolicy.
  • Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie zginęło 198 cywilów.
  • więcej niż 50 000 uchodźców uciekło z kraju W mniej niż 48 godzin. Co najmniej 100 000 osób zostało przesiedlonych w wyniku kryzysu.

14:42

Dlaczego Chiny otoczone są „strategiczną ciszą”?

Odmowa przez Chiny poparcia i potępienia Rosji jest częścią głębokiego i wieloaspektowego porozumienia z rosyjskim gigantem. Odszyfruj naszego dziennikarza.

14:33

Szwecja wzywa do całkowitego wykluczenia z rosyjskich sportów

W ramach europejskich sankcji wymierzonych w Moskwę Sztokholm zamierza przekonać 27 „do bojkotu relacji sportowych” z Rosją „dopóki trwa inwazja ukraińska.

14:28

Książę William i jego żona Kate wyrażają swoje poparcie dla Ukraińców

„Dziś stoimy z prezydentem i wszystkimi Ukraińcami, którzy dzielnie walczą o tę przyszłość” – napisała para królewska na Twitterze.

14:07

Demonstracje w kilku miastach we Francji

Marsylia, Montpellier, Saint-Etienne, Clermont, Laval. Wielu protestujących maszerowało Sobotnie popołudnie w proteście przeciwko inwazji na Ukrainę. W Paryżu rajd rozpocznie się na Place de la République.

13:58

Kraje europejskie próbują dojść do porozumienia w sprawie Swift

Włochy, Francja i Wielka Brytania wolą wykluczyć rosyjskie banki z międzynarodowego przekazu Swift, podczas gdy Niemcy pozostają niechętne. „W tym kierunku pracujemy z Niemcami i Włochami” — zauważa Elysée. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule.

13:40

13:20

Marsylia Solidarność

„Wojna przeklęta”, „Putin bombarduje piękną Ukrainę”… W sobotę w południe w starym porcie w Marsylii kilkuset protestujących protestowało przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę

13:17

Turcja wzywa do zakończenia rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie

Tureckie źródło dyplomatyczne poinformowało, że turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu wezwał swojego rosyjskiego odpowiednika Siergieja Ławrowa do zakończenia operacji wojskowej na Ukrainie podczas rozmowy telefonicznej. Cavusoglu powiedział Ławrowowi, że dalsza eskalacja napięć militarnych nikomu nie przyniesie korzyści.

13:01

W tym samym czasie prezydent Białorusi ponownie proponuje gospodarzenia negocjacji

Alors que le Kremlin oskarżył prezydenta Ukrainy d’avoir repoussé l’idee d’une trêve le temps de négocier (lire ci-dessous), prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę, sojusznika Poutinejour, se belle to talk. – Niech przyjdą dzisiaj – powiedział. „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec wojnie i rozlewowi krwi” – ​​powiedział oficjalnej agencji prasowej BELTA.

12:54

Kreml oskarża Ukrainę o zepsucie rozejmu

Według Moskwy władze ukraińskie odmówiły rozpoczęcia negocjacji. „Wczoraj w piątek, przewidując negocjacje, rosyjski prezydent nakazał powstrzymać natarcie większości rosyjskich sił” – powiedział rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow. „Ponieważ strona ukraińska odmówiła negocjacji, dzisiaj wznowiono natarcie sił rosyjskich” – dodał.

12:50

oko za oko

W odpowiedzi na decyzję Warszawy, Pragi i Sofii (poniżej o 6:44) o zamknięciu swojej przestrzeni powietrznej dla samolotów rosyjskich, Rosja zamyka swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów powiązanych z Bułgarią, Polską i Czechami. Zamknięcie to dotyczy również lotów tranzytowych. Możliwe są jednak wyjątki.

12:29

Ukraina apeluje do Rosjanek

„Matki, żony i córki rosyjskich żołnierzy! Zabierzcie swoich ludzi do domu. Przybyli do obcego kraju, aby zabijać niewinnych i niszczyć nasze domy. Wasza siła tkwi w waszej” je z kwiatami”.

12:27

12:24

„niesamowity opór” Ukrainy

Brytyjski minister sił zbrojnych James Hebe powiedział BBC Radio, że rosyjskie siły nie przejęły kontroli nad miastem Melitopol w południowo-wschodniej Ukrainie, jak twierdzili. Podobnie Kijów będzie zmagał się tylko z „rosyjskimi siłami specjalnymi i kieszeniami spadochroniarzy”. „Faktem jest, że kolumny pancerne, które schodziły z Białorusi i północy i które miały okrążyć Kijów, wciąż znajdują się na dalekiej północy, ponieważ doświadczyły tego niesamowitego oporu ukraińskiego” – dodał Hebe.

12:21

Posłowie ukraińscy byli uzbrojeni

Ukraińska posłanka Olha Stefanichina potwierdziła gazecie Le Monde na wspierającym zdjęciu, że siły zbrojne rozdawały broń wszystkim posłom w czwartek, kilka godzin po rozpoczęciu ofensywy rosyjskiej.

12:18

Belgia dostarczy Kijowowi broń i paliwo

Premier Belgii Alexandre de Croo poinformował na Twitterze, że Belgia zgodziła się dostarczyć Ukrainie 3800 ton paliwa, a także dostarczy wojsku 2000 karabinów maszynowych. Wczesnym rankiem ukraiński prezydent powiedział, że jego sojusznicy zgodzili się dostarczyć mu broń (czytaj o 8:48).

12:08

Rosja zaprzecza uderzeniu w apartamentowiec w Kijowie

Według źródła z rosyjskiego Ministerstwa Obrony, Interfax, „jest jasne, że przyczyną zniszczenia jest awaria systemu naprowadzania ukraińskiego systemu rakietowego średniego zasięgu ziemia-powietrze Buk-M1”. Spowodowało to kilka pięter tego budynku (czytaj poniżej o 12.15 i 8.30). Wini za to „brak rutynowej konserwacji” starej broni, „którą ukraińskie siły zbrojne posiadają od czasów sowieckich”.

12:00

sSpotkanie ministrów ds. energii w Europie w poniedziałek

Francja, która sprawuje rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, zapowiedziała w poniedziałek w Brukseli nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Energii. Wiele krajów europejskich w dużym stopniu polega na Rosji w zakresie importu gazu.

11:59

11:39

Zaostrzenie godziny policyjnej w Kijowie

Rada miejska w stolicy Ukrainy ostrzega, że ​​każdy, kto będzie patrzył na ulicy po godzinie 17, będzie traktowany jak wróg. „Wszyscy cywile na ulicach w czasie godziny policyjnej będą uważani za członków wrogich grup sabotażowych i rozpoznawczych” – powiedział w Telegramie burmistrz miasta, Vitali Klitschko.

11:38

RT France złoży skargę dotyczącą groźby śmierci

„W kontekście konfliktu na Ukrainie groźby te, otrzymywane pocztą elektroniczną lub udostępniane na portalach społecznościowych, są wymierzone w media RT France, a w szczególności w jej prezydent Xenia Fedorową”, opisuje francuska wersja rosyjskiego kanału informacyjnego. Ciągle RT w komunikacie prasowym.

11:24

Macron potwierdza swoją „determinację wspierania” Mołdawii i Gruzji”

Głowa państwa obiecała dwóm krajom byłego Związku Radzieckiego „stać po ich stronie w obronie ich suwerenności i bezpieczeństwa”. Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili został zaproszony do Paryża na początku przyszłego tygodnia.

11:23

Włochy popierają wykluczenie Rosji z systemu szybkiego handlu finansowego

Ta decyzja nie została jeszcze „zatwierdzona” w tym sensie, że nie została jeszcze podjęta, ale sprawy idą w tym kierunku. Wydaje się, że Niemcy i Węgry jeszcze nie doszły do ​​porozumienia.

11:15

Budynek mieszkalny został trafiony pociskiem

Nasz fotograf Philip de Polbeckett zamieścił na Twitterze film pokazujący budynek, który został trafiony w sobotę rano w wyniku ataku rakietowego w Kijowie.

10:37

Zelenki mówi, że „złamał plan” Rosji

Udało nam się odeprzeć ataki wroga. Bronimy naszego kraju, naszej ziemi i przyszłości naszych dzieci. Okupanci chcieli przejąć naszą stolicę i zainstalować swoje marionetki. Złamaliśmy ich plan” – powiedział prezydent Ukrainy w nowym filmie.