Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

bezpośrednio. Wojna na Ukrainie: przerwy w dostawie prądu w Kijowie i dziesięciu regionach po rosyjskim ataku

14:44

Rosyjski dron podobno przeleciał nad ukraińską elektrownią atomową

Według Ukraińskiej Agencji Atomowej dron-świadek kamikaze mógł tej nocy przelecieć nad elektrownią atomową na południu Ukrainy, w obwodzie mikołajowskim. „To absolutnie niedopuszczalne naruszenie bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego” – ostrzegł Energoatom w Telegramie.

14:13

Zdjęcia Putina chodzącego po białoruskiej ziemi

Rosyjski prezydent został powitany przez swojego odpowiednika i sojusznika Aleksandra Łukaszenkę, gdy wysiadał z samolotu.

14:01

Londyn przynajmniej udzieli pomocy wojskowej Kijowowi w 2023 r., podobnie jak w tym roku

Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział w Rydze, że jego kraj przynajmniej utrzyma w 2023 r. kwotę pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 2,3 mld funtów. Wielka Brytania zobowiązała się zapewnić „więcej systemów obrony powietrznej, więcej artylerii i więcej pojazdów opancerzonych” , specyficznie.

AFP/Henry Nichols

13:47

Putin przybył na białoruską ziemię

Władimir Putin przybył na Białoruś na rozmowy ze swoim sojusznikiem, Aleksandra Łukaszenki. Armia rosyjska zapowiedziała, że ​​weźmie udział w „taktycznych” manewrach na Białorusi, po ogłoszeniu w październiku utworzenia kilkutysięcznych połączonych sił.

(Ilustracja) Reuters / Szamil Zomatow

13:27

Ukraina „nie podda się”

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolaka powiedział, że Ukraina „nie podda się i uszanuje” rosyjskie ultimatum. I napisał w A Wiadomość na Twitterze Skierowany do zachodnich przywódców.

13:04

Dźwięk ostrzeżeń o nalotach na Ukrainie

12:47

Zełenski żąda więcej systemów obrony powietrznej

Podczas wideointerwencji na spotkaniu zorganizowanym w Rydze (Łotwa) prezydent Ukrainy zwrócił się do mieszkańców Zachodu o przekazanie większej ilości broni przeciwlotniczej. Powiedział: „Czy mogę prosić o zwiększenie dostaw systemów obrony powietrznej (…) stuprocentowa tarcza powietrzna będzie jednym z najważniejszych kroków przeciwko rosyjskiej agresji i jest teraz wymagana”. Stróż.

AFP/Henry Nichols

12:33

Wielka Brytania dostarczy pociski artyleryjskie do Kijowa

Kancelaria premiera Wielkiej Brytanii ogłosiła plany dostarczenia „setek tysięcy pocisków artyleryjskich na Ukrainę w przyszłym roku w ramach kontraktu o wartości 250 mln funtów” — donosi brytyjski dziennik. Stróż.

11:50

Nad Ukrainą zestrzelono cztery rakiety

Moskwa twierdzi, że zestrzeliła cztery amerykańskie rakiety w pobliżu Ukrainy.

11:38

ćwiczenia z chińską marynarką wojenną

Rosja ogłosiła, że ​​część jej okrętów weźmie udział w ćwiczeniach z chińską marynarką wojenną, które rozpoczną się w tym tygodniu Moskwa i Pekin zacieśniają więzi w obliczu konfliktu na Ukrainie. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w oświadczeniu, że manewry te odbędą się w dniach 21-27 grudnia na Morzu Wschodniochińskim i że w programie są zawarte wspólne ćwiczenia morskie z rakietami, artylerią i zwalczaniem okrętów podwodnych.

READ  W Bułgarii partia antykorupcyjna zaskakuje wybory parlamentarne
AFP / Sputnik / Aleksander Demianczuk

11:18

Więcej władzy w Kijowie i 10 obwodach

Energia elektryczna zostanie odcięta w Kijowie, a potem w kilkunastu innych dzielnicach Rosyjski atak dronami, odnosi się do czynnika ukraińskiego. „Przez całą noc wrogie drony próbowały zaatakować elektrownie” – powiedział Okernego za pośrednictwem Telegramu, co doprowadziło do „trudnej sytuacji dla systemu elektroenergetycznego” i „przerw w dostawie prądu” w Kijowie i dziesięciu innych regionach kraju.

Zdjęcie: Valentin Ogirienko/Reuters

11:13

Niedawne dyskusje w Brukseli na temat ograniczenia cen gazu

Europejscy ministrowie ds. energii rozpoczynają w Brukseli ostateczne dyskusje w celu sfinalizowania a Limit hurtowej ceny gazui informując o konwergencji stanowisk po miesiącu zaciekłych dyskusji. W obliczu wysokich cen energii na początku zimy „gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa czekają na decyzję i nie widzę powodu, aby dziś nie dojść do porozumienia”, zapewnia po przyjeździe czeski minister Josef Sekela. Aby pokrzyżować plany prezydenta Rosji Władimira Putina, Komisja Europejska chce ograniczyć cenę zakupu megawatogodziny gazu, szczególnie w kontekście zakupów grupowych.

LP / Jean-Baptiste Quentin

10:53

Szwajcaria zawiesza program dla uchodźców

Szwajcaria zawiesiła swój udział w programie przesiedleń ONZ uchodźców zagrożonychW poniedziałek władze potwierdziły, że z powodu braku przepustowości przepływ osób uciekających przed wojną na Ukrainie był zatłoczony. Około 100 000 osób ubiegających się o azyl i uchodźców, w tym ponad 70 000, którzy uciekli przed wojną na Ukrainie, przybyło do Szwajcarii. od początku rokuLiczby niespotykane od czasów II wojny światowej.

LP / Arno Jornoz

10:32

Straty rosyjskie są większe niż kiedykolwiek

Ponad 98 tysięcy żołnierzy, 281 samolotów, 2988 czołgów i 264 helikoptery… Straty ludzkie i materialne po stronie rosyjskiej wciąż rosną szacunki siły ukraińskie.

10:12

„Bardzo poważne” zniszczenia w obwodzie kijowskim

Atak rosyjskiego drona Lokalny gubernator Ołeksij Kuleba powiedział, że obwód kijowski spowodował „dość poważne” szkody, a trzy okręgi w regionie pozostały bez prądu. Rosja wystrzeliła 35 „samobójczych” dronów nad Ukrainą we wczesnych godzinach poniedziałkowych, gdy wiele osób spało, uderzając w infrastrukturę. To trzeci nalot Moskwy na stolicę Ukrainy w ciągu sześciu dni.

Siergiej Sobiński/AFP

09:41

Kijów został zaatakowany przez drona

Infrastruktura elektryczna płonie po ataku drona na stolicę Ukrainy, Kijów, w poniedziałek rano.

Siergiej Sobiński/AFP

09:28

Manewry wojskowe na Białorusi

Rosyjskie jednostki wojskowe przeprowadzają „manewry taktyczne” w BiałoruśW poniedziałek agencja informacyjna Interfax poinformowała, powołując się na Ministerstwo Obrony w Moskwie, o granicy z Ukrainą. Nie podano, kiedy i gdzie te manewry się odbędą. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że „ostateczna ocena zdolności i gotowości bojowej jednostek zostanie przedstawiona (…) po zakończeniu ćwiczeń taktycznych batalionów”.

READ  Przechodzenie w pomarańczowym czuwaniu na „ulewny deszcz i burze”
Rosyjskie Ministerstwo Obrony/Badania za pośrednictwem Reutera

08:52

W Kijowie słychać było wybuchy

Potwierdza to burmistrz Kijowa W stolicy Ukrainy słychać było „wybuchy”.. „Kilka eksplozji było słyszanych w dzielnicach Solomiansky i Szewczenkowski stolicy” – powiedział. Praca wszystkich aktorów [actuellement] na polu. Więcej szczegółów [seront donnés] później. Miasto Kijów zostało zaatakowane przez drony w poniedziałek rano, a lokalne władze wezwały ludzi do przygotowania się do schronienia.

Zdjęcie: Vladislav Musienko/Reuters

08:31

Milicja Wagnera odgrywa „główną rolę” w walkach w Doniecku

w Jego raport dniaBrytyjskie Ministerstwo Obrony podkreśla „kluczową rolę”, jaką odegrało Rosyjska grupa najemników Wagner W bitwach na wyniszczenie wokół Bachmuta w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Mówi się, że w ostatnich miesiącach Grupa Wagnera „opracowała taktykę ofensywną, a tym samym skorzystała z dużej liczby rekrutowanych przez siebie skazanych”, zauważa departament w swoim najnowszym raporcie wywiadu.

08:05

Według Kijowa zestrzelono 30 dronów

Ukraińskie Siły Powietrzne twierdzą na Twitterze, że zestrzeliły 30 z 35 dronów wystrzelonych przez Rosję w nocy nad Kijowem. Siły ukraińskie dodały, że te irańskie samoloty samobójcze „Shahed-131/131” zostały wystrzelone ze wschodniego wybrzeża Morza Azowskiego.

07:50

Spotkanie Putina z Łukaszenką

Prezydent Rosji Władimir Putin ma przylecieć na Białoruś w poniedziałek. Jego wizyta u białoruskiego przywódcy Aleksandra Łukaszenki będzie jego pierwszą wizytą w Mińsku od 2019 roku. Rosja opiera się na sile militarnej białoruski od miesięcy. Wykorzystała też swojego sojusznika jako trampolinę do rozpoczęcia w lutym nieudanej ofensywy na Kijów.

Reuters / Szamil Zomatow

07:30

Dwóch rannych w ataku drona w Kijowie

Atak rosyjskiego drona na Kijów Według lokalnych władz zniszczył infrastrukturę i ranił dwie osoby. Gubernator obwodu kijowskiego Ołeksij Kuleba napisał dziś rano na Telegramie: „Infrastruktura i domy prywatne zostały zniszczone w wyniku nocnego ataku dronów w obwodzie kijowskim… 2 ofiary. Ludzie otrzymują pomoc – są pod nadzorem lekarzy”.

Zdjęcie: Gleb Garanich/Reuters

07:14

Kijów pogrążył się w ciemności

Ludzie chodzą wokół Placu Sofijskiego, w zniszczonym mieście KijówZaciemnienia. Kraj od miesięcy cierpi z powodu przerw w dostawie prądu i wody, które rząd próbuje naprawić w środku wojny.

Zdjęcie: Vladislav Musienko/Reuters

07:00

W Bachmucie życie toczy się w zgiełku broni

LP / Philippe de Boulbecquet

06:40

Iran twierdzi, że nie potrzebuje „pozwolenia” na rozwijanie stosunków z Rosją

Iranu W niedzielę powiedział, że nie potrzebuje niczyjego „pozwolenia” na rozwijanie stosunków z Rosją po tym, jak Stany Zjednoczone wyraziły obawy dotyczące „szeroko zakrojonego partnerstwa wojskowego” między Teheranem a Moskwą. Kijów i jego zachodni poplecznicy oskarżają Rosję o wykorzystywanie irańskich dronów do przeprowadzania ataków na Ukrainie. Iran przyznał, że dostarczył drony Rosji, ale utrzymuje, że dostawy te miały miejsce przed atakiem na Ukrainę, bez ucieczki przed falą zachodnich sankcji.

06:26

Kijów stał się celem ataku dronów

Stołeczna administracja wojskowa poinformowała, że ​​miasto Kijów zostało zaatakowane przez drony w poniedziałek rano i wezwała mieszkańców do przygotowania się do ukrycia się. „Wróg atakuje stolicę” – napisała administracja w Telegramie. Na tym etapie, Dziewięć dronów Dodała: „Wrogowie zostali już zestrzeleni w przestrzeni powietrznej Kijowa”.

AFP/Yasuyoshi Chiba

06:24

Ukraińscy Żydzi obchodzą Chanukę podczas przerwy w dostawie prądu

Zmęczeni wojną ukraińscy Żydzi zebrali się w niedzielę na modlitwach i czuwaniu przy świecach, aby rozpocząć „Festiwal Świateł” z okazji święta świateł, przysięgając stawić czoła awariom spowodowanym przez nieustające rosyjskie bombardowania. Na słynnym Kijowskim Placu Niepodległości, znanym również jako Majdan, wierni zebrali się, aby rozgrzać się w pobliżu największej na świecie menory (dziewięcioramiennej menory) na Chanukę w Europie. Naczelny rabin Ukrainy i Kijowa, Moshe Reuven Azman, powiedział AFP, że historia zimowego festiwalu zawiera „cenne lekcje” dla Ukrainy dotyczące jej oporu wobec trwających rosyjskich ataków.

06:22

Amunicja dostarczona przez Londyn

Premier brytyjski Ryszi Sunak Dostawy dużej ilości amunicji artyleryjskiej na Ukrainę mają zostać ogłoszone dzisiaj podczas spotkania z przywódcami północnoeuropejskimi, bałtyckimi i holenderskimi na Łotwie. Kancelaria Premiera kontynuowała, że ​​Londyn wskazał drogę, „dostarczając Ukrainie pomoc obronną, w tym wysyłając wiele wyrzutni rakiet, a ostatnio 125 dział przeciwlotniczych”.

Leon Neal/Pool za pośrednictwem agencji Reuters

06:20

dzień dobry

Witamy w tej nowej książce z pierwszej ręki, poświęconej wojnie na Ukrainie i jej następstwom.